top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Roman Šír

Autor(ka):

fakulta:

Roman

Šír

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Roman je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Roman

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Knihovna Wroclawské univerzity, fakulta práva, administrativy a ekonomie

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Roman hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Knihovna byla situována ve velmi hezké části města s výhledem na historickou budovu univerzity. Je to cca 3 minuty od Rynku, což je takový střed historické části města. Velmi snadno je dostupná i tramvají prakticky ze všech stran města. Studijní knihovna byla ve 4. patře této budovy. Samotná právnická fakulta se nachází ve dvou budovách přes ulici. V té první se v přízemí nachází restaurace, kde se nabírá jídlo na váhu a studenti tam mají 20% slevu. Jsou tam učebny a od 3. do 5. patra se v této budově nachází knihovna, kde jsem pracoval.
Druhá budova je spíše komplex budov. Je to několik budov spojených dohromady, ale z ulice to vypadá jako několik domů se třemi vchody ze tří různých ulic. Vnitřkem jsou tyto budovy spojeny a jsou průchozí, ale jedná se o hotové bludiště. Tato budova není zdaleka tak příjemná, jako budova s knihovnou.

Knihovna má přístup k zahraničním zdrojům prostřednictvím internetu. Vázané knihy mají v angličtině také, ale není jich mnoho. Obecně v knihovně nic nechybí, ale není tam takový komfort ohledně služeb, na jaký jsem zvyklý z Prahy. Problém byl např. tisk. Evidentně na tuto potřebu nejsou zvyklí a mají jenom jednu tiskárnu, která navíc není stavěná na velké obsahy. Také chtěli za jeden list 20 grošů. Kopírování je v pohodě, ale něco si sám vytisknout byl problém. Navíc je v knihovně problém s komunikací. Pár zaměstnanců trochu anglicky umí, ale většinou jsem na ně mluvil česky, protože to preferovali.

V Polsku obecně je v knihovnách taková zvláštnost. Kávu vám do knihovny nedovolí, to je i v Česku, ale nedovolí vám ani batoh. To bylo vcelku nepříjemné, protože jsem musel u skříněk vyndat notebook, nabíječku, papíry a knihy, kterých jsem měl dost a pak to přenášet dovnitř. Ale je to jenom nepříjemnost, nic hrozného.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Já jsem od nikoho vlastně nic nepotřeboval, takže těžko soudit, jestli by byl přístup jiný, kdybych od nich vyžadoval nějakou náročnou kooperaci. Jak píši výše, v knihovně je trochu jazyková bariéra, ale pár zaměstnanců, se kterými se dá hovořit v angličtině se najde. Obecně mi přišlo, že se Poláci spíše stydí hovořit anglicky, než že by vůbec neuměli. Čeština a polština jsou ale velmi podobné a téměř na všem jsem se zvládl domluvit česky, když bylo potřeba.
Já jsem především psal svou práci a k tomu je prostředí opravdu vhodné a příjemné. Obecně mám knihovny rád a tahle byla velmi útulná a krásně se v ní pracovalo. Hlavní univerzitní knihovna, která je od právnické cca 10 minut, je sice architektonicky zajímavá, ale tam by se mi zdaleka tak hezky nepracovalo.

