top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Týna Hervertová

Autor(ka):

fakulta:

Týna

Hervertová

Katolická teologická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Týna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Týna

Katolická teologická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

St Patrick´s College Maynooth

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Týna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě napadne s mojí univerzitou je vstřícnost, ochota a přátelský přístup, který se hned dostavil s prvním oznamovacím emailem, od hlavního koordinátora St. Patrick's College.

St. Patrick's College byla výjimečná právě svým způsobem komunikace. Všichni byli laskaví, vstřícní, milí a nápomocní. Ať už studenti, tak učitelé. Chovali se k nám všem jako bychom byly součástí jedné velké rodiny. Společná jídelna sbližovala studenty nejen z Erasmu, ale i z jiných oborů.

Exteriéry vypadaly jako z filmového zpracování Harryho Pottera a interiéry dost podobně. Obzvláště chodby s trámovými stropy a sytými barvami. Všude byla veliká okna a občas se objevily vitráže. Učebny jsou většinou prostorné, s okny do krásné zeleně okolního kampusu a každý student v nich má svůj vlastní menší stůl a židli.

Univerzita má také dvě kaple. Jednu menší (kde se pořádají každý čtvrtek večer a v Neděli ráno mše) a pak větší, která slouží především pro seminaristy a jejich modlitby. St. Patrick's Colleuge je součástí Maynoothského kampusu. Respektive leží v jeho jižní částí. Se severním je kampus spojený velkou knihovnou, kde se střetávají studenti ze St. Patrick's College se studenty z Maynoothské univerzity. (Maynoothská univerzita má své místo v severní části kampusu.)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium v Irsku se od studia v České Republice liší. Já měla předměty, které s sebou nenesly povinnosti zkoušek, ale slečna zkoušku měla a byla písemná. Co se týče předmětů, které zkoušky neměly, tak ty byly hodnoceny pomocí závěrečných esejí či průběžnými malými úkoly. Ať už to byly reflexe, kvízy nebo dotazníky.

Učitelé také berou jako povinnost, že si před hodinou přečtete přiložené texty, které jsou vám společně s ostatními materiály k dispozici na Moodlu. Moodl je v Irsku opravdu populární a najdete tam vše.

Všichni učitelé jsou stejní jako lidi v celém Irsku. Neskutečně nápomocní, milí, ochotní a vždy jsou nadšení, když můžou něco dovysvětlit nebo se s vámi pobavit po hodině. Své nadšení pro věc ukazují v hodinách tím, že jsou otevření diskuzím a velmi interaktivní. Vtahují studenty do debat, chodí skrze učebnu k žákům a oslovují je křestním jménem. A studenti jim také tykají.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je nabitý spoustu spolky nebo zájmovými kroužky. Ty organizuje Maynoothská univerzita v severním kampusu, ale můžou se do ní přihlásit i studenti z jižního kampusu - z univerzity Svatého Patrika.

Výběr kroužků či zájmových spolků je vážně veliký. Můžete tam jezdit na koni, přihlásit se do kroužku surfařů nebo si strávit večer u nad hraním deskových her. Každý si tam najde své. Já sama měla problém, který z kroužků nebo spolků si vybrat. Doporučuji ale maximálně 3. Kluby nebo spolky se totiž scházejí třeba dvakrát do týdne.

Zároveň existuje studentské centrum, kde máte levnější jídlo nebo pití.

Také je zde možnost zdarma přístupu do posilovny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazykové nároky jsou v angličtině. Kdo straší, že budete potřebovat v Irsku irštinu, straší zbytečně. Předměty jsou vyučovány běžnou formou základní komunikace a pokud si vyloženě nevyberete moc odborný předmět (filosofie, sociologie atd.) s novými slovíčky, dají se předměty opravdu zvládnout. Velký podíl na tom mají právě učitelé, kteří jsou vstřícní a ochotní a veškeré materiály k předmětům dávají na Moodl.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Maynooth je typické univerzitní městečko. Malé, ale neskutečně malebné s různými zákoutími. Skládá se vlastně z hlavní třídy z podniků jako jsou například restaurace, knihovna, knihkupectví a pak z okolní krajiny. Kousek od univerzity máte velký park se starým panstvím, ale procházet se můžete taky prostranstvím kampusu.

Lidí tu není tolik, protože se jedná opravdu o univerzitní městečko, takže jsou zde především studenti a pak pár místních.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Irsko je hodně peněžně náročné. Školní stipendium mi vystačilo pouze na pokrytí výdajů z ubytování. Ale vím, že kdybych jela do méně finančně složité země, jako např. Itálie nebo Maďarsko, stipendium by mi pravděpodobně stačilo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Když jedete do Maynoothu a nemáte v ubytování připlacené za stravu, doporučuju si vařit doma a chodit nakupovat do supermarketu Aldi. Nejenže je kousek od univerzitního kampusu, ale ceny jsou zde opravdu nejlevnější ze všech grocery obchodů v městečku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Moje ubytování bylo u soukromníka. Prvně jsem se snažila najít ubytování v kampusu, protože zde byly ceny za pokoje výrazně levnější, ale na jeden semestr se v kampusu ubytování sehnat nedá. Koleje v kampusu jsou určené pro zahraniční studenti, kteří do Maynoothu přijíždějí z velké dálky. Jako je např. Amerika, Kanada, Austrálie, Mexiko...

Každopádně mohu po své zkušenosti říci, že jsem vděčná, že moje ubytování dopadlo tak, jak dopadlo a já zvolila ubytování u soukromníka.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava a cestování je v Irsku zaměřená především na vlaky. S nimi se dostanete skoro všude. Co se týče Maynoothu a okolí, jezdí kolem něj spoustu autobusů. Na autobusy vám stačí LeapCart, speciální kartička s kterou (když si dobijete za studentský tarif) můžete levně projíždět jak okolí Maynoothu, tak celkově okolí Dublinu. Většina vlaků a autobusů jsou sladěné do zelené barvy a autobusy mají dvě patra, takže se můžete během cesty dívat na okolní krajinu z většího rohledu.

Jen je tedy pravda, že doprava je asi jediné (výjimka cen) mínus na Irsku. Má většinou zpoždění a je nevypočitatelná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazykové nároky jsou v angličtině. Kdo straší, že budete potřebovat v Irsku irštinu, straší zbytečně. Předměty jsou vyučovány běžnou formou základní komunikace a pokud si vyloženě nevyberete moc odborný předmět (filosofie, sociologie atd.) s novými slovíčky, dají se předměty opravdu zvládnout. Velký podíl na tom mají právě učitelé, kteří jsou vstřícní a ochotní a veškeré materiály k předmětům dávají na Moodl.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Maynooth a univerzitu Svatého Patrika bych doporučovala z několika důvodů. První souvisí s přátelským přístupem a úžasnými možnostmi studia, spolků a příležitostí. Druhý fakt pro doporučení je také lokace. Maynooth je opravdu klidné městečko, z kterého máte dobrý přístup Dublinu, kam se dostanete autobusem nebo vlakem během hodinky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pořádné pohorky! I když obyčejné sportovní boty také stačí. Co si ale určitě s sebou neberte, je deštník. Je to paradoxní prohlášení, protože v Irsku nikdy nevíte, ale s deštník vám s ním nepomůže. Proto místo deštníku doporučuji přibalit nepromokavou bundu a šálu! Bez pořádné šály, případně šátku v Irsku nepřežijete.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo (v tom dobrém slova smyslu) jak moc jsou lidé v Irsku ochotní a milí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na vysoké ceny.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

St Patrick´s College Maynooth

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page