top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavlína Boháčková

Autor(ka):

fakulta:

Pavlína

Boháčková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavlína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavlína

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Leicester

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavlína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první se mi vybaví kampus univerzity, který je umístěn blízko centra města a celý je zasazen do parku. Většina budov v kampusu byla moderní a nová. Co se mi na University of Leicester líbilo, byly prostory, které v kampusu univerzita nabízela pro trávení volného času. Budova Student union nabízela několik restaurací, malý supermarket, Starbucks, prostor pro to si jen tak sednout, dát si oběd, popovídat si s přáteli. Mým nejoblíbenějším místem na kampusu ale byla univezitní knihovna. Jedná se o novou budovu, která nabízí skvělý prostor pro studium a četbu. Myslím, že momentálně bývá otevřena 24 hodin denně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se podle mého názoru příliš nelišil. Předměty se na mém oboru většinou sestávaly z přednášek a seminářů. Lišilo se pouze známkování a podmínky udělení atestace. Na univerzitě jsem neměla jedinou ústní zkoušku, pouze eseje. Ze dvou esejí, z nichž jedna se odevzdávala v polovině semestru a druhá na jeho konci, potom byla vypočítána finální známka.
Přístup vyučujících i administrativních pracovníků na univerzitě byl velice přátelský. Neměla jsem nikdy pocit, že by se mnou bylo zacházeno jinak než s místními studenty. Vyučující byli vždy vstřícní a ochotní pomoct, poradit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na Uni of Leicester je velmi pestrý. Univerzita nabízí široké množství spolků. Vždy na začátku akademického roku je možné navštívit veletrh těchto spolků a zapojit se do nich, byť na semestr nebo dva. Mimo tyto spolky univerzita pořádala spoustu volnočasových aktivit. Od filmových večerů, nejrůznějších sportovních aktivit po například večeři ve stylu Harryho Pottera a Bradavic. Všechny tyto aktivity byly z drtivé většiny zadarmo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě probíhala výuka v Angličtině. Univerzita pro přijetí požadovala dokument prokazující úroveň Angličtiny minimálně B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Leicester není v porovnání s dalšími britskými městy veliký, je za to ale multikulturní (hovoří se o něm jako o jednom z nejvíce multikulturních měst v Anglii, má za sebou pestrou historii migrace). Jde spíše o průmyslové město. Má velmi příjemné centrum s útulnými uličkami a kavárnami, restauracemi a obchůdky. Nesmíte zapomenout vidět National Space Center a hrob a muzeum Richarda III., který Leicester proslavil poté, co byly pár let zpátky pod místním parkovištěm nalezeny jeho ostatky.
Moje oblíbené místo byla univerzitní botanická zahrada v blízkosti mého ubytování. Protože je Leicester multikulturní město s významnou indickou menšinou, probíhají zde velké oslavy Diwali.
To, co se mi na Leicesteru nelíbilo byl systém městské hromadné dopravy. Leicester má pouze autobusovou hromadnou dopravu, kterou ale zajišťují 4 různé soukromé společnosti. Na některých zastávkách staví pouze některé společnosti, doprava nebyla ani tak hustá, za to opravdu drahá. Nakonec jsem spíš chodila pěšky a lístek si kupovala, když jsem potřebovala dojet někam dál.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo celé mé ubytování za půl roku (bydlela jsem na koleji a cena za semestr za jeden z levnějších pokojů byla cca 45 000 Kč. Ze stipendia mi zbylo pouze pár desítek Euro. Ceny v Británii jsou mnohem vyšší než v Česku. Běžný nákup potravin mě vyšel na dvakrát až třikrát víc peněz než v Praze. Hromadná doprava byla také v porovnání s pražskou několikanásobně dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit jde podle mého názoru nejvíce na jídle a dopravě. Je výhodné nakupovat v supermarketech Lidl, Asda, nebo Morissons v obchodech Poundland, kde se dá za jednu až 4 libry nakoupit levné vybavení kuchyně, drogerie, léky, papírnictví a také potraviny. Poměrně levný je i řetězec Iceland.