top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Krpatová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Krpatová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Catholic University of the West

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velice vstřícní vyučující, dobré obědy, každá fakulta na kampusu má svoji vlastní budovu, která ji charakterizuje, příjemná knihovna, snaha o udržitelnost a přístupnost i pro postižené, diverzita, ale trochu chaos v administrativě
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Častým způsobem zkoušky u humanitních oborů je esej - student má aplikovat poznatky z výuky na úvahu, podnícenou otázkou, často lehce filozofického rázu, k tématu. Většina zkoušek v zimním semestru také probíhá před Vánočními prázdninami a často je finální známka součástí průběžného zkoušení, spíše než finální závěrečné zkoušky. Zkoušky také probíhají v jediný termín s jedním opravným termínem v době, kdy už mnohým studentům Erasmus skončil. Předměty nemají nutně stálý rozvrh, běžně se stávalo, že předmět byl vyučován v jiný den, jinou hodinu a v jiné učebně, než předchozí týden. Po dlouhou dobu nebyl rozvrh jasný, paní, co nás měla na starosti na fakultě, nám posílala rozvrh hodin na týden na poslední chvíli a občas neměl člověk jinou možnost, než osobně pravidelně kontrolovat soupis všech rozvrhů ve 4. patře. Vyučující byli ale velice vstřícní a chápavý. Pozor, že skoro všechny předměty jsou za 2 kredity, takže studenti, kteří měli například od univerzity pro úspěch uveden určitý počet kreditů byli z nárůstu učiva vyřízení.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Škola má mnoho studentských spolků, včetně spolku zaměřeného přímo na zahraniční studenty. V jeho rámci se pořádá mnoho akcí (např. mezinárodní večeře, párty, filmové večery apod.). Zároveň jsou na sportovním trhu studenti seznámeni s širokou nabídkou sportů, buď poskytovaných univerzitou nebo se zlevněným poplatkem za účast (a jsou tam i věci jako krasobruslení, šerm, tanec, chození do posilovny, skaut aj.). Kromě toho v městě působí organizace, které pořádají párty a zájezdy pro zahraniční studenty, protože se jedná o studijní městečko s pravidelným přísunem mezinárodních studentů. Kromě oragnizací pořádá i sama univerzita zájezdy pro mezinárodní studenty. Navíc paní za Erasmáky zodpovídající posílají každý týden mail s akcemi, které se na univerzitě a ve městě daný týden pořádají. Zajímavé je také, že každý student dostane na požádání knížečku plnou kupónů do místních obchodů, provozoven a na akce (např. na festivaly, do supermarketu, na knižní trh, do restaurací, aj.) Byl dostupný předmět o kultuře a jazyce, navíc měli všichni doporučen kurz francouzštiny v různých úrovních.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro většinu předmětů byla potřeba znát jazyk země, ale některé předměty jsem si zvolila ze zájmu v angličtině. Před výjezdem univerzita pošle online test, kde je zkoušena gramatika, poslech a porozumění textu, přičemž každá otázka má časový limit. Poté po příjezdu je zadaná podle výsledku online testu zkouška na písemné vyjadřování. Podle výsledků je student přiřazen do kurzu jazyka země, na který ale nemusí docházet (nicméně při úspěšném absolvování dostane kredity, což se hodí, protože je jako jeden z mála předmětů za větší počet kreditů). Při výsledku s nižší úrovní může být studentovi zamezeno navštěvovat určité předměty (včetně plánu celých oborů) a magisterské předměty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Poklidné studentské městečko, zároveň je v něm ale hodně kultury - chrámy, divadla, pravidelné festivaly po celém městě, sváteční trhy, poutě, diskotéky, muzea, kavárny, kina, knihovny... Ráda jsem chodila okolo místního hradu, seděla na břehu řeky, často jsme s kamarádkami chodily do kaváren a do parků. Navíc je město blízko k dalším zajímavým městům a má přímé spojení do Paříže. Město není příliš nebezpečné - údajně se jedná o jedno z nejbezpečnějších a nejzelenějších měst ve Francii.