top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Krušinová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Krušinová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kajakru

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Panteion University of Social and Political Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Panteion University je spíše malá univerzita specializující se na sociální a politické obory.
Prostředí a prostory univerzity na první pohled vůbec nepůsobí atraktivně a rozhodně by si zasloužily rekonstrukci. Překvapilo mě množství graffity na chodbách a v učebnách a také všudypřítomné popelníčky. Řekové jsou vášniví kuřáci a kouří úplně všude - včetně univerzitní budovy. Vybavení je dost základní a často nefunkční (nesvítící světla, absence záchodových prkýnek, atd.) Co jsem ale zjistila od studentů z jiných athénských univerzit, situace je dost podobná. Místní studenti se výrazně vymezují vůči vládě a na kampusech velmi často protestují. Přitom bohužel dochází k poškozování budov a školního vybavení. U kamarádky na Kapodistrian University například vedení přestalo dokupovat vybavení do učeben IT, protože studenti je při protestech vždy vykradli. Také se občas stane, že univerzita zašle email o zrušení výuky na následující týden z důvodu protestů.
Kampus je obecně celkem malý. Skládá se ze dvou výukových budou a administrativní budovy s knihovnou. Jídelna je přibližně 5 minut chůze daleko.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Za největší rozdíl oproti studiu v Česku považuji komunikaci univerzity se studenty. Komunikace se zahraniční univerzitou pro mě byl obrovský problém. Řekové jsou obecně v odpovídání velmi laxní, takže je třeba se obrnit trpělivostí. Tamní Erasmus koordinátorka Floriana Stefi odpovídá relativně včas, ale sama často nezná potřebné odpovědi. Na webu univerzity je většina informací neaktuální. Člověk se tím ale nesmí nechat odradit. Potřebnou dokumentaci pro začátek semestru jsem musela zaslat oldschoolově poštou, nikoli elektronicky. Horší pak byla komunikace s profesory, kteří na emaily často odpovídali třeba až po více jak měsíci a po několika urgencích.

Semestr je organizován klasicky - průběžná výuka se závěrečným zkouškovým obdobím. Zimní semestr trvá od začátku října do druhé půlky února, Kvůli organizačním problémům ale začala v mém případě výuka až ve druhé polovině listopadu. Jakožto magisterský student jsem měla všechny předměty "dálkově". Reálně ale žádná výuka neprobíhala a vše bylo formou samostudia k zadanému projektu. Většinu z mých profesorů jsem ani osobně nepotkala, pouze jsem s nimi komunikovala přes email. Pro splnění předmětů jsem odevzdávala eseje, případně jiné projekty. Klasickému zkoušení jsem se tedy vyhnula. Magisterští studenti mají nicméně možnost zapsat si i bakalářské předměty. Povinností je, mít zapsaný alespoň jeden předmět ze svého oboru a stupně studia, jinak je na výběr široká škála předmětů ze všech dalších nabízených oborů.

V mém případě jevili vyučující relativní nezájem. Na emaily často nereagovali, nijak se nevyjadřovali k odevzdaným pracím a jediná zpětná vazba, kterou jsem dostala byla známka, kterou jsem obdržela až skoro měsíc po návratu do Prahy. Myslím si ale, že u prezenčních předmětů je situace lepší. Obecně bych ale řekla, že náročnost je nesrovnatelně nižší než na Karlovce. Já jsem díky tomu alespoň měla dostatek času na práci na diplomce a na cestování, ale pokud bych na Panteion jela vyloženě s cílem naučit se něco nového a poznat jiné přístupy ke studiu, byla bych upřímně zklamaná.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí možnost kurzu řečtiny. Tu jsem já ale nevyužila, protože samotná výuka probíhala v prostorách Greek Language Teaching School, která se nacházela velmi daleko od mého ubytování. Kurz bylo třeba předem zaplatit, nejednalo se o zrovna malou částku, myslím že asi 300 euro. Po úspěšném dokončení kurzu a složení závěrečné zkoušky je ale tato platba studentovi vrácena (nicméně i 4 měsíce po návratu někteří z mých kamarádů na peníze stále čekají).

