top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Stela Dostalíková

Autor(ka):

fakulta:

Stela

Dostalíková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

stelik_the_traveller

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Stela

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Duisburg-Essen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Stela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě k mé adoptivní univerzitě napadá je, že nebyla ani stará ani nová. Poprvé to pro mě byl šok. V Praze jsem zvyklá na prostorné místnosti a starší budovy. Některé chodby jsou úplně bez oken a málokdy jsem na nich někoho potkala. Ze začátku na mne působily dosti ponuře. Na druhou stranu kampus byl úžasný! Mají tam krásnou moderní menzu, dvě kafeterie, príma knihovnu... Za to mi to rozhodně stálo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr tu trvá od dubna do konce července, zkoušky jsou většinou v srpnu a září. Já jsem si ale všechno domluvila na dřívější termíny a na konci července jsem měla hotovo. Přístup učitelů byl stejně přátelský jako u nás na fakultě, samozřejmě vždy záleží na člověku. Někteří profesoři měli své zajeté pořádky a nebraly ohledy na to, že jsem zahraniční student. Dvě zkoušky jsem tedy musela dělat s ostatními Němci, což bylo poněkud stresující. (Byla jsem totiž jediná Erasmus+ studentka za biologii.)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univezitě funguje několik studentských spolků. Já osobně jsem se seznámila hlavně se spolkem ISAAC, který se stará o zahraniční studenty. Ať už o ty, kteří přijedou jen na jeden semetr, tak o ty, kteří zde studují řádně. Pořádali pro nás různé mimoškolní akce, pomáhali s problémy... Na univerzitě si člověk může zapsat kurz německého jazyka, ten byl moc príma, vřele doporučuji.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Původně jsem plánovala, že si zapíšu především anglické předměty, ale ty byly pro magisterské obory, proto jsem nakonec studovala pouze v němčině. Dopředu jsem nepotřebovala žádné doložení o jazykové úrovni (což byl pro mě jeden z hlavních důvodů, proč studovat právě na Duisburg-Essen Uni). Většina profesorů pro mé německé nedostatky měla pochopení, bohužel ale ne všichni. S ostatními Erasmáky jsem většinou mluvila anglicky, ne všichni němčinu ovládali.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Uff. Je to těžké. Přijdu si zaujatá... Ze začátku na mě Essen působil dost průmyslově a špinavě. Praha je proti němu čistota sama. Na druhou stranu jsem pak objevila překrásná místa, do kterých jsem se zamilovala. Grugapark stojí rozhodně za to, zoo v Duisburgu mě okouzlila, Baldeneysee, celkově kolem řeky Ruhr je to kouzelné... Myslím si, že si tu každý může přijít na své - milovníci historie a techniky tu mají spoustu muzeí, cestovatelé mají výbornou výchozí pozici pro navštěvování měst i přírody v okolí. Essen byl dokonce vyhlášen zeleným evropským městem roku 2017. Rozhodně bych ho zeleným nazvala, ale některá místa jsou přeci jen až moc průmyslová. Essen je rozhodně rušný, studentský a mezinárodní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
To je pro mne opravdu velké téma. Jelikož mi univerzita napsala smlouvu od dubna do konce července, obdržela jsem stipendium na pouhé 4 měsíce. Kolej se tu ale platí na minimálně 6 měsíců. Strašně jsem se bála, že bych se nedostala do bytu, proto jsem smlouvu podepsala. Stipedium mi tedy ani zdaleka nevystačilo, pokrylo mi pouze nájem. Poplatek za studium (které se svou výší nájmu rovnalo) a jídlo, za které člověk samosebou nejvíce utratí, jsem si platila z vlastní kapsy. Erasmus se mi v tomto ohledu vážně nevyplatil a zanechal jakousi pachuť neúspěchu.

