top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tatiana Tkáčiková

Autor(ka):

fakulta:

Tatiana

Tkáčiková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tatiana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tatiana

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Turin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tatiana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velice pěkná, moderní v dobře přístupná. Jednotlivé fakulty jsou rozmístěny v rámci města. I přes vysoké venkovní teploty jsou prostory pro studenty klimatizované, tudíž za horkého letního dne se uvnitř příjemně pracovalo. Studentům jsou přístupné některé laboratoře (včetně mnou používané místnosti s mikroskopy), knihovna a celá řada dalších potřebných místností. Přírodovědecká fakulta se nachází blízko řeky a na druhé straně silnice je krásny park. Na univerzitu je snadná městská doprava, ale pokud se člověk rozhodne cestovat po městě pěšky, vřele doporučuju.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní semestr pro studenty trvá až do konce června a zkoušky se mohou provádět až do pozdního července. Předměty a nároky na studenty byly velice podobné naším. Profesoři se chovají ke studentům velmi zdvořile a vychází jím velice vstříc a podporují studenty ke kvalitní práci. Mé zkušenosti s profesorem byly vynikající a dobře jsme si rozuměli.
Stážisti jsou, zejména z mého oboru a země, dost vzácní, tím pádem byla snaha i kantorů i studentů o bližší komunikaci. Chovali se ke mě s respektem a úctou, jako kdybych byla jejich kolega už léta.
Stáž na této univerzitě bych určitě doporučovala, získáte tady mnoho zkušeností ne jenom studentských ale i životních.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byla jsem zde na dvou měsíční stáži, takže o studijním pobytu nemám jako přispět
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace byla převážně v angličtině, samozřejmě zde byly i pokusy o mluvení v Italském jazyce, když se mě kolegové pokoušeli naučit některá lokální slova. Požadavky na angličtinu nejsou moc náročné, s trochou tréninku a snahy by se na univerzitě dalo komunikovat zcela plynule.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Torino bylo v minulosti hlavním městem Itálie. Dnes je to sice už jinak, ale duch starého města zde pořád přetrvává. Město je postaveno na relativně rovném terénu, takže to z jednoho místa na druhé pěšky, není žádná těžká túra. Město je bohaté na kulturu, zejména mnohými kostely, sochami a všeobecně, přírodními památkami. Jednou z nejslavnějších turistických zajímavostí je určitě Egyptské muzeum. Jedná se o 3. největší světovou sbírku egyptské kultury. Na druhé straně řeky, tj. od města, se začínají tyčit malé kopečky, které jsou převážně obydlené místními, ale na vrcholcích se nachází krásné historické kostely, kupříkladu Mt Capucccino. Město Turín leží v severní Itálii, kde se soustředí větší část průmyslu a tím pádem i město se snaží jít silně s dobou. Po selém městě nacházíme soukromé obchody s různými službami, ale také se zde nacházejí nám známe supermarkety, či obchody s oblečením, nebo i celé ulice s nejznámějšími značkami zboží světa. Kavárny jsou na každém rohy tři a nutno dodat, že jídlo a káva jsou zde neuvěřitelně vynikající. Torino je rušné a živé město v hlavních jeho částech. O víkendech nebo v pátek večer se na ulicích nachází spoustu hudebních skupin, kouzelníci, polykači ohňů, módní přehlídky a jiné zajímavosti. Pitná voda je dostupná po celém městě i z pítek a studánek, stačí mýt sebou nádobu na pití. Je hned ke konzumaci, není třeba nijaká úprava.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium silně finančně pomáhá. Nájem je tady poněkud větší a jako všude je to těžší blíž a blíž k centru. Doporučuji si ubytování shánět už půl roku až rok předem. Zle si ubytování zařídit i na místě, akorát vás to bude stát hodně velkou část stipendia. Ceny obecně jsou velmi podobné, místy jen o několik euro vyšší, našim. Káva je oproti naším podmínkám přibližně o polovinu levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud se rozhodnete si vařit v místě vašeho ubytování a připravovat si jídlo sami, je to jistě ten nejlevnější způsob. Obchody jako Lidl, penny nebo jiné markety jsou po celém městě. Město není tak velké, takže se v něm dá přesouvat pěšky. Je to zdravé a váš krokoměr bude jen jásat. Hromadná doprava pak něco stojí, takže chozením pěšky, nejenom, že se velmi dobře seznámíte s městem, ale taky ušetříte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si ubytováni na studentském bytě Erasplus, nájem by sice dost vysoký, ale byt byl v kampusu univerzity, uprostřed města, byl klimatizovaný (což se dost hodilo) a byla jsem první kdo v tom bytě bydlel. Postelní matrace byla ještě zabalená. Měla jsem svou vlastní kuchyňský kout a koupelnu. Vše bylo nová a z okna jsem měla výhled na Torino Tower.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Frekventovaně jsem využívala železniční dopravu. Zkušenosti mám velice příjemné, neboť vlaky jsou klimatizované a chodili relativně na čas (tj. zpoždění max 5 minut). Doprava ve městě je finančně náročnější a tak bych doporučovala starou dobrou chůzi.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace byla převážně v angličtině, samozřejmě zde byly i pokusy o mluvení v Italském jazyce, když se mě kolegové pokoušeli naučit některá lokální slova. Požadavky na angličtinu nejsou moc náročné, s trochou tréninku a snahy by se na univerzitě dalo komunikovat zcela plynule.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Město se nachází asi 100km od Alp a asi 150km od Apenin. Není na úrovni moře, takže podnebí a počasí jsou příjemnější než by se dalo očekávat, ale pořád je zde v letních měsících horko. Pokud se někdo rozhodne obohatit se kulturou a rád chodí do přírody, toto je to pravé místo.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Opalovací krém. A hodně. Ten se zde dá samozřejmě koupit taky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Až se vrátím zpátky, káva už nikdy nebude tak dobrá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Město bylo dokonalou kombinací moderního vzkvétajícího města se starými historickými památkami a budovami, které dávají městu jedinečné čaro.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zařídit si ubytování. To doporučuji řešit úplně na začátku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page