top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Hořánek

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Hořánek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Navarra

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má moderní, minimalistické a velmi hezké prostory, včetně kampusu a jeho okolí. Kampus je prostorný, vybavený sportovišti a tělocvičnami, s dostatkem stromů a zeleně. Vybavení je taktéž celkem moderní. Vstřícný personál i vyučující, velmi ochotní plnit požadavky studentů. Co mě překvapilo nemile, byla kompetence některých vyučujících. Abych byl upřímný, začal jsem si po studiu na UNAV mnohem více vážit toho, že studuji na FSV UK. Nicméně pokud nejste příliš nároční a ambiciózní, UNAV rozhodně doporučuji.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr zde začíná 1. září a končí před Vánocemi, včetně zkouškového. Výuka na mě působila dojmem, že se vyučující zcela vážně a upřímně snažili o individuální přístup, ale vzhledem k vysokému počtu studentů na přednáškách to bylo velmi obtížné. Vyučující i personál jsou velmi ochotní a vstřícní.

Systém hodnocení kurzů byl podobný jako na mé domovské fakultě. Prezentace, esej, závěrečný test. V některých případech testíky z hodiny na hodinu. Z osobní zkušenosti bych řekl, že je studium hodnoceno méně přísně než na mé domovské fakultě. Překvapila mě praxe, kdy student píše jednu esej na dva předměty. Esej měla svým tématem předměty spojovat a každý z vyučujících pak esej zhodnotil z pohledu svého předmětu.
Co se týče zápisu předmětů, tak ten je mnohem klidnější. Rozhodně nezažijete stres jako se SIS UK, na zápis a jeho změnu máte dost času. Akorát se mi jejich systém zdá v některých ohledech celkem nepřehledný...
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O studentských spolcích na univerzitě jsem se moc nedozvěděl (mí španělští spolubydlící byli v tomto ohledu velmi neaktivní). Nicméně univerzita například celkem ochotně propůjčuje studentům prostory a techniku na týmovou práci při školních projektech. (Nebo alespoň fakulta na které jsem byl.) K volnočasovým aktivitám na univerzitě slouží například různá sportoviště a tělocvičny. UNAV nabízí předměty týkající se španělské kultury a také španělštinu pro úplné začátečníky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Při komunikaci mimo školu (nákupy, kavárny atd.) jsem se snažil (a řekl bych, že celkem úspěšně) komunikovat španělsky. Na univerzitě pak anglicky. Ke studiu na UNAV mi stačilo mít angličtinu potvrzenou od CJP na FSV na B2. Certifikát typu FCE nebyl třeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Na Pamploně se mi nejvíc líbí, že si na ní každý může vybrat co mu vyhovuje. Nabízí rušné centrum, cluby, obchůdky a samozřejmě pinxtos, ale také kavárny a klidné a bezpečné parky na procházky a rozjímání. Já třeba příliš nevyhledávám hlasitou hudbu a početnou společnost, takže jsem si užil hlavně místa jako Ciudadela de Pamplona (pevnost, přeměněná na park a společenské centrum), nebo kavárnu v Geltoki. (Baskické společenské centrum.) Kampus univerzity je pak velmi vhodný třeba na běhání. Ulice města jsou v porovnání s Prahou velmi klidné a bezpečné. Pamplona má také velmi hezké okolí, vhodné k jednodenním výletům.
Jo, a taky baskičtina (neboli Euskera). Na tu budete narážet neustále :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Když si najdete levné ubytování, lze se stipendiem krásně vyjít. Dokonce bych řekl, že pokud se opravdu hodně omezíte, lze vyjít jenom se stipendiem. Ceny jsou dost přijatelné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najděte si bydlení s ostatními studenty na bytě. Je to fakt levnější než koleje a jiné univerzitní ubytování. Doporučuji web Idealista.com nebo IG stránku Help Busco Roomie. No, a jinak nakupovat jídlo v supermarketech :) Nejlevnější je asi Mercadona. Jinak si ani nemusíte kupovat kartu do autobusu, všude se dá snadno dostat pěšky. (Ale doporučuji si ji koupit na cesty po blízkém okolí.)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na bytě se třemi místními studenty (jejich kamarád byl na zahraničním pobytu a hledali za něj náhradu). Kontakt na ně jsem získal díky IG stránce HelpBuscoRoomie, která zprostředkovává ubytování zahraničním studentům. Bylo to mnohem levnější ubytování než na koleji. Ubytování nabízené univerzitou je většinou zbytečně luxusní a drahé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pobyt jsem k cestování po okolí využil, a dodnes lituji, že jsem nevyužil ještě víc. S organizací Happy Erasmus Pamplona jsem s ostatními studenty na Erasmu navštívil několik měst včetně Bilbaa, San Sebastianu či Barcelony. Dále přírodní památky jako Selva de Irati. Soukromě jsme pak navštívili polopoušť Bardenas Reales. (Můžu jenom doporučit, ale dostanete se tam jen autem.)
Jinak okolí Pamplony je velmi vhodné pro jednodenní turistické výšlapy. Naopak nedoporučuji cestovat po okolí vlakem, vzhledem k vysokým cenám jízdného.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Při komunikaci mimo školu (nákupy, kavárny atd.) jsem se snažil (a řekl bych, že celkem úspěšně) komunikovat španělsky. Na univerzitě pak anglicky. Ke studiu na UNAV mi stačilo mít angličtinu potvrzenou od CJP na FSV na B2. Certifikát typu FCE nebyl třeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pamplona je malé, bezpečné a útulné město. Ať už jste student co nechybí na žádné party, nebo si užijete spíše klidu parků a kaváren, rozhodně doporučuji. Procházet se o půlnoci parkem, neslyšet potyčky mezi bezdomovci, a nebát se různých individuí, která lze potkat v Praze, bylo úžasné. Má také krásné okolí, které rozhodně projděte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kdybych jel znovu, asi bych balil naopak více minimalisticky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
- Auta vždy staví na přechodech pro chodce.
- Ulice a parky jsou v noci klidné a bezpečné.
- Baskičtina je celkem zajímavý jazyk :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Přizpůsobit se časovému rytmu země. (Dlouhé ponocování, prakticky nahrazené odpolední siestou.)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Navarra

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page