top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Herdegenová

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Herdegenová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of the Basque Country

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je null z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je null z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na eramsu jsem byla v covidu 2021, což nebylo nic moc. Ale velmi se mi líbilo, že jsme mohli alespoň nějak chodit do školy. Výuka probíhala hybridně, byli jsme rozděleni na tři skupiny, kdy vždy jedna byla ve škole a ostatní dvě doma. Učitel byl připojen on-line a tak komunikoval s celou třídou. Musím říct, že to bylo velmi dobře zorganizované a skvěle to fungovalo!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se jistě liší. Já jsem měla zkušenost s překladem a tlumočením. Na tlumočení jsme měli neustále nějaké domácí úkoly, které zabraly dost času. Byly v zásadě nepovinné, ale ve výsledku se z 50 % podílely na známce. Osobně mi více vyhovuje český způsob - semestr chodit na přednášky/cvika a o zkouškovém se naučit a jít na zkoušku. Ve Španělsku na vás prakticky neustále valí domácí práci + pak přijde zkouška.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Můj Erasmus se odehrával v covid, veškeré mimoškolní aktivity byly pozastavené nebo zrušené. Mrzí mě to, protože dle nabídky toho existuje velmi mnoho, já jsem však neměla možnost nic vyzkoušet. Jediné, co vydrželo, byl jazykový kurz, který se však konal pouze on-line...
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem ve španělštině, protože je to jazyk, který studuji a kterému se věnuji. Vzhledem k tomu, že jsem studovala translatologii, mělo by být možné domluvit se i anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
V přihlášce je sice uvedeno Bilbao, ale jedná se o Viktorii-Gateiz. Město je velmi malé, studijní. Vše je blízko, všude jste hned. Doporučuji koupit kolo! Nicméně horší je, že tu neustále prší a když už neprší, tak je zima :(
Je fakt, znovu budu zmiňovat covid, že mi spousta lidí říkalo, že to před pandemií bylo lepší, že se to teď nedá srovnávat... Je to asi možné. 3/4 z mého pobytu bylo zakázáno vycházet po 10 večerní a restaurace byly otevřené do 8 večer. A co si budeme povídat, erasmácký život se formuje právě tam...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče stipendia, myslím, že je dostačující, ačkoliv by mohlo být vyšší, ale to záleží, na co je člověk zvyklý z domova. Ceny jsou srovnatelné, možná restaurace jsou dražší, ale v supermarketu nakoupíte +/- za stejné ceny.
Když seženete dobré ubytování, koupíte kolo, tak ušetříte za MHD - a korunka ke korunce...

Se stipendiem se dá rozhodně vyžít - pokryje bydlení, dopravu, základní potřeby. Určitě jsem ale utratila i spoustu svých peněz - za cestování, zábavu apod.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se týče šetření, nejsem asi úplně nejlepší příklad, ale hodně často jsme chodili do parku nebo k někomu domů, kde jsme společně vařili. Ve finále nás jídlo vyšlo na 1,50 euro. Také je super aplikace To good to go, díky níž můžete nakupovat jídlo z restaurací, které se již nestihne prodat, ze supermarketu nebo ovoce, zeleniny. Dostanete spoustu věcí za málo peněz. Nevýhoda je, že nevíte, co zrovna dostanete.

Nicméně určitě doporučuji vařit si! + chodit všude pěšky nebo jezdit na kole.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně je nejlepší ubytování v bytě s ostatními erasmáky. Je spousta fb skupin, kde se dají dohledat, nebo přes univerzitu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem hlavně cestovala, protože jsem chtěla někam, kde bude teplo a nebude pršet. Vychytali jsme párkrát super letenky, někdy je lepší autobus. Co je ale nejlepší je blablacar, kde se jedná vlastně o spolujízdu. Za mě nejlepší způsob přepravy a ve Španělsku velmi rozšířený a oblíbený. Klidně se dostanete práce z Gasteiz až do Barcelony a za pár peněz.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve španělštině, protože je to jazyk, který studuji a kterému se věnuji. Vzhledem k tomu, že jsem studovala translatologii, mělo by být možné domluvit se i anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud pojedete do Španělska, rozhodně nebudete litovat. A nebojte se, že Španělé nemluví anglicky, sice je to pravda, ale to tady rozhodně nevadí. Tady se budete cítit jako na nikdy nekončící fiestě a nic nebude problém! Až sem pojedete vy, určitě bude už po covidu, takže můžete směle objevovat super severní pobřeží, kde se natáčela třeba Hra o trůny, nebo zajít surfovat a do Portugalska? Co by kamenem dohodil!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník, pláštěnku, holinky...
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všechno jsem věděla, nic mě nepřekvapilo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že se tam mluvilo španělsky a ne euskerou!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vypořádat se s covid opatřeními.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of the Basque Country

Další zprávy z regionu Španělsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page