top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eva Chomátová

Autor(ka):

fakulta:

Eva

Chomátová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eva je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eva

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Toulouse – Jean Jaurès

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eva hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozlehlý kampus pulzující životem. Široká paleta kulturních akcí, koncertů.. na univerzitě se stále něco dělo. V budovách kampusu se nachází útulné "obýváčky", skýtající prostor na práci do školy a k tomu možnost dát si kávu a něco k snědku za symbolický peníz, zahrát si s kamarády deskovku nebo na kytaru. Zároveň se na kampusu těžko orientuje, v budovách a učebnách je trochu chaos.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Některé semináře i přednášky měly trvání 4 hodiny, což bylo poměrně vyčerpávající. Učitelé lpěli na aktivním zapojování studentů (i mezi sebou) a precizním zpracovávání písemných i ústních úkolů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzitní život je opravdu bohatý, je zde mnoho spolků. Spolek EIMA pro mezinárodní studenty (pro nás Erasmáky) umožňuje dostat se hlouběji do společenského studentského života a francouzské kultury, každý týden se konaly různé akce, ať už degustace tradičních pokrmů, sportovní hry či filmový večer.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Obojí. Mezi Erasmáky jsme komunikovali především anglicky a občas prokládali francouzštinou. Výuka byla kompletně ve francouzštině, což bylo občas náročné, ale lidé jsou tam opravdu vstřícní a nápomocní.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Toulouse jsem si zamilovala. Tamní křivolaké uličky, specifická architektura, díky níž se městu přezdívá "růžové". V přeneseném slova smyslu pak tento přívlastek poukazuje na otevřenost k LGBTQ+ komunitě a svobody projevu obecně. Město je plné mladých lidí, různých národností a zájmů. Zároveň zde člověk okusí opravdové francouzské kulturní klišé v celé své kráse - nespočet pekárniček, kaváren, trhů, kde se lidé druží.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie je to obecně dražší než u nás, nicméně mě překvapilo, jak levně bylo v jídelně. 3,30 euro za tříchodové menu, a to výtečné a kvalitní. Také byly jednou za měsíc jízdenky na vlak po celém regionu za pouhé 1 euro, což lákalo k podnikání výletů. Byť je ubytování poměrně drahé, se stipendiem jsem vyšla akorát. Co je ve Francii opravdu bolestivě drahé, je pivo. Průměrně za 7 euro!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější supermarket je Auchan, kde se dá spolehlivě nakoupit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mám zkušenost s kolejí CROUS a byla jsem spokojená, nicméně nejen že byla poměrně drahá, chybělo tam dost vybavení, které jsem si musela po příjezdu shánět. Polštář, peřinu, nádobí a dokonce i štětku na záchod :D. Ale celkově se mi na koleji líbilo. Na kolejním kampusu byla také možnost se kulturně angažovat a seznámit s lidmi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Líbila se mi možnost cestování vlakem po okolí, kde je hodně krásných středověkých měst k vidění. Také do větších měst (Bordeaux, Marseille, Lyon) stojí za to se vydat. Půjčila jsem si v Toulouse kolo, což doporučuji, je to ve městě mnohem rychlejší a příjemnější doprava než MHD.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Obojí. Mezi Erasmáky jsme komunikovali především anglicky a občas prokládali francouzštinou. Výuka byla kompletně ve francouzštině, což bylo občas náročné, ale lidé jsou tam opravdu vstřícní a nápomocní.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro milovníky kultury, jídla, společenského života i architektury je tato univerzita jako dělaná. There´s nothing to lose in Toulouse!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc zimního oblečení - balila jsem se s představou slunného jihu a podcenila jsem vybavení na studené deštivé dny, kterých nebylo málo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je zbytečné si balit knížky nebo časopisy
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všechna klišé o francouzské kultuře vážně platí!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi zezačátku mě dost trápilo, že jsem neměla svý safe space, jelikož jsem byla neustále v obklopení nových věcí a lidí a chyběla mi pevná půda pod nohama nebo blbě řečeno "kus domova" :D

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Toulouse – Jean Jaurès

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page