top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Klára Přečková

Autor(ka):

fakulta:

Klára

Přečková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@klara_preckova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Klára

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Birmingham

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Klára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Birmingham má obecně krásný kampus, kterému dominuje typická hodinová věž. Většina budov je v původním stavu, ale vybavení je vysoce moderní. Univerzitní knihovna je perfektně vybavená a postkyuje prostory 24/7, což se dost hodí. Opravdu příjemně mě překvapil důraz, který byl kladen na mentální zdraví a pohodlí. Student obdržel na školní mail nespočet mailů nabízejících pomoc při obtížných situacích či pouze poradce na 'pokec' při zkouškovém. Podpora ze strany univerzity pro studenty je tedy opravdu veliká.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé mají opravdu přátelský až kamarádský přístup ke studentům. Při konzultacích vždy poradili a semináře byly vedeny ve spíše diskuzním stylu. Hodně byl kladen důraz na schopnost přesného vyjadřování a každý seminář byl převážně o debatách nad readingy či výsledky prací s ostatními studenty v kurzu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
University of Birmingham má až šílené množství studenstký spolků. Člověk si opravdu najde to, co potřebuje - od mnoha sportovních klubů po čajový spolek či spolek milovníků ginu. Guild of Students jaožto studentská organizace pořádala neustále nepřeberné množství akcí a aktivit. Také se přes univerzitu dalo zúčastnit mnoha výletů po Británii, při kterých člověk mohl potkat ostatní studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Co se týče jazyka, tak univerzita předpokládala vysokou úroveň angličtiny. Jelikož jsem se účastnila hodin s ostatními britskými studenty, byla by neznalost jazyka poměrně omezující. Mimo hodiny ale člověk nenarazil na žádná omezení, kampus je velice multi-kulturní, tudíž se člověk denodenně setkával s mnoha jazyky, přízvuky a kulturami.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Birmingham je velice multi-kulturním městem. Největší výhodou kromě studentů z celého světa byl nespočet tradičních restaurací (a jejich snad nejslavnější curry). Co se týče centra, tak to nabízí mnoho útulných kaváren, ale také velice rušný studentský život. Oblast Selly Oak, kde se nachází studentská 'vesnice' je možná až příliš rušná a bohužel často i nebezpečná. Obecně není Birmingham nebezpečné město, ale je pravda, že je zde kriminalita vyšší. Velké plus jsou volně dostupné místa v oblasti univerzity. Úžasný je Barber Institut a nebo také krásná botanická zahrada Winterbourne Gardens, které jsou všechny přístupné studentům zdarma. V centru je také obrovská městská knihovna, která kromě příjemného zázemí pro studium nabízí i výhled na celé město.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Velká Británie je obecně dražší zemí. Životní náklady byly pro mě o třetinu vyšší než život v Praze, ale dalo se s financemi vyjít. Stipendium mi plně pokrylo ubytování a jelikož jsem si ponechala prácí, zbytek jsem pokryla z vlastní kapsy. Také to záleží převážně na člověku, jak moc chce cestovat a výletovat. Normální náklady jako potraviny a tak se cenově pohybovaly normálně, pouze např. vlaky a koncerty jsou cenové dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecně největší tipem, jak ušetřit, bylo vlastní jídlo nebo meal plan na univerzitě. Nejlevnějšími obchody byly rozhodně Aldi a TESCO. Nejgeniálnější věcí je systém meal deal, kdy má člověk dostuný celý oběd/večeři za 3 libry. Jídlo na kampusu vyšlo obecně dráž než v obchodě, ale bohužel člověk prostě platí za pohodlnost.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
S ubytováním byl poměrně problém, jelikož může být velice drahé. Já zvolila nakonec variantu mimo kampus ve studentské buňce přes společnost Unite Students. Jelikož to byl uzavřený komplex, bylo to bydlení bezpečné, klidné a pohodlné a vyšlo na 99liber týdně. Univerzitní koleje se pohybovaly od 120liber výše a od kamarádů, kteří tam žili, jsem neslyšela nic extra negativního. Největším problémem byla čistota, jelikož se buňky sdílejí s více lidmi, ale to je spíše obecný problém kolejí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jednou z největších předností Birminghamu je jeho skvělá lokalita. Ve městě je velké letiště s přímými lety jak do Prahy, tak po celé Velké Británii či Irsku. Jelikož je město pouhou 1,5 hodiny od Londýna, mnohokrát člověk našel velice výhodné letecké nabídky. A jelikož trvá Easter Break v Anglii skoro 3 týdny, rozhodně si člověk na cestování čas najde. Vlaková doprava je oproti ČR razantně dražší, ale při zakoupení studentské Railcard mohl člověk dostat i dobrou slevu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Co se týče jazyka, tak univerzita předpokládala vysokou úroveň angličtiny. Jelikož jsem se účastnila hodin s ostatními britskými studenty, byla by neznalost jazyka poměrně omezující. Mimo hodiny ale člověk nenarazil na žádná omezení, kampus je velice multi-kulturní, tudíž se člověk denodenně setkával s mnoha jazyky, přízvuky a kulturami.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
University of Birmingham má jedinečnou atmosféru, jelikož spojuje staré budovy (které byly dokonce inspirací i pro Tolkiena při psaní LOTR knih) a moderní vybavení. Je to ideální výjezdové místo na procestování Británie, které nabídí strašně bohaté kulturní vyžití.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nabíječku s vstupem pro UK!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je dobré mít něco našetřeno, aby člověk mohl pořádně procestovat Británii.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak přátelští a povídaví lidé tu byli, oni opravdu milují small talk.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Přijmout, že 'brown sauce' se dává na cokoliv a kdekoliv.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Birmingham

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page