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji. University of Leicester nabízí dvě lokality pro ubytování studentů. The City - jedná se většinou o bloky výškových budov blíže centru města, na univerzitu je to odtud cca 5 minut pěšky, život je zde ale mnohem rušnější a hlučnější. Další možností je The Village (zde jsem bydlela já) - ubytovací kampus cca 20 minut od univerzity, studenti jsou ubytováni ve starých, anglických vilách uprostřed zahrad ve velmi příjemné rezidenční čtvrti. Je zde 24h děnně otevřená recepce, de facto každý večer se pořádají nejrůznější akce, lekce jógy a pilates. Nachází se zde také univerzitní sportovní centrum, posilovna, fotbalové hřiště, běžecký ovál, tenisové kurty. Lze také navštívit místní univerzitní bar. The Village je sice dál od centra a univerzity, mezi kampusem a Village ale celý den jezdí univerzitní autobusy. Na semestr stojí cca 2000-3000Kč, ale určitě se vyplatí.
Jak v rámci City, tak Village, univerzita nabízí mnoho různých druhů pokojů, od sdílených, po samostatné, s různým vybavením, které se samozřejmě cenově liší.
Ubytování na koleji pro mě byla nejsnazší možnost. Cenově vyšla velice podobně jako nejlevnější soukromý podnájem. Výhodou navíc je, že člověk je neustále mezi studenty, má k dispozici recepci, údržbu a nemusí se de facto o nic starat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během Erasmu jsem podnikla několik výletů. Jeden pořádaný studenty univerzity na Stonehenge a do Bath. Jednou během semestru jsem navštívila Londýn. Čas na větší cestování jsem si ale vyhradila na konec mého pobytu. Ještě týden jsem strávila v Londýně, odkud jsem podnikala další výlety jak po městě, tak po okolí. Určitě doporučuji National gallery, Brittish Library, Brittish Museum, kam se dostanete zadarmo. Pokud si chcete prohlédnout St Paul´s Cathedral a nechcete platit vysoké vstupné, zajděte tam večer na Evesong (každodenní zpívaná, cca hodinu dlouhá bohoslužba) - nejenom, že na bohoslužby se vstup neplatí, uvidíte interiér katedrály, ale ještě tento prostor uslyšíte rozezněný místním pěveckým sborem.
Krom Londýna jsem také navštívila Canterbury, Oxford a Brighton. Všechna místa mají svoje kouzlo a atmosféru. Určitě doporučuji.
Veřejná doprava v Anglii může být hodně drahá, hlavně vlaková doprava. Já všude cestovala autobusy, většinou se společností National Express. Cesta autobusem je sice o něco delší, než vlakem, za to je ale dvakrát až třikrát levnější.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě probíhala výuka v Angličtině. Univerzita pro přijetí požadovala dokument prokazující úroveň Angličtiny minimálně B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
University of Leicester patří mezi dobré britské univerzity. Nabízí svým studentům velkou škálu možností. Leicester leží přibližně ve středu ostrova, není proto těžké se odtamtud kamkoliv dostat. Studijní pobyt v zahraničí je nehledě na lokalitu skvělou zkušeností, za kterou jsem neskutečně vděčná. Nejenom že člověk vidí, jak fungují jiné univerzity, ale také získá mnoho dalších dovedností a větší samostatnost.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Je dobré nezapomenout do Anglie adaptér na zásuvky :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
celý pobyt uteče jako voda. Je opravdu důležité užívat si každý den.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi nevím, na nic si nemůžu vzpomenout :D
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prvních pár dní po příletu. Najednou jsem se ocitla v cizí zemi, kde jsem nikoho a nic neznala, všichni přátelé a rodina byli stovky km daleko a já věděla, že pro dalších pár měsíců není návratu. Trvalo to ale jen pár dní, za chvíli jsem se rozkoukala, seznámila s novými lidmi, najela do studijního režimu a začala si pobyt užívat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

3

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Leicester

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page