top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Dubská

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Dubská

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Montpellier

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Montpellier disponuje velkým množstvím budov rozesetých všude po městě, navíc s dalšími univerzitami sdílí společnou infrastrukturu knihoven a sportovišť, takže o studentská útočiště není v Montpellier nouze. Ubytování a stravování pro studenty zajišťuje celofrancouzský systém Crous, dostupný také velmi dobře, navíc s velmi přívětivými cenami. Moje fakulta se nacházela v krásných historických budovách v centru města, vybavení učeben bylo srovnatelné s domovskou univerzitou, akorát knihovnický fond byl v rámci oboru neúměrně menší. Bezbariérový přístup do školních prostor byl možný pouze na základě potvrzení univerzitního lékaře.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní podmínky pro zahraniční studenty se na jednotlivých fakultách dost liší, na právnické fakultě jsme si jako erasmáci mohli zapisovat pouze předměty přednáškového typu a jazyky (doplňující semináře tvořily samostatné předměty a nemohli jsme si je zapisovat). Přednášky trvaly 180 minut, přičemž většina vyučujících během přednášky dělala přestávku 10-20 minut. První měsíc semestru jsme mohli navštěvovat předměty volně, závazně jsme si zapisovali rozvrh až začátkem října. Na přelomu října a listopadu byl týden prázdnin, zkouškové období probíhalo 2 týdny před Vánocemi, přičemž termíny zkoušek nám byly fixně přiděleny. Všechny zkoušky na fakultě pro zahraniční studenty byly ústní, pouze zkouška z francouzštiny (FLE) měla i písemnou část.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Montpellier působí hned dvě studentské organizace pořádající různé akce pro studenty: ESN a Erasmus Montpellier. Studenti navíc mají možnost účastnit se řady programů CROUS a zapsat si volitelné sporty středisko sportů SUAPS. Celkově je Montpellier velmi živým studentským městem a univerzitní kanály dobře přenáší nabídku akcí služeb.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Moje hostitelská fakulta požadovala dobrou znalost francouzštiny, neboť výuka probíhala převážně ve francouzštině, stejně tak komunikace se studijním oddělením a dalšímí orgány fakulty (knihovna, sportoviště, lékařská ordinace) byla striktně francouzská. Neformální komunikace mezi studenty však probíhala zpravidla v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Montpellier je nádherné studentské město, kousek od moře. Takřka všude se dá dojít pěšky nebo využít sdílených kol. Vlakem či autobusem se pak snadno dostanete na výlety do Provence, oblasti Canal du Midi či až do španělské Barcelony. Jedinou nevýhodou města v mých očích je vysoký výskyt bezdomovců a nebezpečné ulice v některých čtvrtích (Mosson).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny ve Francii jsou obecně v porovnání s ČR vyšší, studenti ale mohou nakupovat jídlo a základní domácí potřeby v obchodech CROUS, kde jsou ceny dotované. Běžné živobytí tak lze pokrýt ze stipendia, výlety a akce už jsem pokrývala z vlastních zdrojů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kromě již zmiňované sítě prodejen a jídelen CROUS se vyplatí zařídit si na koleji kartičku na výdej jídla, pak jednou za měsíc obdržíte úplně zdarma přepravku potravin, která Vám vystačí aspoň na 3 týdny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytována na koleji, pokoj byl velmi malý s vlastním sociálním zařízením a společnou absolutně nevybavenou kuchyňkou na patře (2 dřezy a 2 funkční plotýnky). Mně pokojík stačil, ovšem vím o spolužácích, kteří měli problémy s nefunkční toaletou, jejichž vyřešení trvalo několik týdnů. Několikrát za můj pobyt také došlo k výpadku vody a ve společných prostorách byl často nepořádek.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nakonec jsem cestovala pouze po Francii, i tak ale mohu doporučit destinace jako Cirque de Navacelles, Pont du Gard, Avignon či Canal du Midi, určitě si projděte i samotné Montpellier a jeho okolí. Pro cestování nedoporučuji zařizovat si pronájem auta, naopak raději sledovat akce a slevy francouzských drah SNCF, které nabízí velmi levné jízdenky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Moje hostitelská fakulta požadovala dobrou znalost francouzštiny, neboť výuka probíhala převážně ve francouzštině, stejně tak komunikace se studijním oddělením a dalšímí orgány fakulty (knihovna, sportoviště, lékařská ordinace) byla striktně francouzská. Neformální komunikace mezi studenty však probíhala zpravidla v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Montpellier je podle mě jedno z nejkrásnějších a nejpříhodnějších míst na studentský pobyt, pokud máte rádi Francii. Příjemná atmosféra studentského města takřka na břehu Lvího zálivu Vás pohlcuje na každém kroku a nabízí zajímavý kontrast k rušné a anonymní Praze.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Montpellier

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page