top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Maderová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Maderová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kaia_in_portugal

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nova University of Lisbon

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Škola byla vyjímečná tím, že byla postavená asi před třemi lety a je to tedy extra moderní budova. Najdete v ní banku, poštu, supermarket, posilovnu, několik restaurací a především přímo ze školy vede tunel, který ústí na pláži (takže z učebny do oceánu je to asi 5 minut).
Vybavení naprosto nesrovnatelné s budovami Karlovky, ale samozřejmě je to tím, že je budova školy tak nová. Například v naší budově (IES FSV) nejsou téměř žádné coworkingové/study prostory - to byl opravdu pravý opak na "adoptivní" univerzitě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekla bych, že přístup ke studentům je relativně podobný jako doma - takže velmi dobrý.

Narozdíl od IES, kde je to spíše o finální zkoušce, jsme měli více práce během semestru. Zkoušky mi přišly trochu víc fér - opravdu se na zkoušce ptali jen na věci, co se reálně probraly během semestru.

(Pro magistry, bakalář je organizovaný velmi poddobně jako u nás): Největší rozdíl je asi v zapisování předmětů a průběhu akademického roku/semestru. Předměty jsme si zapisovali "bidding" systémem - dostali jsme určité množství bodíků, které poté člověk "sázel" na předměty, které chtěl, takže to nebylo o rychlosti, což bylo fajn. Nicméně nevěděli jsme dopředu, kolik bodů dostaneme, a navíc nekteří studentni (například free movers) měli bodíků daleko více a dostali se tak spíše na co chtěli.
Semestr je rozdělen do dvou trimestrů - mohli jsme si tedy vybrat buď předměty, co trvaly asi jen 6 týdnů, anebo předměty co měly klasickou délku (těchto bylo méně). Mně tento systém velmi vyhovoval - dala jsem si toho více v první části a pak je konci už jsem neměla tolik povinností.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě bylo mnoho spolků (např. surf), ale hlavní spolek byl Nova Student Union. Fungoval výborně, byli nám dost k dispozici, pořádali pro nás (výměnné studenty) aktivity při welcome weeku (večeře, party, surf, výlety - dokonce na Azory, nebo do Porta). Také pořádali párty ve škole a zpostředkovávali vstupy do lisabonských klubů zdarma. Kromě tohoto spolku funguje v Lisabonu také Erasmus Life Lisboa, který taktéž pořádal různé akce (pub quiz, party, karaoke) či výlety (třeba i do Španělska).

Měli jsme také možnost si zapsat různé jazyky (němčina, španělština, čínština, *portugalština*). Nevyhodou bylo, že byly vedené jinou fakultou a muselo se dojíždět do budovy v Lisabonu (více než hodina cesty) a byly často ráno.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty byly vedené v angličtině a učitelé měli velmi dobrou úroveň - to byla má zkušenost z magisterských předmětů, kamarádi z bakaláře by nesouhlasili.
Já s angličtinou problém nemám, mám C2, ale myslím si, že by byli velmi ohleduplní i vůči lidem s horší úrovní, takže bych se toho nebála.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nova SBE není situovaná přímo v Lisabonu, jak by si někdo mohl myslet (jako třeba já ještě dva měsíce před odjezdem). Je v městečku/části Carcavelos, které se nachází asi půl hodiny příměstským vlakem do Lisabonu, nebo 20 minut do Cascais (další větší město v Portugalsku). V Carcavelos je asi kilometr dlouhá písečná pláž (5 minut chůze ze školy), na které je spousta barů, restaurací a surfařských škol. Jinak jsou tam samozřejmě supermarkety, pošta, všechno, co by človek potřeboval - není to "na vesnici". Je to ale velmi klidná oblast, takže ideální pro někoho, kdo úplně nemiluje velkoměsto.

