top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Valerie Sedláčková

Autor(ka):

fakulta:

Valerie

Sedláčková

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Valerie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

val_wrbf

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Valerie

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universidade da Beira Interior

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Valerie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem sportovní obor, který byl jinde, než v hlavní budově. Měli jsme krásnou třídu, která vedla hned na terasu. V zimě bylo zapnuté topení, v létě klimatizace. Bylo to příjemné prostředí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oproti způsobu studia v ČR jsme neustále pracovali ve skupinách a k uzavření zkoušek dost často stačila domácí práce/projekt. Přístup učitelů byl velmi kamarádský a benevolentní. Celkově musím říct, že jsem nikdy necítila žádný extra tlak ani stres.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na UBI bylo možné se zapojit do kurzu portugalštiny, který byl naprosto skvělý. Pro mě, i když byla portugalština docela těžká, jsem se zvládla naučit základy a díky tomu si objednat v obchodě, kavárně, restauraci vše, co jsem potřebovala.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem čistě v angličtině. měla jsem mít i výuku v aj, ale tím, že jsem byla jediná erasmačka v mém oboru, byla nakonec v portugalštině. Učitelé mi překládali a byli více než ochotní najít nějaké společné východisko. Když jsem nemohla splnit nějaký test, dali mi domácí práci. opravdu bylo všechno v naprosté pohodě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo velmi poklidné. Já ale nejsem člověk, který by mohl kdy bydlet ve městě, takže klidné a tiché ulice Covilhy mi naprosto vyhovovaly. Do toho je přímo v pohoří Serra da Estrella, takže jsme si téměř každý víkend vyšlápli na hory a bylo to naprosto skvělé. Příroda okolo byla dokonalá. Sice nejste u moře, ale v okolí je hodně přírodních bazénů. Voda je úplně ledová, ale v Portugalsku je opravdu horko, takže to i tak pomůže. Město má ale i pár zázemí pro studenty, kavárna Nata (nejlepší pastel de nata), je otevřená až do 2 do rána. Jsou zde 2 bary, jeden více taneční, jeden je více taková hospoda, kde posedíte venku u pivka. Pak jsou zde i 3 taneční kluby. Aby ale všechno nebylo tak dokonalé...město je v horách, což je sper, ale je v horách. Takže vždycky půjdete z kopce do kopce. to bylo trochu ubíjející, zvlášť, když bylo fakt horko a všude byly kočičí hlavy. Ale to je v porovnání s poklidnou a velmi přátelskou atmosférou úplné nic :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já jsem se stipendiem vyšla krásně. Neměla jsem problém s penězi. Portugalsko mi přijde stejné jako ČR, v něčem rozhodně levnější. ovoce a zelenina se dala sehnat za zlomek ceny, a kvalita se vůbec nedala srovnat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně se vyplatí si udělat ESN kartu, chodit nakupovat na trhy (kde je opravdu levná zelenina a ovoce). Já jsem chodila všude pěšky, takže ani za autobus jsem nic neutratila.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v ubytování, kterému se říkalo PAC. Bylo to levné, ale nebylo to nijak luxusní. Sdílené kuchyně byly špinavé (studenti z ostatních zemí nemají stejné uklízecí standardy). Na některých pokojích byla plíseň. Na druhou stranu jsme se s ostatními neustále vídali na chodbách, v kuchyni, v létě i na zahrádce. Celkově to bylo daleko přátelštější a nikdy jsem se necítila sama. Ostatní bydleli na ubytování se jménem Andy, Ti měli krásné zázemí, ale navzájem se vůbec nevídali. Italové a Španělé se hodně skupinkují a moc mezi sebe neberou. Holky, se kterými jsme se bavili se chtěli přestěhovat k nám na PAC, ale už to nebylo možné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně po portugalsku. Jezdila jsem jen autobusem, je to levné a jednoduché. Doporučuju vše, co dohledáte na nternetu, asi nemám nic, kde bych vyloženě řekla, že to za to nestojí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem čistě v angličtině. měla jsem mít i výuku v aj, ale tím, že jsem byla jediná erasmačka v mém oboru, byla nakonec v portugalštině. Učitelé mi překládali a byli více než ochotní najít nějaké společné východisko. Když jsem nemohla splnit nějaký test, dali mi domácí práci. opravdu bylo všechno v naprosté pohodě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nejste pro ně jen číslo, pamatují si vás jménem. Tím, že je to tak malá komunita, tak se všichni znáte a jste součástí jedné velké rodiny, kde se všichni baví se všemi. Berte na vědomí, že čím větší komunita, tím více lidí z jedné země- ti budou ve skupince a nebudou se moc bavit s ostatními. Což bylo trochu i tady, ale naprosto minimálně. Já si tohle užila na 100% a když jsem se bavila s ostatními z větších měst, tak mi to záviděli.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Já to celkem vychytala, měla jsem vše, co jsem potřebovala. Ale nějakým způsobem se mi stalo, že jsem přijela s jedním kufrem a odjela se dvěma.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že nebudu sama. Že všichni erasmáci se bojí, protože neví do čeho jdou. Všechno je v pohodě, všichni se chtějí kamarádit a mít super zážitky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
že to strašně rychle uteklo. Přijde mi, že jsem nic nestihla a zároveň jsem se nikdy nenudila.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
rozloučit se. Našla jsem si skvělé kamarády z Itálie, Francie, Brazilie. Nejtěžší bylo odjet a vědět, že už spolu nebudeme trávit každou volnou minutu a chodit po obědě na kafíčko.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universidade da Beira Interior

Další zprávy z regionu Portugalsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page