Univerzita také zdarma nabízí relativně širokou škálu sportovních aktivit (př. volejbal, řecký tanec, bojové sporty, posilovna, atd za příplatek jsou k dispozici jízdy na koních). Je ale třeba si veškeré informace aktivně zjišťovat. Mně přišel první týden na email registrační formulář. Vybrala jsem si dva sporty a čekala na potvrzení nebo nějaké bližší informace. Po více jak měsíci jsem zjistila že výuka sportů již dávno začala, což jsem si prý měla sama zjistit.

Se studentskými spolky jsem se nesetkala. Na univerzitě ale velmi aktivně fungují studentské politické spolky, hlavně mladí komunisté. Nicméně doporučuji se s nimi do politických debat nepouštět.

Za asi největší studentský benefit považuji jídlo. Všichni studenti (včetně erasmáků) na všech řeckých univerzitách mají nárok na tři jídla denně včetně víkendů, a to zcela zdarma. Běžné jídlo ve školní jídelně se skládá z předkrmu, polévky, hlavního jídla, pečiva a dezertu/ovoce. Tato možnost mi ušetřila obrovské množství financí.

Veškeré aktivity, tematické večery, výlety atd. organizovala místní pobočka ESN. Doporučuji!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium a veškerá komunikace probíhala v angličtině. Základním požadavkem byla znalost jazyka na úrovni B2. Řekové ve většině případů nemají angličtinu zdaleka perfektní, takže obavy stranou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Athény i po několika měsících po návratu vnímám celkem rozporuplně. V minulosti jsem navštívila několik řeckých ostrovů a tak jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí. Chyba. Athény ani zdaleka nepřipomínají romantická ostrovní města. Je to velkoměsto se vším všudy - hluk, zápach, davy lidí, odpadky, auta, chaos. První měsíc pro mě upřímně byl celkem náročný. Ačkoli žiju celý život v Praze, nedá se to vůbec srovnávat. Athény jsou větší, lidnatější, betonovější. Příroda a parky obecně mi chyběly asi nejvíc.
Na druhou stranu historické centrum opravdu stojí za to a všechna trápení mi vynahradilo. Měla jsem to štěstí, že jsem bydlela 10 minut od Akropole a ten pohled se opravdu neomrzí. Památek a muzeí je spousta a je pořád co objevovat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dá se. Záleží samozřejmě na každém, jak je nebo není ochoten šetřit a jak moc si chce dopřávat a užívat. Erasmáci z Karlovky v Řecku dostávají 600 euro na měsíc. Obecně bych řekla, že stipendium pokryje větší část nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Spoustu peněz jsem ušetřila díky stravě pro studenty zdarma. Samozřejmě si člověk občas dopřeje nějakou tu večeři v restauraci nebo gyros, ale možnost jídla zdarma rozhodně doporučuji využít. Ceny potravin jsou jinak podobné jako v ČR. Dražší je maso a mléčné výrobky. Levnější je ovoce a zelenina. Rozhodně doporučuji zjistit, kde jsou ve vaší čtvrti páteční farmářské trhy. Ceny jsou tam mnohem nižší než v obchodech. Pro nákup mořských plodů doporučuji Central Market Varvakios. Milovníkům kávy doporučuji najít si nějakou menší kavárnu v zapadlejší ulici. Rozdíl 1 euro nebo 3,5 eura se už pak v dlouhodobém horizontu projeví. Dobrých, levných kaváren je v Athénách spousta. Alternativou jsou řetězce Coffee Island a Gregorys, kterých je všude plno. Alkohol, hlavně pivo je také dražší, obzvlášť v klubech jsem se setkala třeba s 0,3l plechovkou za 5 euro. Doporučuji kupovat v supermarketech. Naopak víno se dá sehnat velmi levně.

Na výlety doporučuji jezdit s ESN. Organizace pořádala výlety každý víkend a cenově se pohybovaly v rozmezí 15-30 euro, což se s cenou dopravy rozhodně vyplatí.

Studenti mají na dopravu po městě slevu 50%. Nejdříve ale potřebujete řeckou studentskou kartičku, jejíž vydání několik týdnů (až měsíců) trvá. Nižší sleva pak platí i na lodní dopravu na přilehlé ostrovy nebo na meziměstské autobusy. Pro dopravu z a na letiště doporučuji autobus. Je výrazně levnější než cesta metrem.

