top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Holzbachová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Holzbachová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

KABEG LKH Villach

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stážovala jsem v Landeskrankenhaus Villach, která velikostí odpovídá zhruba krajské nemocnici v ČR. Jedná se tedy o větší nemocnici s prakticky všemi odděleními a specializovanými ambulancemi. Nemocnice je moderně vybavená - ať už jde o prostory lůžkových oddělení, nebo například operační sály, kde se provádí velké množství laparoskopických operací. Jako zvláštnost bych ráda zmínila polohu města i nemocnice uprostřed Alp, což určuje spektrum pacientů - na traumatologii tvořili velkou část úrazů cyklisté a turisté. Ze stejného důvodu se zde využívá transport pacientů vrtulníkem mnohem více, než jsem byla zvyklá z ČR. Specifické je i multikulturní prostředí nemocnice - Villach je jen pár kilometrů od hranic se Slovinskem a Itálií, je tedy časté, že pacienti (a často i personál) nejsou rodilí mluvčí - i díky tomu měli všichni pochopení pro mou ne zrovna dokonalou němčinu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako zahraniční stážistka jsem měla úplně stejné podmínky jako místní studenti, kteří si zde plnili své letní praxe. To znamená, že jsem byla zapojena do chodu oddělení, očekávaly se dovednosti jako odběr anamnézy, odběry krve, kanylace periferních žil a také asistence při operacích. Prostředí bylo velmi příjemné, program jsem si často mohla zvolit podle toho, co mě zajímalo. Stejně tak nebyl problém s jakýmikoliv dotazy, většina lékařů cokoliv velmi ochotně vysvětlila. Každé oddělení má určeného lékaře, který zodpovídá za studenty, s ním se pak řeší dokumenty ohledně uznání praxe na daném oddělení. Organizační záležitosti ohledně výjezdu obecně jsem řešila s paní z personálního oddělení, která byla také moc milá a ochotná. Tuto organizaci bych určitě doporučila, sama jsem byla velmi spokojená.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v němčině, doporučená úroveň byla C1. Ze strany nemocnice ale nebyl vyžadován žádný jazykový certifikát a zásadní byla schopnost domluvit se s pacienty a lékaři.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Villach je poklidné město, i když na Rakouské poměry patří k těm větším (s cca 60 000 obyvateli je 7. největší v Rakousku).
Historické centrum je malé, ale moc hezké, a v létě se zde koná spoustu akcí - různé trhy, umělecká vystoupení v ulicích atd. Vrcholem společenského života je zde Kirchstag - týdenní festival, na který se sjede většina regionu, i mnoho návštěvníků ze sousedních zemí, konají se vystoupení místních sborů i koncerty modernější hudby, přehlídky krojů,... samozřejmostí jsou na festivalu tradiční jídla a místní pivo.
Město samotné leží v údolí Drávy, díky čemuž se zde dá velmi nenáročně dostat kamkoliv na kole. V okolí je několik termálních jezer, z obou stran údolí se pak zvedají Alpy.
Mezi moje oblíbená místa patřilo historické centrum, drávská cyklostezka, a Silbersee - jezero s teplou vodou, kam se chodí koupat převážně místní, a které jsem měla na kole jen pár minut od koleje. Nejvíce jsem ale oceňovala nepřeberné možnosti horské turistiky a lezeckých terénů v Alpách.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít, nezbytné náklady mi pokrylo plně. Stačilo na ubytování na koleji, jídlo, dopravu tam a zpět, částečně i na volnočasové aktivity. Protože jsem ale svůj pobyt pojala hodně cestovatelsky, samozřejmě jsem něco doplácela - šlo hlavně o noclehy a jídlo na horských chatách a dopravu v rámci regionu.
Ceny v Rakousku jsou srovnatelné s ČR, výrazně dražší je akorát doprava a služby (nepř. restaurace). Oproti tomu bydlení a nákupy v supermarketech vychází téměř stejně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
- nákupy - Hoffer se mi osvědčil jako nejlevnější supermarket
- vlastní kolo - hromadná doprava je drahá a Korutany mají skvělou síť cyklostezek. Villach je dostatečně malý na to, aby se v rámci města dalo kamkoliv pohodlně dostat na kole, navíc s téměř nulovým převýšením :)
- obědy v nemocnici - studenti dostávají v nemocnici poukázky na obědy zdarma
- Korutanská karta - na celou letní sezónu stojí 75 euro a funguje jako volný vstup do spouty muzeí, galerií, zoo, ale i jako jízdenka na některé lanovky a mýtné silnice. Mě se na cenách vsupů vrátila už během prvního týdne a ani během 2 měsíců jsem nestačila využít všechny její výhody
- Alpenverein - pojištění + slevy na chaty - Alpenverein poskytuje cestovní pojištění, které se vyplatí hlavně pro pohyb v horách, kryje i sporty jako horolezectví (ale pozor - plně funguje jen prvních 8 týdnů mimo ČR a případné prodloužení se musí sjednat před začátkem pobytu). Navíc pro členy bývají velmi výrazné slevy na spaní na horských chatách.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji (Stuwo), kde jsem měla samostatný pokoj v dvoupokojové buňce. Bydlení bylo hezké, nicméně ve městě patřilo k těm dražším a od nemocnice bylo trochu dál (necelé 4km), zato přímo na cyklostezce a velmi blízko od jezera.
Určitě bych doporučila začít se sháněním ubytováním co nejdříve, daly by se najít i levnější možnosti (jiná kolej, sdílené byty), ale ty byly buď už obsazené, nebo vázla komunikace s pronajímatelem. Také nemocnice má ubytování, které pronajímá studentům a zaměstancům, je ale třeba se na něj aktivně zeptat (já se o něm dozvěděla až během pobytu).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování jsem si užila hodně, hlavně po okolních horách, které jsou velmi pestré. Na jedné straně jsou Karnské a Julské Alpy, jejichž skalnaté terény jsme objevovali při horolezení a z ferrat, na druhé straně hned za Villachem začínají Nockberge - oblé zelené kopečky, které ale dosahují výšek přes 2000m.n.m. a přes které vede nádherný Nockberge trail. Já z něj stihla jen závěrečné 2 etapy, ale i tak to stálo za to. O kousek dál jsou pak Vysoké Taury, kde může člověk vyjet až k nejvyšší přehradě Rakouska Malta, nebo vyrazit k některému z ledovců.
Jako největší zážitek bych asi hodnotila výstup na Hochalmspitzi, což byl výlet na 2 dny, se spaním na chatě, tůrou přes ledovec, lezením, ferratou a asi 1600 metry převýšení. Jinak se ale dají najít i velmi dostupné vrcholy, s využítím lanovky nebo některé z Panoramastraße se dá vyrazit do hor i jen na odpolední vycházku.
Další cíle, které stojí za návštěvu, jsou určitě termální jezera, kterých je v Korutanech nepočítaně, soutěsky, hrady, a kdyby to nestačilo, tak za 2h jízdy autem se sá dostat do Itálie k moři.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v němčině, doporučená úroveň byla C1. Ze strany nemocnice ale nebyl vyžadován žádný jazykový certifikát a zásadní byla schopnost domluvit se s pacienty a lékaři.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ze stáže jsem byla naprosto nadšená a určitě bych ji doporučila. Prostředí nemocnice bylo velmi příjemné a přátelské, nejvíc se mi líbilo oddělení traumatologie, které bylo díky okolním horám zajímavé i spektrem pacientů. Jinak poloha města uprostřed hor, teplá jezera, cyklostezky, a na Aply hodně slunečných dní pro mě z Korutan dělají ideální místo pro strávení léta.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo, plavky, vybavení na hory. Naopak zbytečné je bílé oblečení, to studentům poskytuje nemocnice - potřeba jsou jen vlastní přezůvky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že existuje možnost ubytování od nemocnice, které je levnější než kolej
Nejvíc mě překvapilo, že...
Překvapil mě nemocniční režim, kdy lékaři po službě chodí ráno domů a v pátek se končí až o 2h dříve než ostatní dny - to platí i pro stážisty, a je to velmi příjemné prodloužení víkendu. Jinak jsem byla příjemně překvapená, jak rychle si člověk zvykne fungovat v cizím jazyce a jak rychle se v něm zlepšuje.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
jazyk - první týdny mě hodně unavovalo fungovat 8h denně v němčině a zároveň dávat pozor na odborné aspekty stáže

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page