top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Slámečková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Slámečková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Reunion Island

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výjimečné bylo prostředí univerzity. Výhledy z okna knihovny na Indický oceán. Multikulturalita réunionské společnosti. Rozdílnost profesorů, kteří pocházeli z Francie, Španělska, Tanzanie, Madagaskaru. Prostory univerzity byly starší a ne příliš zachovalé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl dost zhuštěn a trval vpodstatě 3 měsíce. Zkoušky zde byly celkem náročné. Obvykle měly podobu dizertační práce v rozsahu 8-10 stran ve francouzštině. Šlo o text, který argumentativním způsobem odpovídal na danou otázku. Kurzy na univerzitě probíhaly nepravidelně a rozvrh na každý týden vypadal úplně jinak, což nebylo praktické pro organizaci. Když jsem se představila jako studentka z programu Erasmus, učitelé mi vycházeli vstříc a případně upravily podmínky hodnocení. Administrativní procesy byly velmi zdlouhavé a komplikované.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje spolek ISRUN, který se stará o přijíždějící studenty a organizuje výlety přes víkend nebo také studentské party přímo v kampusu. Jinak byl pobyt v CROUS celkem poklidný až na šváby a gekony, kteří budovu také obývají. K dispozici je velká nabídka volitelných předmětů tzv. cours open, které sahají do všech oblastí. Možné bylo také přihlásit se do kurzu kreolštiny (lokálního jazyka) nebo kurzu o Réunionské přírodě a společnosti.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Řekla bych, že bez znalosti francouzštiny na minimální úrovni B2 je studium velmi náročné až nezvladatelné. Anglicky se na místě domluvit nedá a také vzhledem k požadavkům na výstup z jednotlivých předmětů je podle mě pokročilá znalost jazyka nutností.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Saint Denis je velmi zvláštní město. Společnost tvoří Afričané, Číňani, Arabové a Francouzi. Je dost nesourodé. Nejhezčí částí je Barrachois, odkud je možné sledovat výhledy na oceán.
Dále je velmi příjemná část centra města kolem mešity, kde se nachází většina obchůdků.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finanční náročnost života na Réunionu je až překvapivě vysoká a to i pro západní Evropany. Ceny potravin jsou zde kvůli dovozu z Francie vyšší než v samotné metropolitní Francii a v kombinací s platbou ubytování v CROUS mi stipendium při skromném způsobu života životní náklady skoro úplně pokrylo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuju si nabít kartu izly a chodit do univerzitní jídelny na cenově zvýhodněné obědy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v CROUS v kampusu v cité internationale. Mělo to výhodu socializace s ostatními studenty. Avšak společná kuchyně s 6Oti lidmi, neklimatizované pokoje a švábi jsou druhou stránkou tohoto společného soužití. Mám zkušenost, že studenti, kteří bydleli mimo CROUS v soukromých bytech byli dost vyloučeni.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dostali jsme kartičku na autobusy po celém ostrově zdarma. Nevýhodou tohoto způsobu dopravy je však to, že pokud v autobusu nezbydou místa k sezení, musíte čekat na další, a tak se vám cesta z 25 minut protáhne i na 3 hodiny. Bez auta je to opravdu velmi těžké a později jsem se seznámila s kamarádem, který auto měl a až to mi dovolilo pořádně prozkoumat ostrov.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Řekla bych, že bez znalosti francouzštiny na minimální úrovni B2 je studium velmi náročné až nezvladatelné. Anglicky se na místě domluvit nedá a také vzhledem k požadavkům na výstup z jednotlivých předmětů je podle mě pokročilá znalost jazyka nutností.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nic v Saint Denis není jako v Praze. Je to neuvěřitelně silný zážitek fungovat delší dobu v takto diverzní a unikátní společnosti. Pokud jsem se hledala tak jsem nabyla dojmu, že ve spektru všech kontrastů a neobvyklých situací, kterým jsem na Réunionu byla vystavená si myslím, že jsem poznala části sebe, na které bych nikdy nenarazila. Myslím si, že to pro mě hlavně bylo velkou příležitostí opustit mou bublinu a vidět něco šíleného. Asi jo, tak bych to řekla. Bylo to extrémní a vidím to i zpětně jako obrovskou možnost exponovat se neznámému, což je nutnou předzvěstí velkého osobnostního poznání a růstu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pohorky na hiking
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
pokoje nebudou klimatizované
Nejvíc mě překvapilo, že...
ceny jsou na Réunionu opravdu vyšší než ve Francii
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vytvořit si novou denní rutinu a nové návyky

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Reunion Island

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv
bottom of page