Za obrovský benefit považuji vstupy zdarma pro mládež do 25 let na všechny památky a muzea vlastněná státem. Tato možnost mi ušetřila hromadu peněz.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita má své koleje, ale pouze pro řecké studenty. Erasmáci tedy musí hledat ubytování na vlastní pěst. Doporučuji začít hledat z předstihem. Já jsem nakonec zvolila agenturu Stay in Athens, která zprostředkovává ubytování pro Erasmus studenty. Výběr mají široký. Účtují si manipulační poplatek 40 euro, ale člověk má alespoň jistotu, že ho neobere podvodník z FB skupiny. Po příjezdu do Athén zamíříte přímo do jejich kanceláře, kde podepíšete smlouvu a jejich zaměstnanec následně objedná taxi a pomůže vám s kufry až do ubytování. Já jsem za svůj pokoj v čtyřpokojovém bytě platila 320 euro/měsíc, včetně všech poplatků. Obvykle se ceny pohybují kolem 270-400 euro. Doporučuji zvolit ubytování v bezpečnějších čtvrtích. Já bydlela v Koukaki a tuto čtvrť jsem si naprosto zamilovala. Naopak se doporučuji s ubytováním vyhnout čtvrtím jako Omonia nebo Victoria. Ubytování tam seženete levněji ale v noci tam hlavně pro slečny není úplně bezpečno. Nechci ale úplně strašit, někteří spolužáci tam byli spokojení.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Athén se dá zamířit jak na ostrovy, tak do vnitrozemí. Výběr je široký, Řecko má opravdu co nabídnout. Rozhodně doporučuji výlety do hor. Nejvíc mě asi okouzlily Delfy a přilehlá vesnička Arachova. Doporučuji účast na organizovaných výletech od ESN. Podívala jsem se díky nim například do Korintu, Olympie nebo Sparty. Pokud preferujete cestu po vlastní ose, určitě můžete využít možnost půjčení auta z autopůjčovny, v Athénách je jich spousta a ceny jsou přijatelné. Meziměstskou hromadnou dopravu moc nedoporučuji. V Řecku obecně je strašně nespolehlivá a hodina zpoždění je naprosto běžný jev. Někdy se autobus neukáže vůbec.
Na přilehlé ostrovy jezdí několikrát denně trajekty z přístavu Pireus. Pro studenty jsou ceny celkem nízké. Například na ostrov Aigina mě zpáteční cesta vyšla na 12 euro.
V Athénách jsou 3 linky metra, 2 linky tramvaje a spousta autobusů. Metro je nejspolehlivější, ale i to není stoprocentní. Určitě doporučuji pořídit si personalizovanou Athina Card - místní lítačku. Studentské jízdné na 3 měsíce je asi 70 euro. Není to nejlevnější, ale bez hromadné dopravy se v Athénách neobejdete. Kolo rozhodně nedoporučuji, město tomu není přizpůsobené,
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium a veškerá komunikace probíhala v angličtině. Základním požadavkem byla znalost jazyka na úrovni B2. Řekové ve většině případů nemají angličtinu zdaleka perfektní, takže obavy stranou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Samotnou univerzitu bohužel vychvalovat nemůžu. Komunikace a celkový přístup vyučujících mě zklamal. Díky minimální náročnosti jsem ale měla spoustu času na cestování, za což jsem velmi vděčná. Athény rozhodně každého na první pohled nemusí okouzlit. Je potřeba si na tempo města chvíli zvykat, ale opravdu to stojí za to. Athény a místní jsem si ve výsledku naprosto zamilovala a odjezd pro mě byl těžký. Řecko mi už teď chybí a pomalu začínám plánovat prázdniny v Athénách.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplejší oblečení na zimní měsíce.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Athény nevypadají tak, jak je prezentují obrázky na Googlu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
nám sněžilo! A to nejen v horách, ale i přímo v Athénách. Sice to bylo jen pár centimetrů, ale podle místních se to nestává často. Město na takové podmínky nebylo vůbec připravené, takže zkolabovala veškerá doprava včetně metra. Vláda dokonce rozeslala sms, ve které doporučovala nevycházet z domu kvůli extrémním podmínkám. Pro nás to bylo spíše úsměvné. Zasněženou Akropoli ale člověk jen tak neuvidí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvykat si na tempo a chaos jižanského velkoměsta.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Panteion University of Social and Political Sciences

Další zprávy z regionu Řecko

zpět na katalo zpráv
bottom of page