Studenti ale samozřejmě velmi často jezdí do Lisabonu, jak přes den na památky, tak večer do barů a klubů. Je to klasické hlavní město - spousta turistů, památek, obchodů. Krásná je oblast Alfama - nejstarší část města, Belém - okraj Lisabonu s krásnými památkami (Monasterio dos Jeronimos, Torre de Belem) a slavnými koláčky pastel. Dále je pro studenty velmi důležitá oblast Bairro Alto - malé uličky s nekonečným množstvím barů, kde se potkávají jak erasmáci, tak turisté i místní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pro mě bylo stipendium spíš takové kapesné, nepokrylo by mi ani ubytování (ale to jsem si rozhodně mohla vybrat levnější, průměr za pronájem pokoje například v centru Lisabonu je asi 350 euro, já platila více, protože jsem chtěla bydlet v "residenci" blízko školy). Stipendium mi tedy pokrylo asi 30% nákladů, ale rozhodně to bylo spíše mnou než vysokými cenami v Portugalsku. Navíc jsem dost cestovala!
Ceny jsou tam velmi příznivé, řekla bych jen o něco málo dražší než u nás v Česku, ale erasmus jednodušše více láká k utrácení, obzvlášť když chce člověk cestovat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Všechny supermarkety mají plus minus stejné ceny, na tom človek asi úplně neušetří.
Ve škole byla školní jídelna s obědem asi za 2,5 euro (ale naše menzy jsou lepší).
Spousta muzeí měla vstup zdarma první neděli v měsíci.
Dobrá je aplikace The Fork, pokud chce někdo do restaurace. Často můžete dostat i 30% slevu.
Vyplatí se hromadná doprava (30 euro za měsíc pokud je vám méně než 23, jinak 40), ale občas se dá vzít i Uber - ceny jsou příznivější než u nás.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v residenci (=hezká kolej) SmartStudios, která byla asi 15 minut pěšky od školy. Hned vedle mě byla další residence Milestone Lombos a hned vedle školy je Milestone Nova. Všechno je to hezké ubytování, ale cenově 600-700 euro za měsíc.
Dalo se také bydlet v bytech nedaleko od školy, kde byl pokoj kolem 400-500 euro, ale človek má menší jistotu, že bude s ubytováním/spolubydlícimi spokojený.
Část lidí se rozhodla bydlet v centru Lisabonu, to se dají sehnat nájmy i okolo 300 euro, ale do školy je to třeba i hodina a půl cesty. To pak většinou nechodili na dopolední hodiny. Já bych tuto možnost nevolila.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Portugalsko je překrásná zěmě a mrzí mě, že jsem toho neviděla ještě víc. Byla jsem v Portu, to bych rozhodně doporučila, stačí dva dny - z Lisabonu jste tam za 4 hodiny vlakem nebo autobusem (levnější).
Také jih země, region Algarve, je krásný - pláže a příroda.
Byla jsem i na Azorských ostrovech (s rodiči, když mě přijeli navštívit) a pokud je to v cenových možnostech studenta, tak bych to rozhodně doporučila.
Moc hezké město je Cascais (od školy blíže než Lisabon). Dále Cabo da Roca, nejzápadnější bod kontinentální Evropy s krásnými plážemi po útesy). A samozřejmě Sintra - město, kolem kterého je několik hradů a zámků, které je rozhodně potřeba navštívit.

Také jsem byla dvakrát ve Španělsku - Sevilla, Cordoba, Malaga, Granada.
(Mně se to nepodařilo, ale spousta erasmáků vyjela i do Maroka a na Madeiru)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty byly vedené v angličtině a učitelé měli velmi dobrou úroveň - to byla má zkušenost z magisterských předmětů, kamarádi z bakaláře by nesouhlasili.
Já s angličtinou problém nemám, mám C2, ale myslím si, že by byli velmi ohleduplní i vůči lidem s horší úrovní, takže bych se toho nebála.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Velmi dobrá reputace školy, hlavně magisterského programu.
Škola je na pláži.
Je velmi velmi moderní, působí spíš jako letiště než jako škola.
Počasí.
Není tam (tak) draho.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Trochu jsem přecenila počasí a myslela jsem si, že mi bude stačit pár mikin i v lednu. Nebylo to tak a musela jsem se vydat na nákup.
Jinak se tam dá všechno dokoupit za naše ceny, asi bych spíš šetřila místo v kufru na suvenýry (a portská vína).

(také jsem si vzala z domu pár fotek a vylepila si je v pokoji na zeď:))
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Portugalsko není v tropickém pásmu a opravdu mi i tam může být zima.
Taky bych se zkusila naučit pár frází, hned to změní jejich přístup k Vám.
Nejvíc mě překvapilo, že...
....že někdy prodavač v obchodě mluví plynně anglicky a naopak při letištní kontrole se musíte dorozumět rukama nohama. Takže bych opravdu nějaký čas portugalštině před odjezdem dala. Já si zaplatila kurz: https://www.portugueselab.com/
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prvních pár týdnů, než jsem si našla kamarády.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Nova University of Lisbon

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page