top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lukáš Ryba

Autor(ka):

fakulta:

Lukáš

Ryba

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lukáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lukáš

2. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universitätsklinikum Tübingen - Institut für Medizinische Genetik und Angewandte Genomik

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lukáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Institut für Medizinische Genetik und Angewandte Genomik jsem si zvolil na základě dosavadní skvělé spolupráce v rámci mezinárodního projektu Solve-RD, Jel jsem tak „na jisto“ do nemocnice, kde dělají kvalitní diagnostiku a výzkum. Samotná stáž v IMGAG byla skvělá. Část ústavu sídlí v půvabné dřevěné budově, kde se zároveň nacházelo i moje oblíbený meetingpoint – kuchyňka s kávovarem, se kterým jsem se za ty čtyři měsíce důvěrně seznámil. Při popíjení kávy jsem měl možnost se setkat s valnou většinou lidí z jejich skvělého týmu genetiků. Ti mne velmi rychle přijali mezi sebe, všechno mi ochotně vysvětlili, vyrážel jsem s nimi na teambuildingové akce (bowling, prohlídku města...) a celkově mi s nimi bylo skvěle.

Z pohledu genetiky byl skvělý tamní in-house software pro hodnocení NGS variant a přehledný workflow. Díky tamní obsáhlé interní databázi (~ 20 000 pacientů ze střední Evropy a okolí) bylo možné významně zkrátit dobu věnovanou jednotlivým rodinám a usnadnilo mi to hledání zajímavých kohort pacientů, které bychom ještě do budoucnosti chtěli publikovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke stážistům byl skvělý. Již před cestou jsem byl odkázán na Welcome Centre, od kterého jsem dostal všechny potřebné informace k pobytu v Tübingenu a k nutné byrokracii. Dostal jsem i užitečné informace ohledně hledání ubytování v oblasti.
V rámci mého "pracoviště" (IMGAG UKT) se mi ochotně a vstřícně věnovali všichni, které jsem oslovil stran jednotlivých aspektů hodnocení dat. Vše mi bylo naprosto ukázkově vysvětleno a netrvalo dlouhou a mohl jsem se začít věnovat analýze dat samostatně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v rámci mého pracoviště probíhala zejména v angličtině, ale díky tamnímu jazykovému kurzu jsem byl schopen vést základní konverzaci i v němčině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tübingen je nádherné univerzitní město snoubící půvabné historické centrum s moderními výzkumnými institucemi, a to vše je obklopeno lesy a kopci. Pro mou duši milovníka přírody to byla naprostá idylka. Mým nejoblíbenějším místem byl Naturpark Schönbuch nacházející se severně od Tübingenu, kde jsem při procházkách trávil část svého volného času. Ve městě jsem pak oceňoval zejména historické uličky středověkého centra (zejména okolo náměstí).
V tomto relativně malém městě (velikosti Liberce), studuje více než 25 tisíc studentů. Město je tak hodně studentské a koná se tam mnoho zajímavých akcí - příkladem za všechny je tzv Stocherkahnrennen, bláznivý závod v tradičních loďkách, který se pravidelně koná již od roku 1956. Nevýhodou takto velké studentské komunity je obtížnost hledání finančně dostupného bydlení v oblasti.
Po registraci v Tübingenu jsem dostal knížečku s kupóny na vstupy zdarma do některých institucí (museí, galerií, etc), které doporučuji využít.
V okolí Tübingenu mohu doporučit zámek Lichtenstein, hrad Hohenzollern, vodopády v Bad Urach a jeskyně Bärenhöhle.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k tomu, že se mi podařilo najít finančně přijatelné ubytování, nakupoval jsem ve slevách a chodil pěšky (dokud nebyl zaveden Deutchlandticket), tak se se stipendiem dalo vyžít relativně bez problémů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Při hledání ubytování doporučuji oslovit co nejdříve Welcome Centre, které může pomoci s hledáním ubytování na studentských kolejích. V případě, že jsou zaplněny, tak se mi osvědčilo hledat krátkodobé ubytování přes wg-gesucht.de.
Pro cestu do Tübingenu je možné využít přímý autobusovou linku společnosti Flixbus, která při časné rezervaci vychází na hezké peníze a cesta je relativně pohodlná a rychlá.
Pro cestování po Německu doporučuji zakoupit Deutchlandticket, která umožňuje cestovat regionální hromadnou dopravou za 49€ měsíčně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Studenské koleje byly v domě mého pobytu naprosto obsazeny. Krátkodobé ubytování jsem tak hledal přes stránku wg-besucht, kde jsem měl štěstí, že zrovna na ty 4 měsíce byl volný pokoj ve sdíleném soukromém bytě. Ubytování to bylo krásné - byt se nacházel v 16 patře budovy na hranici města a mohl jsem si tak užívat nádherné výhledy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsme s mou ženou cestovali zejména po okolí, ale našli jsme si čas i na návštěvu Francie, kde jsme strávili jeden víkend ve Štrasburku. Byl to krásný výlet a bylo zajímavé chvíli slyšet jiný jazyk než němčinu a angličtinu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v rámci mého pracoviště probíhala zejména v angličtině, ale díky tamnímu jazykovému kurzu jsem byl schopen vést základní konverzaci i v němčině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celkově tuto stáž hodnotím jako jeden z nejlepších životních zážitků. Měl jsem možnost se v krásném městě, se skvělými lidmi věnovat fascinujícím vědeckým otázkám. Spolupráce, kterou jsem s IMGAG navázal bude pokračovat i po mém návratu – v současné době chystáme několik publikací a snažím se v rámci našeho oddělení prosadit „tübingenský“ způsob řešení organizace práce a sekvenování dat.
Děkuji za možnost vyjet!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo