top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Beran

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Beran

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Matematicko-fyzikální fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Leuven

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Leuven je moc krásné město (i když malé a v porovnání s českými městy mírně přelidněné) a KU Leuven je opravdu skvělá univerzita, která studentům poskytuje veškerý komfort (koleje, knihovny, studovny, sportovní centrum, a mnoho dalšího). Přednášky jsem navštěvoval v moderní části kampusu, univerzita má ovšem opravdu mnoho budov napříč celým městem, vč. velmi historických budov, a některé prostory jsou velmi působivé. Kvalita výuky byla velmi vysoká, všichni přednášející byli velmi ochotní a ke studentům přistupovali férově. Celkově mě v souvislosti s univerzitou nenapadá nic, co bych mohl zkritizovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium v průběhu vypadalo velmi podobně jako u nás. Zkouškové období ale bylo organizováno jinak - každá zkouška měla pevně daný termín, přičemž opravný termín byl možný až v dalším zkouškovém období (v mém případě jeden termín v červnu, opravy v září). (Je možné, že tento způsob byl aplikovaný jen kvůli výjimečné situaci s ohledem na epidemii COVID.)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Z doslechu vím, že univerzita pořádá mnoho aktivit pro své studenty a zároveň na jednotlivých fakultách existují velmi aktivní studentské spolky, v roce 2020/21 byly ovšem bohužel téměř veškeré studentské aktivity "mimo provoz", takže vlastní zkušenost nemám.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Požadavky neznám, žádné problémy s komunikací jsem neměl.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské a velmi mezinárodní. Zároveň poměrně malé (člověk se všude dostane pohodlně na kole), a na můj vkus možná trochu přelidněné (to je ovšem nejspíš rys společný celé Belgii). Ve městě lze navštívit nepřeberné množství kaváren, barů a restaurací (je potřeba počítat s poměrně vysokými cenami). Za návštěvu stojí určitě hlavní knihovna KU Leuven s možností vystoupat na věž, dále např. botanická zahrada nebo náměstí Oude Markt (tzv. nejdelší bar na světě, přirozeně populární místo mezi studenty). Kromě toho musím zmínit stánek s vaflemi Pinocchio, který jsem během pobytu nejspíš navštívil vícekrát než výše zmíněné studovny, knihovny i bary na Oude Markt.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se samotným stipendiem by bylo vyjít velmi obtížné, např. jen ubytování na koleji stálo 410 €. Celkově jsou ceny v Leuvenu relativně velmi vysoké. (Pro představu: jídlo v restauraci běžně kolem 15 €, sushi pro dva 32 €, velké latte v kavárně 4-5 €). Procento výdajů pokryté stipendiem nemám spočítané, odhaduji 60-70 %.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nemám co poradit, snad jen lze navštívit jednotlivé supermarkety a porovnat nabídku. V Leuven je Lidl i jejich hlavní konkurent Aldi, kde jsou ceny levnější ve srovnání s ostatními supermarkety (Carrefour, Delhaize), ale odpovídajícím způsobem se to projeví na kvalitě. Příp. se ještě v Leuvenu nachází levný obchod Colruyt. Jinak se dá sem tam vychytat nějaká sleva (např. ve vybrané dny pizza v Domino's za 6 €, slevy v Carrefour/Delhaize na čerstvé produkty 1-2 hod. před zavírací dobou, atp.)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji J. L. Vives - malá velmi mezinárodní kolej v centru města. Tato kolej je známá velmi bohatým společenským životem (= party kolej), vinou COVIDu ovšem toto během mého pobytu vůbec neplatilo. Poloha koleje perfektní, zejména pro lidi studující na některém z kampusů v centru města (tj. hlavně humanitní obory), ale na kole není problém ani dojíždění do vzdálenějšího kampusu Arenberg. Samotné vybavení koleje jednoduché, osobně mi vyhovoval historický charakter budovy (bývalý klášter). Součástí koleje je zahrada, kde je možné mimo jiné grilovat, a společenská místnost (v roce 2020/21 zamčená). K dispozici byla pračka + sušička (dohromady jedno použití 5 €), vybavená kuchyň. Sprchy a toalety společné pro celé patro (jedno patro = cca 10 lidí).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem ke COVIDu jsem cestoval jen po Belgii. Vlakem se dá navštívít mnoho krásných historických měst Tipy: Gent, Bruggy+Ostende, Mechelen, Dinant, Villers Abbey.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Požadavky neznám, žádné problémy s komunikací jsem neměl.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Zejména kvůli skutečně velmi kvalitní univerzitě, ve všech ohledech (vč. mezinárodní prestiže). Dále belgická města jsou opravdu krásná a historická skouzelnou atmosférou, toto osobně mi velmi vyhovovalo. Nakonec Leuven je velmi mezinárodní a má velmi bohatý studentský život.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...zkoušky jsou velmi obtížné a je jen jeden pokus na zkouškové, tj. není vhodné je podcenit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...najít nějaké místo, kde není hluk aut, lidí nebo konstrukčních prací.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Leuven

Další zprávy z regionu Belgie

bottom of page