top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tobiáš Bolek

Autor(ka):

fakulta:

Tobiáš

Bolek

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tobiáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

to_b_ol

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tobiáš

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Manchester Metropolitan University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tobiáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Manchester Metropolitan University je poměrně nová a na české poměry hodně bohatá univerzita :) To je dost velká výhoda, protože všechny učebny jsou ultra moderní a plně vybavené. V kampusu je knihovna která má úplně všechno. 5 pater, na některých patrech musíte být úplně potichu jinde je místo pro skupinovou spolupráci. Dají se zde půjčit notebooky a jsou zde samozřejmě i IT zóny kde můžete používat univerzitní počítače (mají speciálně i sekci iMac) + celá knihovna je 24/7.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé jsou zde maximálně vstřícní ke studentů. Tím, že je škola hodně bohatá tak si může dovolit opravdu ty nejlepší učitele. Stejně jako na většině západních univerzit je 90% předmětů zakončeno nějakým typem písemné práce, takže se připravte na spoustu času stráveného v knihovně. Oproti mé domovské univerzitě mi ale obtížnost studia přišla lehčí.
Učitelé se také snaží vést semináře a někdy dokonce i přednášky velmi interaktivně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volitelné předměty jsou asi stejné jako v česku ničím moc zajímavé. Spolků je tam ale hrozně moc od lukostřelby, filmového klubu po breakdance, anime klub nebo třeba K-pop klub. Ostatní univerzity mají často kluby otevřené i pro studenty jiných univerzit, takže doporučuju prohledat úplně všechno. (např. International Society) univerzita taky sem tam pořádá vlastní social eventy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jel jsem pouze na jeden semestr kdy žádný certifikát nevyžadují. Komunikoval jsem anglicky a většina učitelů ani nebyla z UK takže obtížné přízvuky nejsou problém. Závěrečné práce ale musíte psát v angličtině, takže to chce nějaký rozumný level, tak aby byl člověk schopný napsat text v odborné angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je moderní a industriální, studentské a hodně rušné. Taky je hodně těžké narazit na někoho kdo je místní je to hodně international město s velkým počtem Indů a Číňanů. Studentů je tam asi 100 000, protože tam jsou min. 4 velké univerzity o kterých vím a to na malém prostoru. Manchester je hodně "party město" je tam obrovská spousta klubů a eventů pro studenty. Pro milovníky architektury doporučuju projít centrum, Northern quarter nebo viaduct a pěšinky kolem kanálu.

Kultura trochu zaostává ale dají se najít zajímavé věci. Royal exchange theatre, HOME cinema, Cultplex, Bridgewater Hall nebo městská galerie. Chybí ale třeba opera. Většina jiných zařízení ale nabízí jenom dost mainstream a laciné věci.

Možná vás taky zarazí, že je město dost špinavé, odpadky často na ulici nebo v MHD. Pokud nebydlíte v centru tak autobusy jsou hodně nespolehlivé, ale zase mají dva patra :))

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo asi jen 3/4 nákladů za bydlení + ještě musíte platit jídlo, dopravu, vstupenky atd.

Doporučuju mít velký finanční polštář. Jídlo a věci v obchodě je sice v levných obchodech jako ASDA nebo Aldi stejné spíš i levnější než v česku ale jinak služby a nájmy jsou v Anglii hodně drahé. Jídlo v restauraci, vlaky, autobusy, pití v baru všechno drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nákupy potravin v Aldi nebo ASDA. Vařit si jídlo do krabiček je nejlepší, Na univerzitě jsou vždycky nějaké mikrovlnky. Pokud bydlíte dál od centra vyplatí se určitě koupit kartu na autobus Stagecoach pro studenty. Ptejte se v obchodech jestli mají studentskou slevu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jel jsem na jeden semestr, takže jsem neměl nárok na studentskou kolej a bydlel jsem v Airbnb. Když najdete dobře tak to vychází cenově stejně jako koleje a navíc je to flexibilní a nemusíte platit za červen případně za léto záleží, kdy odjíždíte. Většina kolejí nebo nájmů to má zafixované právě až do konce června protože to samozřejmě nikdo ze studentů nechce přes tyhle měsíce platit. Bytová situace je tam šílená, takže pokud jedete na rok určitě zažádejte o kolej na kterou máte nárok. Pokud to nevyjde zkuste jiné organizace co nabízí bydlení např UniteStudents. Pokud ani to nevyjde, musíte spamovat úplně všude kde to jde např. spareroom ale pozor všude je hodně scamů na studenty, takže bacha, na placení záloh nebo plateb předem, vždycky si to ověřte co nejvíc to jde.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejlepší je určitě Skotsko to doporučuju hlavně Edinburgh a Glasgow. Naopak York byl trochu zklamání. Taky stojí za to Chester, Leeds, Liverpool všechno je hodně blízko a na vlaky je nejlepší aplikace Trainline.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jel jsem pouze na jeden semestr kdy žádný certifikát nevyžadují. Komunikoval jsem anglicky a většina učitelů ani nebyla z UK takže obtížné přízvuky nejsou problém. Závěrečné práce ale musíte psát v angličtině, takže to chce nějaký rozumný level, tak aby byl člověk schopný napsat text v odborné angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je ve středu UK takže můžete jednoduše na sever i na jih. Extrémně International poznáte spoustu jiných kultur ne jenom UK. Obrovská studentská aglomerace.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Adaptér na zásuvky,
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Doprava z letiště kterou zajišťuje univerzita moc nefunguje (Nikdo mě nevyzvedl), takže mějte připravenou záložní cestu. Vlakem z letiště to bude nejlepší.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Na autobus se mává aby zastavil, potraviny jsou levnější než v ČR, Angličtinu na ulici skoro neuslyšíte
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
1. Na autobus se musí mávat 2. je těžké potkat brity všude jsou přistěhovalci nebo mezinárodní studenti. (Obrovská čínská komunita)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Manchester Metropolitan University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page