Co se týče vedoucí knihovny, tak ta je velmi milá a ochotná. Vyřizování administrativy bylo bezproblémové, ale především velmi rychlé. Na maila odpovídá do půl hodiny. Na místě byla také velmi milá, a když jsem s ní řešil příjezd i konec pobytu, tak po mém neohlášeném příchodu všeho nechala a věnovala se mi. Zaměstnanci knihovny jsou také ochotní. Jak píši výše, trochu byl problém např. s tiskem, ale rozhodně o nich nelze říci, že by to bylo vinou nedostatku ochoty. Naopak, když viděli, že potřebuji pomoci, tak se mi věnovali tři zaměstnanci, dokud se dokument nevytiskl, takže za mě rozhodně spokojenost.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
nebyl studijní pobyt
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Písemnou komunikaci jsem zařizoval anglicky. Na místě jsem hovořil anglicky se zaměstnanci, kteří jazyk ovládali. S ostatními jsem hovořil česky se zapojováním polských slov. S ohledem na typ mého pobytu žádné jazykové preference ze strany univerzity kladeny nebyly.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je jednoduše překrásné. Osobně mám moc rád řeky a ve Wroclawi o ně skutečně není nouze. Centrum i okolí jsou vlastně samé ostrovy, které musíte přejít přes řeku. Centrum, kde je i knihovna a fakulta je krásné a historické. Ve městě je řada muzeí a galerií, které jsem navštívil, ale mnoho jsem jich ani nestihl. Přišlo mi, že se ve městě každý týden dělo něco zajímavého, ale to možná bylo obdobím roku, kdy měli den nezávislosti (který opravdu hodně slaví) vánoční trhy a několik dalších menších akcí. Za pobyt jsem nachodil desítky až stovky kilometrů, protože jsem všude chodil pěšky, jak se mi město líbilo. Jednotlivé části města jsou přitom vcelku rozdílné. Jediná, která se mi opravdu nelíbila, byla část na severozápadě od historického centra, kde je čoudící komín a vězení. Tato část vypadá jak vyloučená lokalita, ale jinak je město všude krásné.
Město přes týden rušné moc není, ale o víkendu mi přišlo, že se tam sjelo celé Dolní Slezsko. Takže je i poklidné i rušné. Rozhodně mi přišlo studentské. Ve městě obecně je většina mladých lidí. Moc jsem nepotkával důchodce ani maminky s kočárky. Těžko říci, co byla má oblíbená místa. Město je rozlehlé a každý den jsem se šel projít do jiné části. Fajn je při tom hledat trpaslíky, protože vás to zavede i do částí města, které byste třeba jinak vynechali. Já měl nejraději okolí knihovny. Rád jsem tam chodil na jídlo do budovy fakulty (i když je i pro veřejnost) a hned vedle knihovny byla asi nejpříjemnější kavárna v celém městě. Velmi se mi líbilo nábřeží na severovýchodě historického ostrova, odkud je vidět na ostrov Tumski a hlavní knihovnu univerzity. Pak je kouzelná část města, kde je Wroclawská politechnika. Je to další nábřeží v jiné části města. Jih historického ostrova je zase lemovaný parky a ano, i tam je krásné nábřeží. Obecně se ale po městě můžete courat klidně týden a neprojdete ho.

Co mě trochu štvalo, byly všudypřítomné semafory. Všude po městě jsou dvouproudové silnice a je to otravné přes semafory ať už jako řidič nebo chodec.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S financemi jsem neměl problém. Wroclaw je sice velké město, ale i tak tam bylo trochu levněji než v průměrném krajském městě v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě s ubytováním se dá hodně ušetřit. Řešte ho dopředu, abyste měli z čeho vybírat.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já byl v soukromém bytě, ale z důvodu, že se mnou jela malá dcera a manželka na rodičovské, tak aby byly obě v příjemném prostředí. Volil jsem tedy dražší variantu, ale ubytování bylo krásné. Co se týče komfortu, tak doporučuji ubytování v některé z nových výškových budov, které po Wroclawi rostou. Koleje jsem ve Wroclawi našel u lékařské fakulty (nevím jestli jich není vícero) a i tam to bylo moc hezké prostředí s dobrou dostupností do města.
Dejte si ale pozor, abyste nebydleli v části města na sever od věznice, u které je vlakové nádraží. Tam to bylo opravdu ošklivé a tam bych byl věčně v depresi. Krom toho tam je hned čoudící komín. Tím nemyslím hlavní nádraží, tam je to vcelku hezké. Toto nádraží, na které upozorňuji je na severozápadě od historického centra (ve městě jsem šel kolem tří vlakových nádraží). Na jih od tohoto nádraží to už šlo, ale stejně bych volil jinou část města.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
S ohledem na to, že jsem ve Wroclawi nebyl dost dlouho, byl jsem pouze na výletě v Lehnici a v Opolí. Ani jedno místo není nijak extra zajímavé, ale na Opolské univerzitě (která je tedy krásná), údajně vyučuje Olga Tokarčuk. Kdybych měl více času, asi bych se pokusil navštívit její přednášku.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Písemnou komunikaci jsem zařizoval anglicky. Na místě jsem hovořil anglicky se zaměstnanci, kteří jazyk ovládali. S ostatními jsem hovořil česky se zapojováním polských slov. S ohledem na typ mého pobytu žádné jazykové preference ze strany univerzity kladeny nebyly.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mně se město velmi líbilo a je dost velké na to, aby zde bylo stále co objevovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vše se dá v Polsku sehnat.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi bych si jenom dal pozor na onu lokalitu nad nádražím, protože jsem tam málem bydlel.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nebyl jsem překvapen.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Žádné obtíže.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page