Nájem na kolejích je 3x dražší než u nás. Jízdné je také velmi drahé, ale poplatek za studium zahrnoval Semesterticket, se kterým studenti mohou cestovat všemi dopravními prostředky v celé Bundesland NRW. Jídlo v době mého Erasmu bylo levnější než v Čechách, to bylo fajn. Pokud člověk nechodí obden do restaurací, dá se krásně vyžít. Věřím, že se šestiměsíčním stipendiem by to bylo velmi snadné :)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně doporučuji navštěvovat místní menzu. Vaří výborně a ceny jsou opravdu student-friendly. Místo kavárny jsem chodila do Cafete, kde člověk také velmi ušetří. Ze supermarketů jsem měla nejraději Aldi, Penny a Rewe. Nejdražší ze všech byla Edeka, tam jsem byla asi jednou a vícekrát jsem se tam neodvážila. Díky Semesterticketu jsem mohla cestovat po celé NRW. Nakonec jsem si navíc (za studentskou cenu ca 12 Euro/měsíc) pořídila Deutschlandticket. Díky němu jsem mohla cestovat regionálními vlaky a MHD po celém Německu. To byl rozhodně nejlepší Kauf mého života!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pokud víš, že chceš být v Essenu na kolejích, zařiď si smlouvu se zahraniční univerzitou na 6 měsíců! (Tohle bych si nejraději řekla v minulosti...) Kolej je relativně drahá, občas se vyplatí být spíš ve sdíleném studentském bytu.
Na koleji (Meistersingerstraße) jsem měla svůj vlastní pokojík ve sdíleném bytečku pro 2 osoby. Celkově jsem se v Německu nesetkala s žádným studentem, který by s někým sdílel pokoj. Je tu zcela běžné, že čověk bydlí sám na jednom pokoji. Kuchyň není vybavená, ale někdo před námi nám tam nechal spousty nádobí. Ne všichni moji Erasmus kamarádi měli takové stěstí. S kolejemi jsem nakonec byla velmi spokojená. Kolem byla krásná příroda, obchody všeho druhu na dosah ruky, autobusová zastávka byla 2 minuty od kolejí a 10 minut to bylo k vlakové stanici. Na kolejích také fungoval studentský spolek, který pořádal různé studentské akce včetně deskohraní a uvítací a rozlučkové party. Na kolejích nemají wifi ani eduroam, proto si člověk musí přivést WLAN kabel anebo vlastní router. Já používala kabel.

Dnes bych se už nebála zariskovat a zařídit si sdílený byt. Měla jsem z toho ze začátku velký respekt, ale vlastně bych díky tomu dosti ušetřila.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování je něco, co mě nesmírně baví. Proto jsem Erasmus využila přesně za tímto účelem. Podívala jsem se do měst jako Köln, Düsseldorf, Dortmund, Bochum, Wuppertal, Bonn (bývalé hlavní město Západního Německa), Aachen, Trier, Bremen, Hamburg a mnoho dalších známých i neznámých měst. Do Nizozemska se studenti univerzity mohou podívat i zadarmo. Díky Semesterticketu se dá dojet do dvou nizozemských měst - Venlo a Arnhem, do hlavního města se dá dojet za relativně přívětivou cenu během pár hodin. Město Aachen leží na trojmezí Německa, Belgie a Nizozemska. To byl pro mne také velký zážitek, poprvé v Belgii. Brusel jsem sice nestihla, ale z Essenu je to relativně kousek. Dokonce jsem navštívila Lucembrusko a jih Dánska.

Každý nadšený cestovatel si tu přijde na své!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Původně jsem plánovala, že si zapíšu především anglické předměty, ale ty byly pro magisterské obory, proto jsem nakonec studovala pouze v němčině. Dopředu jsem nepotřebovala žádné doložení o jazykové úrovni (což byl pro mě jeden z hlavních důvodů, proč studovat právě na Duisburg-Essen Uni). Většina profesorů pro mé německé nedostatky měla pochopení, bohužel ale ne všichni. S ostatními Erasmáky jsem většinou mluvila anglicky, ne všichni němčinu ovládali.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nemohu říci, že by život v Essenu a pobyt na Duisburg-Essen Universität byl perfektní. Rozhodně bych ale neměnila. Essen je báječné místo, odkud může člověk lehce vycestovat. Cestovat se dá jak do měst západního Německa, tak do zemí jako Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Francie. Dokonce jsem se podívala i do Dánska. Díky své pozici je Essen ideální! Je to vyhlášené evropské zelené město pro rok 2017. Koná se tu spousta kulturních akcí, je tu nespočet muzeí a výstav. Univerzitní život jsem si také zamilovala! Studentské party jsou legendární. Kampus a moderní menza rozhodně stojí za to. Nuda v Essenu určitě nehrozí :)) Kurzy byly báječné a obohacující, přístup profesorů i spolužáků velice milý.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...české sladkosti a jiné pochutiny. Na různých akcích jsme si dávali ochutnávat naše domácí produkty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...se koleje platí minimálně 6 měsíců. Ukončit smlouvu předčasně nelze.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...se Semesterticketem se dá cestovat po celé NRW.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...na kolejích není wifi ani eduroam.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Duisburg-Essen

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page