databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Nova University of Lisbon

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Maderová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Maderová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

kaia_in_portugal

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

5.0

ubytování

4.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Škola byla vyjímečná tím, že byla postavená asi před třemi lety a je to tedy extra moderní budova. Najdete v ní banku, poštu, supermarket, posilovnu, několik restaurací a především přímo ze školy vede tunel, který ústí na pláži (takže z učebny do oceánu je to asi 5 minut).
Vybavení naprosto nesrovnatelné s budovami Karlovky, ale samozřejmě je to tím, že je budova školy tak nová. Například v naší budově (IES FSV) nejsou téměř žádné coworkingové/study prostory - to byl opravdu pravý opak na "adoptivní" univerzitě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekla bych, že přístup ke studentům je relativně podobný jako doma - takže velmi dobrý.

Narozdíl od IES, kde je to spíše o finální zkoušce, jsme měli více práce během semestru. Zkoušky mi přišly trochu víc fér - opravdu se na zkoušce ptali jen na věci, co se reálně probraly během semestru.

(Pro magistry, bakalář je organizovaný velmi poddobně jako u nás): Největší rozdíl je asi v zapisování předmětů a průběhu akademického roku/semestru. Předměty jsme si zapisovali "bidding" systémem - dostali jsme určité množství bodíků, které poté člověk "sázel" na předměty, které chtěl, takže to nebylo o rychlosti, což bylo fajn. Nicméně nevěděli jsme dopředu, kolik bodů dostaneme, a navíc nekteří studentni (například free movers) měli bodíků daleko více a dostali se tak spíše na co chtěli.
Semestr je rozdělen do dvou trimestrů - mohli jsme si tedy vybrat buď předměty, co trvaly asi jen 6 týdnů, anebo předměty co měly klasickou délku (těchto bylo méně). Mně tento systém velmi vyhovoval - dala jsem si toho více v první části a pak je konci už jsem neměla tolik povinností.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě bylo mnoho spolků (např. surf), ale hlavní spolek byl Nova Student Union. Fungoval výborně, byli nám dost k dispozici, pořádali pro nás (výměnné studenty) aktivity při welcome weeku (večeře, party, surf, výlety - dokonce na Azory, nebo do Porta). Také pořádali párty ve škole a zpostředkovávali vstupy do lisabonských klubů zdarma. Kromě tohoto spolku funguje v Lisabonu také Erasmus Life Lisboa, který taktéž pořádal různé akce (pub quiz, party, karaoke) či výlety (třeba i do Španělska).

Měli jsme také možnost si zapsat různé jazyky (němčina, španělština, čínština, *portugalština*). Nevyhodou bylo, že byly vedené jinou fakultou a muselo se dojíždět do budovy v Lisabonu (více než hodina cesty) a byly často ráno.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty byly vedené v angličtině a učitelé měli velmi dobrou úroveň - to byla má zkušenost z magisterských předmětů, kamarádi z bakaláře by nesouhlasili.
Já s angličtinou problém nemám, mám C2, ale myslím si, že by byli velmi ohleduplní i vůči lidem s horší úrovní, takže bych se toho nebála.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nova SBE není situovaná přímo v Lisabonu, jak by si někdo mohl myslet (jako třeba já ještě dva měsíce před odjezdem). Je v městečku/části Carcavelos, které se nachází asi půl hodiny příměstským vlakem do Lisabonu, nebo 20 minut do Cascais (další větší město v Portugalsku). V Carcavelos je asi kilometr dlouhá písečná pláž (5 minut chůze ze školy), na které je spousta barů, restaurací a surfařských škol. Jinak jsou tam samozřejmě supermarkety, pošta, všechno, co by človek potřeboval - není to "na vesnici". Je to ale velmi klidná oblast, takže ideální pro někoho, kdo úplně nemiluje velkoměsto.

Studenti ale samozřejmě velmi často jezdí do Lisabonu, jak přes den na památky, tak večer do barů a klubů. Je to klasické hlavní město - spousta turistů, památek, obchodů. Krásná je oblast Alfama - nejstarší část města, Belém - okraj Lisabonu s krásnými památkami (Monasterio dos Jeronimos, Torre de Belem) a slavnými koláčky pastel. Dále je pro studenty velmi důležitá oblast Bairro Alto - malé uličky s nekonečným množstvím barů, kde se potkávají jak erasmáci, tak turisté i místní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pro mě bylo stipendium spíš takové kapesné, nepokrylo by mi ani ubytování (ale to jsem si rozhodně mohla vybrat levnější, průměr za pronájem pokoje například v centru Lisabonu je asi 350 euro, já platila více, protože jsem chtěla bydlet v "residenci" blízko školy). Stipendium mi tedy pokrylo asi 30% nákladů, ale rozhodně to bylo spíše mnou než vysokými cenami v Portugalsku. Navíc jsem dost cestovala!
Ceny jsou tam velmi příznivé, řekla bych jen o něco málo dražší než u nás v Česku, ale erasmus jednodušše více láká k utrácení, obzvlášť když chce člověk cestovat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Všechny supermarkety mají plus minus stejné ceny, na tom človek asi úplně neušetří.
Ve škole byla školní jídelna s obědem asi za 2,5 euro (ale naše menzy jsou lepší).
Spousta muzeí měla vstup zdarma první neděli v měsíci.
Dobrá je aplikace The Fork, pokud chce někdo do restaurace. Často můžete dostat i 30% slevu.
Vyplatí se hromadná doprava (30 euro za měsíc pokud je vám méně než 23, jinak 40), ale občas se dá vzít i Uber - ceny jsou příznivější než u nás.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v residenci (=hezká kolej) SmartStudios, která byla asi 15 minut pěšky od školy. Hned vedle mě byla další residence Milestone Lombos a hned vedle školy je Milestone Nova. Všechno je to hezké ubytování, ale cenově 600-700 euro za měsíc.
Dalo se také bydlet v bytech nedaleko od školy, kde byl pokoj kolem 400-500 euro, ale človek má menší jistotu, že bude s ubytováním/spolubydlícimi spokojený.
Část lidí se rozhodla bydlet v centru Lisabonu, to se dají sehnat nájmy i okolo 300 euro, ale do školy je to třeba i hodina a půl cesty. To pak většinou nechodili na dopolední hodiny. Já bych tuto možnost nevolila.