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium FF UK pokryje téměř jen bydlení. Francie je drahá země a to se týče jak bydlení, tak potravin (ale zato jsou potraviny kvalitní a lokální). Výlety, organizované univerzitou, vyjdou tak na 40-80€ za jednodenní výlet. Místní kantýna má studentské menu za 3.50€ - součástí je panini/těstoviny/quiche + jablko/přesnídávka/sladký jogurt/koblížek + předkrm, jinak je jídlo v kantýně v průměru za 5€ (dobré variety vyvážených salátů, ale taky hodně Fast foodovych jídel, klasická jídla jsou bohužel dělaná předem v izolované krabičce a studenti si je musí ohřívat v mikrovlnkách, kromě toho si studenti musí převádět/nabíjet peníze na studentskou kartu a tou platit). Ve městě mnoho restaurací a bister poskytuje studentské menu/slevu, většinou vyjde na 7€ za předkrm+sendvič+dezert. Studenti mají ale po celé Francii do mnoha kulturních institucí vstup zdarma, někde se slevou (například skoro všechna muzea jsou pro studenty zadarmo). Vlak je taky drahý, klasický většinou 10-25€, TGV do Paříže 60-80€. Místní hromadná doprava je celkem levná, stojí 1.50€ na hodinu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat na místních trzích, využívat studentské slevy a vstupy zdarma pro studenty, jezdit na výlety hromadně s kamarády (hromadná zlevněná jízdenka pro 4-6 osob po okolních departmentech), výhodné je také si zařídit kartu u francouzské banky - její pomocí si lze zařídit 100€ příspěvek každý měsíc a kola a koloběžky na půjčení po celém městě zdarma, na materiály využívat knihovnu (ať už univerzitní, tak Saint-Toussaint, kde mají lidi do 26 let průkazku zdarma).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
U univerzity jsem si zařídila ubytování v rodině. Já osobně jsem s ním spokojená příliš nebyla, ale ostatní moc ano. Nejlepší je, si myslím, kolej, protože pak z akcí můžete chodit hromadně a seznámíte se s více lidmi, s kterými budete častěji v kontaktu a lépe se poznáte. U těch ale pozor na to, že jsou rychlé zabrané.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuju vše :D. Když už tam jste, cestujte, jezděte do Paříže, zajeďte do Nantes, do Orleáns, Tours, Saumur, Normandii, navštivte vinné sklípky (oblast je známá pro rosé). Jeden zájezd univerzity byl do jeskynního městečka Rochemenier se zakončením v podzemní restauraci s místní specialitou fouilles (něco jako pita plněná paštikou), to se mi moc líbilo. Pak jsem s Trency, agenturou, která pořádá výlety pro sousední univerzitu, jela na 3 dny do Bordeaux v době Halloweenu, kde jsme navštívili Saint Emilion, Dune du Pilat a Arcachon, to bylo hrozně super, i když náročné, všichni jsme byli unavení :D. Obě organizace výlety pravidelně opakují, takže tyto 2 věci doporučuji. A samozřejmě v každém městě zajít do místní galerie (se vstupem zdarma).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro většinu předmětů byla potřeba znát jazyk země, ale některé předměty jsem si zvolila ze zájmu v angličtině. Před výjezdem univerzita pošle online test, kde je zkoušena gramatika, poslech a porozumění textu, přičemž každá otázka má časový limit. Poté po příjezdu je zadaná podle výsledku online testu zkouška na písemné vyjadřování. Podle výsledků je student přiřazen do kurzu jazyka země, na který ale nemusí docházet (nicméně při úspěšném absolvování dostane kredity, což se hodí, protože je jako jeden z mála předmětů za větší počet kreditů). Při výsledku s nižší úrovní může být studentovi zamezeno navštěvovat určité předměty (včetně plánu celých oborů) a magisterské předměty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Hrozně jsem si to užila, bylo fajn být někde sama a tady byli všichni milí (i náhodní lidé byli ochotni poradit a není pravda, že nikdy nemluví anglicky), univerzita je studentům otevřená a snaží se je zlákat (nemálo studentů bylo na univerzitě na Erasmu a pak se rozhodlo tam své studium pokračovat natrvalo), tak se nechte rozmazlit (až na administrativu, s tou se prostě poperete :D). Městečko je nádherné, pokojné, ale zároveň v noci živé.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník! Alespoň pro zimu, město je jižněji, takže trochu tam zmrznete, ale sníh moc neuvidíte, a pršet bude často. Foťák se rozhodně hodí. Udělejte si hodně místa na víno, jídlo a knihy (jela jsem domů s doplacenou nadváhou).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Většina mladých Francouzů používá ke komunikaci WhatsApp. Musíte být trochu extrovertní, abyste si udělali francouzský kamarády. Hezké hubené holky si musí dát pozor na francouzské kluky, jsou docela baliči.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Moje spolubydlící rodina nebyla vřelá a jedla každý týden míchaný vajíčka, která nazývali omeleta :D. Většina Francouzů jde do 1. ročníku v 18, takže byli oproti nám Erasmákům mladší.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Bavit se s Francouzi.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Catholic University of the West

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page