top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Divin

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Divin

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Jyväskylä, Faculty of Mathematics and Science, Department of Biological and Environmental Science

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita působí příjemně. Přírodovědecká fakulta, kde jsem pobýval se nachází v klidnější části města na břehu jezera. Na katedře biologie používají veškeré běžné laboratorní vybavení podobně jako u nás a vlastní velmi pěknou terénní stanici asi hodinu cesty od města přímo uprostřed přírody, kde se nachází experimentální chovy, učebny a mohou zde probíhat vícedenní terénní kurzy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Lidé v mém okolí se chovali velmi přátelsky, ihned mě přijali mezi sebe a zapojili mě nejen do pracovních povinností na jejich projektech v rámci stáže, ale také do jejich volnočasových aktivit a místního života. Byli ochotni mi kdykoliv pomoct a poradit, pokud jsem něco potřeboval. Organizační záležitosti probíhali hladce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni zde umí velmi dobře anglicky, takže komunikovat se dá v angličtině. Finština je těžká, ale pár základních frází člověk může pochytit a používat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je moc pěkné a příjemné. Není to žádné velkoměsto, což mi vyhovovalo. Rušné centrum je malé a jinak jsou zde poklidné čtvrti mezi lesíky a jezery. Obchodů a hospod je tu dost. Středobodem města je jezero, na kterém se dá v zimě bruslit. Je zde spousta běžkařských a turistických stezek. Ve městě probíhá plno kulturních a sportovních akcí. Téměř všude se dá dostat místními autobusy nebo pěšky. V okolí města je krásná příroda a krajina.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje cestu, ubytování a část stravného, ale ne všechno, protože je tu vše mnohonásobně dražší - potraviny, doprava a o pivu ani nemluvě. Rozhodně nepokryje volnočasové aktivity, výlety atd.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V univerzitní menze se dá levně naobědvat. Jinak lze levně nakoupit v supermarketech Lidl a Prisma a fungují zde aplikace, kde obchody a restaurace nabízejí zbytky jídla za zvýhodněnou cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita mě odkázala na společnost KOAS, která poskytuje ubytování pro studenty ve svých objektech po celém městě. Moje ubytování v klidné čtvrti Ristonmaa bylo dostačující - ložnice, koupelna, kuchyňka, internet. Ve společenské místnosti TV, vybavenější kuchyňka, pračka, kulečník, stolní tenis a samozřejmě sauna. Pozor, platí se plný nájem za každý měsíc, i když není využit celý.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pro výměnné studenty se pořádají zájezdy do Laponska a sousedních zemí. Využil jsem zájezdu do Laponska, který byl moc super a určitě doporučuji. Na turistická místa v okolí města se dá dopravit vlaky a autobusy. Doprava vlakem je dražší, ale čím dříve se lístek koupí, tím je levnější. U ubytování přes KOAS se dá půjčit i auto.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni zde umí velmi dobře anglicky, takže komunikovat se dá v angličtině. Finština je těžká, ale pár základních frází člověk může pochytit a používat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vzhledem k tomu, že město není tak velké a je blízko přírody, působí moc příjemně a klidně. Nachází se v centrální části Finska s typickou krajinou a typickým životním stylem, takže ideální na poznání místní kultury. Ve městě se dají zkusit typické místní sporty, hospody a další akce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o