top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Hrabáková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Hrabáková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Università degli Studi di Padova

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UNIPD je velká univerzita s mnoha fakultami a budovami po celé Padově. Já jsem chodila na 3 z nich a každá byla trochu odlišná, některé jsou hodně moderní, jiné zase spíš starší, ale celkově mi prostředí připadalo hezké.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob výuky mi obecně připadal více interaktivní než na UK, učitelé se snažili se studenty diskutovat, ptali se na otázky, případně využívali online Padlet nebo kvízy. Semestr byl téměř shodný s tím domácím, ale občas se stávalo, že se rozvrh v průběhu semestru měnil podle toho, jak se to hodilo vyučujícím a studentům daného studijního oboru. Problém trochu nastával u Erasmus studentů, kteří chodili na předměty z různých studijních oborů - občas tam vznikla kolize, ale vše šlo vyřešit dohodou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, funguje tu ESN (Erasmus Student Network), která organizuje spoustu akcí, výletů, pikniků, sportovních aktivit atd. Jako volitelný předmět je možné si zapsat kurz italštiny (dostupný ve všech úrovních), kde je zároveň příležitost dozvědět se spoustu věcí o italské kultuře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny moje předměty byly v angličtině a s univerzitními koordinátory jsem také komunikovala v angličtině. Italština je rozhodně výhodou pro každodenní život a pro komunikaci na univerzitní koleji, ale dá se to zvládnout, i když toho člověk moc italsky neumí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Padova je menší studentské město, což mně osobně moc vyhovovalo. Mezi fakultami univerzity a do historického centra se dá chodit pěšky, případně na kole. MHD jsem téměř nevyužívala. V historickém centru je náměstí Prato della Valle, historická budova univerzity Palazzo Bo, nádherně vymalovaná Scrovegni chapel a dvě velké basiliky, potom je tam spousta hezkých náměstí, uliček a menších kostelů, nechybí ani restaurace, bary a obchody. V létě je potřeba počítat s velmi horkým počasím.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo asi 60 % mých výdajů, důvodem bylo i to, že jsem ve svém volném čase cestovala po okolí. Ceny určitě byly vyšší než v České republice, ale z mého pohledu to stále bylo přijatelné a nejednalo se o propastný rozdíl.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji určitě pečlivě vybírat ubytování, protože to byl největší výdaj. Nakupovat ve velkých obchodech, a ne v malých supermarketech v centru města. Místo MHD využívat kolo nebo chodit pěšky. Využívat slevy nabízené univerzitou a ESN (doporučuji pořídit si ESN kartičku). Nakupovat vybavení od ostatních studentů, kteří je prodávají na konci svých zahraničních pobytů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bohužel v době mého výjezdu byla v Padově situace s ubytováním velmi špatná, ačkoliv jsem si zažádala o kolej, nedostala jsem ji kvůli plné kapacitě. Musela jsem tedy hledat pronájem v soukromém bytě, majitelé ale často na moje zprávy vůbec neodpověděli, případně se jim někdo ozval přede mnou. Hledání ubytování bylo velmi náročné a stresující. Jediné, co můžu doporučit, je začít hledat co nejdříve a nebýt příliš vybíravý/á.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně ano, cestovala jsem především po severní Itálii. Byla jsem několikrát v Benátkách a ve Veroně, poté jsem navštívila Bolognu, Milán, Genovu, Cinque Terre, Firenze, Pisu, Livorno, Luccu, Montepulciano, Chioggiu, Porto Caleri, Lago di Garda a Dolomity. Jsem nenáročný cestovatel a všechna ta místa se mi moc líbila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny moje předměty byly v angličtině a s univerzitními koordinátory jsem také komunikovala v angličtině. Italština je rozhodně výhodou pro každodenní život a pro komunikaci na univerzitní koleji, ale dá se to zvládnout, i když toho člověk moc italsky neumí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Padova je výjimečná svou atmosférou menšího studentského města, dá se tu ale sehnat všechno potřebné, je tu plno dobrých restaurací a gelaterií, i dobré kulturní vyžití (neustále se něco děje). Univerzita má dlouhou tradici a dobrou pověst. Padova má skvělou lokalitu blízko Benátek, Verony a Lago di Garda, je tu dobré vlakové spojení do dalších italských měst a letiště v Benátkách je taky relativně blízko. Především na jaře je tu krásné slunečné počasí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hodně letního oblečení a pohodlné boty, protože jsem opravdu dost chodila pěšky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Musím začít shánět ubytování s velkým předstihem a dávat si pozor na scam.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem potkala tolik skvělých lidí!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Sehnat ubytování. Domluvit se s lidmi, kteří neuměli anglicky. V létě potom snášet velmi vysoké teploty.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Università degli Studi di Padova

Další zprávy z regionu Itálie

zpět na katalo zpráv
bottom of page