top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Šefčíková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Šefčíková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Medical University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Med Uni Wien je největší rakouská fakulta medicíny, v každém ročníku je skoro 700 studentů. Většina výuky probíhá v nemocnici AKH (Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien), což je obrovská budova připomínající letiště. Studenti mají v nemocnici vlastní třípatrové křídlo s přednáškovými sály, studovnami a super knihovnou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V pátém ročníku jsou v každém semestru tři terciály po pěti týdnech.
Každé dopoledne daného bloku probíhají praktika, na která jsou studenti rozděleni do mnoha nemocnic po celé Vídni. Student je tak sám nebo po dvojici přidělen např. do ambulance, kde je celé dopoledne s jedním lékařem, který vysvětluje a učí vyšetřovat přímo na pacientovi. Teoretická výuka probíhá převážně jen online, např. 1 seminář 3-4x týdně odpoledne. Všechny studijní materiály jsou online v Moodlu, kde jsou zároveň povinné vstupní a výstupní testy z každého terciálu. Jednou za semestr má každý ústní zkoušení z jednoho terciálu.
Obecně mi přislo, že je ve Vídni mnohem lépe zacházeno s časem studentů. Teorii se člověk učí sám ve vlastním tempu, ale zároveň má hodně praxe v nemocnici s lékařem 1:1.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Erasmus studenti studují společně s rakouskými studenty, takže se člověk rychle seznámí. Určitě se nechte přidat do ročníkových a kruhových WhatApp skupin, kde se řeší věci do školy i volnočasové akce. Volitelňáků je spousta, nejpopulárnější jsou určitě Interdisziplinäre Fallkonferenzen, kam chodí hodně studentů.
Úterky večer jsou Medical Tuesdays v Charlie P Pubu, kam chodí místní medici na pivo a tančit. Erasmus studentů na celé Med Uni je kolem 80, rychle si najdete kamarády se kterými budete společně bloudit po nemocnici a chodit na pivo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium probíhá pouze v němčině, anglické kurikulum zde není. Pokud si dobře vzpomínám, univerzita požaduje úroveň B2. Reálná znalost jazyka záleží na tvojí odvaze, s nižší znalostí než C1 bych do toho nešla. Hlavní je porozumět seminářům, domluvit se pacienty, zvládnout ústní zkoušení (jen 1 za semestr) a objednat si pivo. Vídeňáci mají specifický dialekt a ne vždy umí "přepnout" do Hochdeutsch.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň má fakt všechno, žije se tam krásně, doprava je skvělá. Výčet mých oblíbenců: Historické centrum (nádhera, každá budova stojí za to). Kavárny v Josefstadt. Knihovna hlavní budovy Uni Wien. Nejlepší zákusky v Aidě. Skvělé koupání v Alte Donau. Běhání kolem Donaukanalu. Pikniky před Hofburgem. Výhled na celou Vídeň z Wienerblick, nebo ze střechy Justizpalast. Karaoke v Travel Schack. Procházky po Donauinsel. Noční Prater!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Do Rakouska je stipendium 600 eur/měsíc. Dá se tím pokrýt ubytování a jídlo.

Obecně ve Vídni není moc draho, pokud člověk umí žít studentsky :) Potraviny jsou jen o maličko dražší než u nás, koukni na Numbeo. Spousta míst a akcí se dá navštívit zdarma, jen je potřeba se poptat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najít si levné ubytování, pořídit si Semesterkarte na mhd za 75 e na celý semestr, nakupovat potraviny v Hoferu, chodit na obědy do AKH mensy (2,2 eur za jídlo), chodit s kamarády na pivo v Happy hours do Irish barů, oblečení si kupovat v sekáči (ve Vídni je jich mnoho), googlit si zvýhodněné vstupy do muzeí, festivaly zdarma atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měla jsem místo ve dvoulůžáku na koleji za 380 e/měsíc přes společnost OEAD. Bydlela jsem přímo v centru a dvoulůžák byla nejlevnější varianta. Jednolůžkové pokoje stojí cca 500. Určitě se dá sehnat i byt, mně se moc nechtělo obepisovat inzeráty. Pokoj na koleji jsem si rezervovala už v srpnu (výjezd od února). Nakonec mě OEAD docela naštvalo s nejrůznějšími poplatky za booking, úklid, a dobou než mi vrátili kauci, ale ubytování samotné bylo super.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Vídně se dá vlakem či busem snadno dojet do spousty zajímavých míst, zároveň je ale Vídeň obrovská a zajímavá a člověk nemusí jezdit na výlety, aby se zabavil. Krásné jsou výlety do Melku (podunajská cyklostezka), na Neusiedlersee, do Salzburgu, Grazu, nebo pár hodin do Budapešti, Mariboru,.. Spousta lidí si udělala výlet do Brna, Prahy (a Bratislavy). Zároveň z Vídně lítá spoustu lowcost letů.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium probíhá pouze v němčině, anglické kurikulum zde není. Pokud si dobře vzpomínám, univerzita požaduje úroveň B2. Reálná znalost jazyka záleží na tvojí odvaze, s nižší znalostí než C1 bych do toho nešla. Hlavní je porozumět seminářům, domluvit se pacienty, zvládnout ústní zkoušení (jen 1 za semestr) a objednat si pivo. Vídeňáci mají specifický dialekt a ne vždy umí "přepnout" do Hochdeutsch.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vídeň je dlouhodobě nejlepší město k životu a teď už chápu proč. Je to fakt překrásné město kde se stačí procházet po ulicích a člověku je dobře. Med Uni je skvělá, kvalitní škola s promyšlenou výukou, kde se student dostane k mnoha věcem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
šaty a boty na podpatku do opery.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se Erasmu vůbec nemusím bát
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou nám Rakušáci dost podobní, je s nimi sranda.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Medical University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page