top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Kabelka

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Kabelka

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

The Hague University of Applied Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prvně je důležité zmínit, že jméno Univerzity má svůj význam. University of Applied Science totiž ve skutečnosti výslovně upravuje způsob výuky na dané instituci. V tomto případě se tedy přirozeně jedná o aplikaci a praktické využití. Nelze tedy čekat v rámci výuky extenzivní research, spíše jsou všechny úkoly na bázi napište podání, policy brief atd. Jinak budova univerzity a samotné fakulty, které jsou vzájemně spojené krátkým mostem, jsou úchvatné. Velice moderní prostory, jak v architektonickém tak v technickém smyslu, se nalézají v jednom kampusu společně s menzou, tělocvičnou a podzemní garáží pro kola.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kromě způsobu pojetí studia se dále liší i organizace semestru. V rámci LS jsem měl na výběr z 8-10 předmětů z evropského a mezinárodního práva s tím, že každý předmět byl ohodnocen 13 kredity, tudíž se každý účastnil pouze dvou předmětů s časovou dotací 2 x 2,25h týdně. V rámci předmětů pak probíhaly různé průběžné zkoušky a většina byla na konci semestru zakončena jednou větší zkoušku. Průběžné zkoušky měly ve většině předmětů formu prezentace, eseje nebo krátkého praktického podání.
Komunikace s fakultou/univerzitou byla naprosto skvělá. Koordinátoři byli velice vstřícní a nikdy nic nebyl problém. Zároveň byl každý vyučující otevřen studentům pro jejich dotazy a přístup byl velice přívětivý, osobní a přátelský.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V rámci univerzity funguje několik spolků, které pravidelně pořádají různé akce pro všechny studenty, a to zásadně zdarma nebo za malý poplatek, tudíž člověk nemusí vstoupit do spolku, aby poznával nové lidi nebo se účastnil se akcí. Pořádají se většinou sportovní akce nebo různé společenské či akademické setkání. Současní toho jsou i různé sportovní/fitness lekce v univerzitní tělocvičně, kam může každý přijít a zahrát si/zúčastnit se sportu nebo jiné fitness aktivity. Toto je však zpoplatněno částkou 90 Eur za celý semestr (v ceně je i neomezený vstup do univerzitní posilovny).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nizozemsko má jednu obrovskou výhodu, že v podstatě všichni obyvatelé hovoří plynně anglicky, tudíž zde není žádný problém se domluvit. Jazyková náročnost v rámci jednotlivých kurzů je na normální komunikativní úrovni s výjimkou odborné terminologie k jednotlivých předmětům, kterou se každý student musí naučit a následně i používat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Haag je velice poklidné město plné restaurací, politických budov a především ambasád. Město je uzpůsobené k životu diplomatů a pracovníků z mezinárodních organizací, tudíž se tam nenachází moc nočních klubů ani jiných hospod na noční party pro studenty. Je zde spíše hodně restaurací s venkovním zahrádkou pro klidné posezení. Velikou výhodou Haagu je však pláž, na kterou se dá kdykoliv vypravit a užít si moře či večerní západy slunce. Pro zájemce jsou zde školy surfování nebo i kitesurfingu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vyjít pouze se stipendiem nelze. Stipendium pokryje více či méně pouze ubytování, tudíž člověk musí mít buď našetřeno nebo si najít na místě brigádu, což především v pohostinství není takový problém.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nákupy doporučuji dělat pouze večer v Albertu s jejich slevovou kartičkou, jelikož každý den po 18-19h zlevňují věci, které jsou těsně před datem spotřeby. Lze takto ušetřit 10-40% z každého nákupu. Dále doporučuji si pravidelně vařit. Obědy se dají koupit ve školní menze, ale ty stojí okolo 5-7 euro (polévka a hl. jídlo).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Při přihlášce vám univerzita nabídne možnost zprostředkování ubytování přes DUWO (v podstatě studentské koleje) za poplatek 300 euro. Tuto možnost doporučuji využít, jelikož shánět soukromé ubytování v Haagu je opravdu nepříjemný zážitek, který mně samotnému trval více než tři měsíce. Doporučuji teda zaplatit poplatek, jelikož se vám takto vynaložené peníze vrátí na nájmu, který má DUWO nižší než soukromí pronajímatelé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava po Nizozemsku je velice drahá, proto doporučuji si pořídit kolo alespoň na cestování po městě. To lze pronajmout minimálně na půl roku u společnosti Swapfiets s cenou okolo 20 euro/měsíc nebo po příjezdu si kolo koupit v bazaru nebo na různých fb skupinách. Bez kola být v Haagu velice nedoporučuji. Dále si objednat osobní kartu na vlaky, ke které lze pořídit placené předplatné, které následně zlevní používání meziměstských vlaků o 40% a to za 5 euro/měsíc. Pořízení takové karty stojí 7 euro, což je stejná částka jako za kartu anonymní, na kterou sleva nelze nahrát. Jinak se dá platit za jízdy jakoukoliv městskou přímo platební kartou, jež přiložíte při nástupu a výstupu z prostředku k přístroji a ten vám sám následně odečte přesnou částku za cestu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nizozemsko má jednu obrovskou výhodu, že v podstatě všichni obyvatelé hovoří plynně anglicky, tudíž zde není žádný problém se domluvit. Jazyková náročnost v rámci jednotlivých kurzů je na normální komunikativní úrovni s výjimkou odborné terminologie k jednotlivých předmětům, kterou se každý student musí naučit a následně i používat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Poloha univerzity je kouzelná. Město je vyloženě studijní, ale zároveň si tam každý může najít to, co si od Erasmu představuje. Velkou předností jsou mezinárodní organizace, které tam sídlí. Člověk může nasát atmosféru jejich fungování, popřípadě dokonce přijít do kontaktu s lidmi, kteří tam pracují. Univerzita jako taková poskytuje velké množství příležitostí, a to v rámci studentských akcí, nabídky stáží nebo různých konferencí s významnými lidmi z oboru.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více oblečení do deště nebo proti větru, jelikož tam často fouká.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si mám pořádat na stránkách ns.nl o personalizovanou kartu na vlaky, abych mohl mít rovnou slevu na jízdné. Podívat se na fb stránky a domluvit si koupi kola dopředu. Zařídit si kartu Mastercard, jelikož Visa občas zlobila.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jazyková vybavenost Nizozemců. Všichni umějí plynule mluvit anglicky. Alkohol je v Nizozemsku dost drahý, především v restauracích zaplatíte za pivo okolo 7 euro.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Adaptace na život v Nizozemsku mi přišla strašně snadná.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

The Hague University of Applied Sciences

Další zprávy z regionu Nizozemsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page