top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Kubíčková

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Kubíčková

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

adell_kubickova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Chieti-Pescara

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celý areál univerzity byl moc pěkně zařízen. Po areálu vedla pěší cesta a rozprostíral se tam klidný park, který byl přístupný i pro veřejnost. Hodně studentů si vždy našlo nějaké pěkné místo na učení. Všechny budovy vypadaly moderně a na vybavení si nemohu stěžovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje stáž spočívala v tom, že jsem pracovala na určitých projektech a výsledky poté probírala s vedoucími. Stáž mě tedy vedla ke samostatnosti a k určité zodpovědnosti. Vedoucí se ke mně chovali jak ke členu týmu a společně jsme vymýšleli, jak pokračovat v projektech.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě jsem se všemi mluvila anglicky a materiály pro práci mi byly též dodávány v angličtině. Rozhodně se vyplatí znát odbornou angličtinu pro danou stáž.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Chieti se dělí na dvě části. Chieti Scalo je oblast, kde přebývá většina obyvatel a je víc rušnější. V této části se nacházela i univerzita. Okolo univerzity byla studentská oblast, kde jsem i bydlela. Ve městě byly veškeré potřebné obchody a vše bylo v pěší vzdálenosti. Chieti Alto je druhá část, která je více historická. V této části bydlí méně lidí a je více klidná. Zde bylo možné vidět mnoho pěkných staveb a úzkých uliček. Jedno z mých nejoblíbenějších míst byl park, ve kterém se nacházel rybník s želvami, které se mohly i krmit. Tyto dvě části se však nachází více než hodinu pěšky od sebe, ale při cestě aspoň vidíte nádherný výhled.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Hodně záleží na tom, co v zemi budete dělat a kde budete bydlet. Ceny ubytování jsou různé a polovina mého stipendia šla na ubytování. Snažila jsem se podnikat různé výlety a ceny jízdného byly dražší a cestovala jsem dost, neboť i k moři se muselo dojíždět. Potraviny zde byly také dražší, ale například ovoce se dalo koupit velmi levně. Maso se dalo koupit 2x dráž než v Česku. Stipendium mi nepokrylo všechny výdaje a menší část jsem si doplácela (asi 20%), což mi vůbec nevadilo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíc se mi vyplatilo nakupovat ovoce na tržnici a ostatní potraviny v menších supermarketech. V dostupné vzdálenosti od města byl i Lidl, kde se dalo dost potravin sehnat levněji. Ve všech městech jsou obchody řetězce Conad, ale tyto obchody jsou jedny z těch dražších. Italové také nepijí kohoutkovou vodu a kupuji si balenou. V Chieti byl automat s vodou, kam chodili všichni místní a dalo se tak na vodě ušetřit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej byla přes léto uzavřena, tak jsem si našla ubytování přes Facebook. Měla jsem vlastní pokoj v studentském domě. Přes léto zde nikdo nezůstával, takže jsem na ubytování byla sama. Hledání ubytování takhle může být riskantní, protože nemáte, jak si pronajímatele ověřit. Je dobré se dopředu na vše zeptat. Často jsem při hledání našla pokoje, kde nebyl přístup k WiFi. Ale ne na vše se můžete zeptat. Já třeba měla problém se záchodem, co nesplachoval a to z fotky nezjistíte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Při pobytu jsem navštívila několik okolních měst. Do některých jsem jela autobusem nebo vlakem a někam šlo dojít i pěšky. Nejvíc jsem si zamilovala vnitrozemní město Sulmona. Ve městě se nacházelo mnoho pěkných historických staveb a tradičně se v tomto městě prodávaly květiny vytvořené z kamínků. Rozhodně bych si dávala pozor na cestování večer sama. Italové jsou velmi komunikativní a někdy se chovají nevhodně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě jsem se všemi mluvila anglicky a materiály pro práci mi byly též dodávány v angličtině. Rozhodně se vyplatí znát odbornou angličtinu pro danou stáž.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Chieti je vše, co byste si mohli přát. Historická část, ve které se přesunete několik století nazpět. Moderní škola s velmi příjemným personálem, mezi který hned zapadnete. Neustálý výhled na hory vás nikdy neomrzí a za půl hodiny se dostanete do Pescary, kde se nachází jak moře, tak i letiště. Nic vám tu nebude chybět.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Set příboru. Ten jsem s sebou nosila neustále a vždy jsem ho využila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Při příjezdu jsem byla velmi zmatená z dopravy. Nikde nebyly vyvěšeny jízdní řády meziměstských autobusů a zastávky byly lehce přehlédnutelné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o