top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Patricie Burajová

Autor(ka):

fakulta:

Patricie

Burajová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Patricie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Patricie

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University Rehabilitation Institute Republic of Slovenia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Patricie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Budova rehabilitačního ústavu na mě působila velmi příjemně. Jedná se o jediný rehabilitační ústav ve Slovinsku. Celkem se v něm nachází 8 oddělení a celý areál je velmi rozsáhlý, polovina areálu je nově dostavěná a rozšířená, zbytek budov v době mé stáže začal rekonstruovat. Rehabilitační ústav je přímo v centru města, takže dostupnost k němu byla perfektní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Během stáže jsem nejdříve strávila 2 dny na každém oddělení, kde mi pokaždé vše ukázali a vysvětlili a mohla jsem vidět, jak na oddělení ergoterapie probíhá. Poté jsem si zvolila 2 oddělení, na kterých jsem strávila měsíc. Měla jsem možnost samostatně vést terapie i si cokoliv vyzkoušet a pozorovat ostatní terapeuty při práci. Vždy jsem se mohla na cokoliv zeptat a poradit se. Terapeuti mi vždy pomohli, když byla jazyková bariéra mezi mnou a pacienty, kteří neuměli anglicky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Z důvodu praktické stáže nemám zkušenost z prostředí univerzity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem převážně v angličtině, ale musela jsem se naučit některé fráze nebo instrukce ve slovinštině, protože velká část pacientů neuměla anglicky. Slovinština je lehce podobná češtině, proto jsem pacientům často rozuměla i přesto, že anglicky neuměli. S ergoterapeuty nebyl problém se domluvit anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je krásné malé město a vše je dostupné na kole nebo pešky. Je zde spousta parků, kaváren, restaurací. Historická část centra je velmi krásná. V Lublani funguje systém půjčovacích kol, který je opravdu jednoduchý na používání a využívala jsem ho skoro každodenně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo skoro veškeré výdaje. Podařilo se mi sehnat velmi levné ubytování a díky tomu mi zbyli peníze i na jiné výdaje. Ceny jsou v obchodech podobné cenám v České republice. Mohla jsem užívat "student boni", díky kterým jsem měla jídlo ve vybraných restauracích levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevněji vychází ubytování na studentských kolejích (200-250€). Velmi se vyplatí studentská aplikace (studenstka prehrana) na levné jídla, která jde využít na vybrané restaurace ve městě (0-6€).
Z hlediska dopravy doporučuji bike sharing BicikeLJ, kdy se zaplatí pouze 3€ předplatného na rok.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování na koleji, která ale nespadala pod univerzitu a byla pro středoškolské studenty. Ubytování jsem měla zařizovat dříve. Doporučila bych ubytování hledat co nejdříve, protože ostatní místa byly již plně obsazené. Další možností bylo jen ubytování na soukromém bytě od 400€ výše/ měsíc.

Na koleji jsem měla pokoj v extra části koleje v podzemí, kde byly celkem 3 pokoje (pro 4 osoby, 1 osobu a 2osoby) pro studenty ze zahraničí. Já jsem byla na čtyřlůžkovém pokoji. Měli jsme k dispozici sdílenou kuchyň a koupelnu. Hned vedle naší ubytovací buňky byla velká posilovna. Na koleji bylo také možné docházet na jídlo do kantýny.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Slovinsko je úžasné na výlety. Z Lublaně je možné se dostat velmi rychle k moři, tak do hor a Slovinsko nabízí mnoho možností kam se podívat. Je zde také blízko do ostatních zemí a proto jsem byla i na víkend v Budapešti, Vídní a Terstu.
Místa, která nevynechat: Velika Planina, Jezero Jasna, Piran, Koper, Škocjanská jeskyně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem převážně v angličtině, ale musela jsem se naučit některé fráze nebo instrukce ve slovinštině, protože velká část pacientů neuměla anglicky. Slovinština je lehce podobná češtině, proto jsem pacientům často rozuměla i přesto, že anglicky neuměli. S ergoterapeuty nebyl problém se domluvit anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Slovinsko je úžasné svou přírodou a možnostmi na cestování. Lublaň je malé hlavní město s velkou možností kulturního vyžití. Slovinci byli vždy milý a ochotni komunikovat v angličtině. Pro výjezd bych doporučila letní měsíce, jelikož přes podzim a zimu je skoro každý den v Lublani výrazná mlha.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page