top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anežka Kulveitová

Autor(ka):

fakulta:

Anežka

Kulveitová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anežka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anežka

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Rennes 2

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anežka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rennes 2 je moderní univerzita s živým a dynamickým kampusem. Většina tříd je velmi dobře vybavená, některé starší posluchárny se rekonstruují. Velkým plus je obrovská knihovna (dohromady jich je na kampusu více) čítající knihy ze všech oborů a v mnoha světových jazycích (nechybí desítky knih v Češtině). Kampus má příjemnou atmosféru; za hezkého počasí studenti rádi venku mezi vyučováním piknikují.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Francii začíná zimní semestr v září a zkouškové období končí na začátku ledna. Předměty se dělí na tzv. CM neboli "cours magistraux" které odpovídají našim přednáškám, probíhají tak ve velkých posluchárnách, a TD "travaux dirigés" odpovídající našim seminářům. Vyzdvihla bych široký výběr humanitních a zejména uměleckých předmětů.
Průběh vyučovacích hodin a přístup vyučujících ke studentům je obdobný jako v ČR. Ke studentům na Erasmu je univerzita vstřícná a nápomocná.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život je velice pestrý; univerzita či studentské spolky během semestru pořádají nespočet akcí. Příkladem je Halloweek, neboli týdenní oslava Halloweenu. Na každý den bylo naplánováno mnoho akcí, od sledování hororových filmů, strašidelného domu, vyřezávání dýní až po různé míčové hry a tematické konference. Na všechny byl pro studenty volný vstup.
Aktivity přímo určené zahraničním studentům jsou pořádány zahraničním oddělením univerzity nebo ESN Rennes (Erasmus Student Network). Univerzita také zahraničním studentům nabízí zdarma na jeden semestr večerní kurz Francouzštiny CIREFE.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Kromě komunikace s ostatními zahraničními studenty jsem používala výhradně Francouzštinu. Bez základních znalostí jazyka se člověk neobejde. Univerzita pro přijetí a účast na hodinách vyžadovala úroveň Francouzštiny alespoň B1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rennes je dynamické studentské město s nemalým počtem zahraničních studentů. Nachází se v něm jednolinkové metro, které propojuje nejfrekventovanější části města (nyní se staví druhá linka). Noční život je pestrý, a to zejména v okolí náměstí St. Anne, kde je v křivolakých uličkách ukryto nespočet palačinkáren a barů. O víkendu Francouzi rádi piknikují v parku, doporučuji například Parc du Thabor s voliérami a občasnými koncerty živé hudby. V neděli je většina obchodů i restaurací zavřených.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se při velkém šetření nejspíš dá vyjít, avšak pro větší komfort se sáhnutí do úspor nevyhnete. Největším výdajem je ubytování a doprava z a do Francie (letenky/jízdenky). Výše výdajů záleží na tom, jak moc budete chtít cestovat a zdali budete zvažovat během pobytu návrat domů. Ceny za potraviny/jízdné/domácí potřeby jsou v Rennes jen o něco málo vyšší než v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá vlastním vařením, v Rennes je nejběžnějším potravinovým řetězcem Carrefour (v dochozí blízkosti univerzity jsou hned dva). Stravování se v restauracích vychází mnohonásobně dráže, velmi oblíbenou a zároveň cenově výhodnou možností jsou také obědy v univerzitní jídelně (Le Métronome).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzitní koleje CROUS, které jsou běžné po celé Francii. Velikou výhodou je soukromý pokoj (jednolůžkový) s vlastní koupelnou a jednoduché moderní zařízení, nevýhodou je malý prostor (9m2).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bretaň je krásný historický region opředený legendami se skalními útesy, divokými vlnami a roztomilými městečky, rozhodně se vyplatí ho procestovat. K návštěvě doporučuji zejména přístavní město Saint Malo obehnané hradbami a nádherným mořem, městečko Dinan se středověkou atmosférou a samozřejmě známý Mont Saint Michel, který se nachází na pomezí Bretaně a sousední Normandie. Rozhodně nezapomeňte na pláštěnku, počasí v regionu je naprosto nevypočitatelné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Kromě komunikace s ostatními zahraničními studenty jsem používala výhradně Francouzštinu. Bez základních znalostí jazyka se člověk neobejde. Univerzita pro přijetí a účast na hodinách vyžadovala úroveň Francouzštiny alespoň B1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rennes je příjemné město a univerzita je zahraničním studentům otevřená a nápomocná. Kromě toho rozhodně stojí za to okusit slavné bretaňské palačinky a galetky (tzn. slané palačinky). V neposlední řadě je výměnný pobyt skvělou příležitostí poznat úžasnou bretaňskou kulturu, zlepšit se ve Francouzštině a na vlastní oči se přesvědčit o krásách Francie!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku - deštník nestačí, v Bretani je velice větrno, takže pláštěnky jsou mnohem praktičtější.
Běžné léky - v případě onemocnění není běhání po lékárnách příjemné.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Rennes 2

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page