top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jitka Smetanová

Autor(ka):

fakulta:

Jitka

Smetanová

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jitka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jitka

2. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ludwig Maximilians University Munich - Comprehensive Childhood Research Center at the Dr. von Hauner Children´s Hospital

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jitka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první si vybavím nízkou budovu nacházející se na rušném náměstí nedaleko centra města. Velkým benefitem lokality je výborná dopravní dostupnost díky husté síti S a U-Bahn. Nedaleko centra bylo velmi rušno, plno obchodů, barů a nedaleko vzdálený pivní festival Octoberfest. Výzkumné centrum je součástí dětské moderní nemocnice, což nabízí možnost úzkého propojení kliniky a výzkumu. Laboratoře byly vybaveny přístroji pro molekulárně - genetické metody a průtokovou cytometrii. Velmi jsem ocenila přátelský přístup kolegů, kteří byli vždy ochotni mi poradit a pomoci.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako Phd studentka jsem byla zapojena do výzkumné skupiny Dr. Fabiana Haucka zabývající se vrozenými poruchami imunity. V rámci stáže jsem dostala přidělený výzkumný projekt, na kterém jsem pracovala. Ocenila jsem malý kolektiv laboratoře, čímž jsem dostala možnost naučit se pro mě nové laboratorní metody. Pozitivně hodnotím "labmeetingy", které probíhaly pravidelně každých 7-14 dní. V rámci setkání všichni prezentovali své výsledky nad nimiž následně probíhala diskuse.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace v rámci praktické stáže probíhala v anglickém jazyce - ať již v rámci laboratoře, tak s personálem nemocnice či výzkumného centra.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je město s bohatou historií, které má mnoho míst k navštívení. Jedná se o město mnoho národností, plné studentů. Velkou výhodou je hustá síť parků, které jsou celoročně udržované. Určitě velkým trhákem je Olympijský park s věží, pro fanoušky fotbalu i Alianz aréna, kde hraje slavný Bayern. Chvíle klidu si člověk užije i v English garden, kde navíc za každého počasí může pozorovat surfaře na umělé vlně. Ráda jsem také chodila do West parku, či do centra na Marienplatz. Každý den můžete v centru navštívit trhy nabízející spoustu bavorských specialit. I v Mnichově je spousta lidí zvyklých jezdit na kole do práce/školy, pokud máš možnost, určitě doporučuji vyzkoušet!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mnichov je určitě jedno z dražších měst, obzvlášť v době Octoberfestu. Z tohoto důvodu doporučuji si vybrat jiný čas pro studium. V době Octoberfestu se několika násobně zdražuje nejen ubytování, ale i restaurace. Stipendium mi všechny náklady nepokryly, zhruba 20% nákladů jsem si doplácela sama. Na delší pobyty rozhodně doporučuji vlastní vaření, zkušenosti s menzou nemám. V rámci výzkumného centra bylo možné si nosit vlastní krabičky a ve společenské místnosti byla k dispozici mikrovlnka. Náklady na dopravu se v Mnichově pohybují okolo 50 EUR/měsíc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Velkou cenovou položkou stáže je ubytování. I zde se dá ušetřit. Doporučuji si včas ubytování zajistit - já jsem využila ubytování prostřednictvím Airbnb. K ubytování doporučuji lokalitu poblíž Sud či West parku.
Nejlevněji vyjde nakupování v běžných supermarketech, které najdete na každém rohu.
Ušetřit lze i za městskou dopravu - na dojezdy používat silniční kolo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem byla ubytována v soukromém pokoji v rámci Airbnb. Bydlela jsem vedle Sud parku, cca 15 min pěšky od stanice metra linky U6, která vede přímo do centra města. V rámci pokoje jsem neměla k dispozici kuchyň, což považuji za mínus. Ale 12 dní se to dá vydržet :). Naopak v rámci domu jsem mohla využít při hezkém počasí i zahradu, hostitelka velice milá a příjemná paní.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejen Mnichov, ale i celé Bavorsko nabízí mnoho míst k návštěvě. V rámci pobytu doporučuji navštívit Neuschwainstein, Norimberk, Regensburg či jezera v okolí Mnichova. Z Mnichova se snadno dá dojet i do Rakouska (například Salzburg).
Nejlevnější cestování nabízí Flixbus, DB jsou sice pohodlnější, ale výrazně dražší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace v rámci praktické stáže probíhala v anglickém jazyce - ať již v rámci laboratoře, tak s personálem nemocnice či výzkumného centra.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mnichov je určitě lákavá destinace, ať již z hlediska památek, tak i přírody. Navíc je poměrně snadno z ČR dostupná a v případě potřeby se dá "otočit" na víkend domů. Město je velmi pěkné, plné parků a památek. Zde se určitě ve volném čase nudit nebudeš a budeš mít stále co objevovat!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
kolo a zámek
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo