top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Ouhrabková

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Ouhrabková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Haute École Galilée

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje zkušenost se asi bude hodně různit od studentů, kteří na stejnou univerzitu vyjeli mimo covid. Já jsem byla součástí poměrně malého množství zahraničních studentů. Na celé univerzitě a ve všech programech dohromady nás bylo asi 60 studentů. Což bylo na jednu stranu příjemné, protože jsme se díky tomu lépe všichni poznali. Ráda bych vyzdvihla náš seznamovací týden, který zorganizovala partnerská univerzita, a který jak vím všechny školy neposkytují. Náš integrační týden byl opravdu pestrý a lidé z kanceláře pro zahraniční studenty k nám byli velice pozorní a přátelští. Náš koordinátor měl velmi osobní přístup a se vším nám vždy ochotně pomohl. Škola jako taková nabízí bohatě vybavené učebny. Skoro v každé učebně jsou stolní Macy, jsou tam fotografické ateliéry, studia na film nebo radio. Škola je opravdu vybavená tak, jak by se nám v Česku ani nesnilo. Je zde také možnost vypůjčovat si jakékoliv vybavení domů, což je opravdu super příležitost, jak si vyzkoušet práci s různým vybavením.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na Erasmu se liší od normálního semestru tím, že pokud si zvolíte předměty v angličtině (ne ve francouzštině s belgickými studenty), tak Váš semestr končí před návratem domů, čili před Vánoci a v lednu již žádné zkoušky nemáte.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita přímo volnočasové aktivity nepořádá, ale je zde možnost účastnit se aktivit od spolku ESN, který je přidružený k univerzitě ULB.
Jak jde již ale psala, škola organizuje na začátku semestru integrační týden a poté během semestru také několik aktivit (pokud zrovna není covid).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Myslela jsem si, že bych se bez francouzštiny neobešla, ale nakonec jsem zjistila, že jsem byla pouze jednou z mála zahraničních studentů, kteří francouzsky mluvili. Takže se dá naprosto v pohodě vystačit s angličtinou. Nakonec mezi erasmáky se bude vždy mluvit jen anglicky :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brusel je určitě jedno z nejkosmopolitnějších a nejdiverzifikovanějších měst, které jsem kdy navštívila. Bud si ho zamilujete, nebo se vám nebude líbit. Nic mezi není. Já osobně bych už Brusel znova nezvolila. Preferovala bych jiná belgická města, která mnohem více vypovídají o pravé kultuře země. Brusel je tak trochu domovem všech a nikoho. Opravdu je zde neuvěřitelné množství národností. Můj problém byl spojený s lokalitou bydlení, kde jsem se necítila dobře (bydlela jsem v marocké čtvrti), a také jsem se necítila dobře co se čistoty a pořádku na ulicích týkalo.
Jsou zde ale i hezké studentské čtvrti, doporučuju Ixelles. Lokalita bydlení hodně ovlivní Váš Erasmus.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Belgie je mnohem dražší zemí než Česko, takže porovnání vždycky dopadne negativně. Se stipendiem samotným bych nevyšla, je potřeba mít ještě nějaké vlastní peníze. Byt mě stál 415 euro, ale to jsem měla opravdu štěstí. Jinak většinou se ceny pohybovaly spíše okolo 500-600 eur.
Jídlo v restauracích je hodně drahé, za normální porci nezaplatíte méně než 12-15 euro.
Potraviny v obchodě jsou také o něco dražší než u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najít si opravdu levný byt, vařit si, nechodit moc často do restaurací nebo do barů. V rámci cestování využívat studentské jízdné. Zařídit si kartičku na hromadnou dopravu až po získání potvrzení o studiu ze školy (pak stojí na celý rok 12 euro).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném studentském bytě s 8 studenty. Doporučila bych i ostatním, až na lokalitu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během Erasmu jsem procestovala některá města jako Brugge, Gent nebo Antwerpy, určitě všechna tyto tři města doporučuju k navštívení. Krom toho to není daleko ani do Nizozemska, do Amsterdamu se dá dostat za 2,5 h autobusem. Do Francie a Německa to také není daleko, Belgie má ideální polohu k procestování i okolních zemí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Myslela jsem si, že bych se bez francouzštiny neobešla, ale nakonec jsem zjistila, že jsem byla pouze jednou z mála zahraničních studentů, kteří francouzsky mluvili. Takže se dá naprosto v pohodě vystačit s angličtinou. Nakonec mezi erasmáky se bude vždy mluvit jen anglicky :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je na opravdu vyšší úrovni než jsme v Česku zvyklí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je důležité si správně vybrat dobrou lokalitu na bydlení, že ne všude je bezpečno.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Brusel není takový, jak jsem si ho představovala. Není to čisté, prosperující město s evropskými institucemi. Je to mnohem víc domov pro spoustu různých národností. Včetně těch, na které jinde po Evropě nejsme moc zvyklí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Překonat strach z některých částí města

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Haute École Galilée

Další zprávy z regionu Belgie

zpět na katalo zpráv
bottom of page