top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Cejnarová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Cejnarová

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Salamanca

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Salamance je prestižní univerzita s dlouhou historií. Ať se jedná o fakulty nacházející se v původních budovách v historickém centru nebo ty v novém kampusu Unamuno, jsou všechny velice moderně zařízené, dobře vybavené a velice příjemné pro studium. K univerzitě patří také 4 velké knihovny, které poskytnou příjemné prostředí pro studium.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k tomu, že jsem většinu času trávila v laboratoři na vypracování diplomové práce, tak nemůžu hodnotit výuku jako takovou. Studium je zde organizované trošku jinak, konkrétně 4 roky bakalář a jeden rok specializace na magisterském studiu. Nicméně přístup všech na fakultě byl velice přátelský, všichni se mi snažili se vším, co bylo potřeba, pomoci. Jediné, co bych vytkla, je pomalejší elektronická komunikace a absence informací před příjezdem. Nicméně, vše se brzy vyřešilo na místě.
PS. Znát španělštinu je určitě bonusem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě, respektive v Salamance, je asi to nejlepší, co toto místo může nabídnout. Je zde velké množství studentů na Erasmu a podobných studijních pobytech z celého světa, je zde tudíž velká komunita starající se o zahraniční studenty. Na každý den jsou plánované různé akce (prohlídky, výlety, workshopy, tematické party,...). Kromě toho jsou zde i možnosti kulturního vyžití (každý týden nějaký koncert), sportovního (volně přístupná sportoviště, možnost zapsat se na tělocvik) a rozhodně nebudou strádat ani vaše chuťové buňky, kdy se pořádají společné večeře, kdy každý student přinese specialitu své země a vše se důkladně ochutnává.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium jsem měla zapsané v angličtině. Moje vedoucí angličtinu ovládala, nicméně občas do ní přimíchala španělštinu, tím jak komunikovala s ostatními kolegy ve španělštině. Je pravdou, že na studijním jsem musela vše vykomunikovat španělsky, angličtinu tam příliš neovládali, ta byla spíš pravděpodobnější u mladé generace. Nicméně, tím že jsem se ve španělštině chtěla zlepšit, jsem v tom neviděla žádný problém a v laboratoři jsem nakonec se všemi komunikovala pouze ve španělštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Salamanca je to nejkrásnější město, kde jsem kdy byla. Je to menší město (cca 80 tis. obyvatel + 20 tis. studentů). Je to krásné město pro život s historickým centrem na seznamu UNESCO (naštěstí minimum turistů). Protéká jí řeka, podél níž vede cyklostezka a je zde mnoho zeleně. Je zde velice dobře provedená infrastrukura, vše se dá dojít pěšky, nebo použít sdílená kola za 13 eur na rok, jelikož je zde skvěle provedené značení cyklostezek a cyklisti jsou zde podporováni. Nicméně je možné využít i MHD, ale to jsem za celou dobu pobytu nevyužila. Tím, že se jedná o studentské město je zde velké množství barů, restaurací a klubů a žije to zde od pondělí do neděle nehledě na počasí. Do Salamancy jezdí přímý vlakový spoj z Madridu a zároveň lze ze Salamancy dobře cestovat po okolí i vzdálenějších místech Španělska.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vyšla jsem se stipendiem akorát. Našla jsem si bydlení na studentském bytě (210 e, vychází levněji než koleje). Co se týče stravování, tak v obchodě jsou ceny srovnatelný nebo i levnější než v ČR, ale v hospodě si trošku připlatíte. Ostatní věci či cestování vychází cenově podobně jako v ČR, navíc je teďka ve Španělsku možné koupit ABONO na určitou trasu veřejné dopravy (já tak měla za 20 e neomezené jízdy mezi Salamancou a Madridem na 4 měsíce).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetříte tím, když si budete vařit a budete na studentském bytě. Koleje i menza vychází relativně draze, ale koleje jsou velice komfortní za tu cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na studentském bytě. Měla jsem vlastní pokoj, bylo to kousek do centra i na fakultu v klidné čtvrti. Jediné, co úplně nevyšlo byly mé spolubydlící, ale vydržet se to s nima dalo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem každý víkend a o svátcích, vlastně pořád, co to šlo. Jednou jsem vyrazila na organizovaný výlet, jinak jsem si spíš jezdila sama nebo s kamarády, které jsem zde poznala. Ze Salamancy se dá dobře dostat do hor (Béjar, Cercedilla - kopce 2000+ m.n.m.), v okolí se nachazí další historická města, která stojí zavidění (Ávila, Segovia, Zamora, Ciudad Rodrigo, La Granja, El Escorial, Madrid), ale dá se i dobře dojet na sever (Santiago de Compostela) nebo na jih do Andalusie (Granada, Mérida, Malaga, ...). Relativně dobré spojení je i do Porta v Portugalsku, které stojí za návštěvu. Navíc bych doporučila navštívit vesnice v Sierra de Francia (La Alberca). Upřímně moc nedoporučuji organizované výlety, je to celkem přepálená cena a já osobně si to užívám víc, když si můžu projit to, co mě zajímá mým vlastním tempem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium jsem měla zapsané v angličtině. Moje vedoucí angličtinu ovládala, nicméně občas do ní přimíchala španělštinu, tím jak komunikovala s ostatními kolegy ve španělštině. Je pravdou, že na studijním jsem musela vše vykomunikovat španělsky, angličtinu tam příliš neovládali, ta byla spíš pravděpodobnější u mladé generace. Nicméně, tím že jsem se ve španělštině chtěla zlepšit, jsem v tom neviděla žádný problém a v laboratoři jsem nakonec se všemi komunikovala pouze ve španělštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Salamanca je absolutně výjimečné místo! Potkáte zde lidi z celého světa, zároveň je zde bezpečno (jako holka jsem neměla problém jít ve 3-4 ráno sama po městě) a zachována klidná a přátelská atmosféra a přes semestr celé město žije, protože množství zahraničních studentů mu dává ten pravý náboj, jak si to všichni chtějí naplno užít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Možná tatranky (:-D), trošku mi chybělo v obchodě něco takového šikovného na cesty. Ale jinak vůbec nic a vše se dá v pohodě sehnat.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bych ráda věděla jak se zapsat na univerzitu, k tomu mi žádná informace nepřišla, tak jsem jen ve španělštině na webu univerzity dohledala nějaké kusé informace a byla jsem z toho nervózní. Nicméně na místě se vše vyřešilo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Salamanca a Španělsko obecně je krásná, čistá a upravená země, lidé jsou zde velice milý. Skoro všude jsem mohla platit kartou. (v hotovosti jsem utratila snad jen 120 e za půl roku)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na posunutý denní režim (jsem ranní ptáče), ale našla jsem si vlastní způsob, jak se s tím poprat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Salamanca

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page