top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Světlana Fleischmannová

Autor(ka):

fakulta:

Světlana

Fleischmannová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Světlana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Světlana

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Světlana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oproti Univerzitě Karlově je Lublaňská Univerzita rozhodně o několik levelů níž. Nemyslím to tak, že by to byla špatná škola, to podle mě vůbec, jenom například vzhled budov, tradice školy a její velikost jsou ve dvoumilionovém Slovinsku zkrátka někde jinde.
Co se modernity fakult týče, každá je dost jiná - například lublaňská pedagogická fakulta (kde jsem studovala já) je lehce odstrašující budova z minulého režimu. Naopak sociologická fakulta je zase moderní. Taky technická a veterinární fakulta je krásná.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr i zkouškové období je stejné jako u nás. Rozdíly jsou ale ve známkování, Slovinci mají nejlepší známku 10 a nejhorší 1, aby student zkouškou prošel, musí mít minimální známku 6. Další rozdíl je taky ten, že termíny zkoušek jsou vypsané už na začátku semestru a lze se na ne přihlásit klidně už v září. Během zkouškového se s nimi už ale hůř hýbalo, na termín se lze přihlásit maximálně tři dny před zkouškou a ani jeden z mých učitelů nepřidal termíny navíc. K tomu to ve Slovinsku často funguje tak, že dva termíny jsou ve zkouškovém daného semestru a třetí termín je ve zkouškovém následujícího semestru (což pro mě jako erasmačku na jeden semestr znamenalo, že jsem měla jenom dva pokusy místo tří, jelikož třetí termín byl vypsán až na letní semestr).
Na většině předmětů se řešila docházka (musela být alespoň 80%), výjimkou byly pouze přednášky (ale na cvičeních už byla prezence nutná).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nejsem si jistá, jak to mají se spolky Slovinci, každopádně pro erasmáky je zde opravdu hodně připravených aktivit - výlety, večírky, prohlídky města, informační web atd. Nabízených aktivit bylo opravdu hodně a dost mi to pomohlo se na začátku seznámit s ostatními studenty.
S volitelnými předměty už to ale bylo slabší, nějaké v nabídkách jsou, ale já osobně měla s hledáním vhodných předmětů v angličtině docela problém.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem anglicky, erasmus koordinátoři umí anglicky perfektně, učitelé většinou také. Na pobytu se mnou byli i studenti, kteří měli angličtinu na poměrně bídné úrovni a i tak studiem prošli bez problémů. Učitelé i koordinátoři byli k našim jazykovým dovednostem dost shovívaví.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je krásné městečko, kde se dá všude jezdit na kole. Je zde spousta zeleně, krásné historické centrum, spousta parků, sportovišť, divadlo, kina, kavárny, hospůdky. Vyžití je tu v zimě i v létě.

Doprava: po Lublani i za ní jezdí autobusy, v rámci Lublaně ale funguje systém půjčovacích kol, který je opravdu jednoduchý na používání. Já se těmito koly dopravovala po městě celý semestr.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já osobně si Slovinsko zvolila z velké části kvůli financím a opravdu jsem ze svého neutratila skoro nic. Dá se zde "přežít" opravdu s málem.
STRAVA: se dá pořídit za hubičku díky nejgeniálnější věci na světě: systém BONI stravování pro studenty. Jedná se o poukázky do vybraných restaurací, kde za 2 - 4 eura student dostane salát, polévku, hlavní chod a někdy i dezert. Tyto poukázky platily i v některých fastfoodech a třeba obložené bagety nebo burky byly často zadarmo. Za jídlo jsem tedy utratila opravdu málo a hlady přitom rozhodně nestrádala.
DOPRAVA: je taky extrémně levná. Krom toho, že se dá po Lublani pohodlně dopravovat pěšky, funguje zde systém půjčovacích kol za pouhé tři eura na rok. Na autobusy je zde pro studenty taky velká sleva, já si ale permici na autobus ani nezařizovala, protože jsem jezdila na kole. Autobusy vyjíždějící dál do Slovinska jsou o víkendu o 70 % zlevněné, takže výlet autobusem do Triglavského národního parku mě stál 20 centů.
UBYTOVÁNÍ: je jediná položka, která může vytrestat. Já měla štěstí a našla si bydlení se Slovinci za 150 euro, ale ostatní erasmáci platili obvykle okolo 300 euro měsíčně. Koleje jsou levné (pokud si pamatuji správně, je to snad ještě pod 150 euro), ale je težké se na ně dostat, hned po otevření registrace byly plné.
PIVO: stojí obvykle 2,50 (mimo Lublaň) až 5 euro.
ŠKOLA: po mě chtěla učebnice za 80 euro.
KULTURA: pro studenty je zde kino nebo divadlo za 5 - 15 euro.
POTRAVINY: jsou zde cenově podobně jako v česku. Některé produkty (zvláště mléko a zelenina) byly podle mě mnohem kvalitnější. Doporučuji nakupovat lokální slovinské potraviny.
Celkově mi stipendium pokrylo náklady na ubytování, dopravu, učebnice a část stravy. Ze svého jsem platila přibližně 6 000 Kč, ale kdybych více šetřila, stipendium by mi bývalo stačilo.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíc stojí ubytování v tzv. "erasmus houses". Opravdu doporučuji nehledat bydlení na platformách typu housing anywhere nebo airbnb. Hledejte na nepremicine.si a dalších slovinských serverech.
Strava i doprava je díky studentským výhodám levná.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem začala hledat v srpnu a to už bylo pozdě. Nakonec jsem měla štěstí a našla jsem bydlení přes facebook, na sociálních sítích ale bylo neskutečné množství podvodníků, kterým se podařilo okrást spoustu studentů (kteří třeba přijeli do Lublaně a jejich předplacené ubytování neexistovalo, takže na scamy pozor!).
Koleje jsou pouze dvoupokojové pro čtyři lidi na buňce, ale zase jsou nejlevnější.
Nejdražší ubytování je v tzv. erasmus houses, tam stojí single room klidně 350 euro měsíčně. Prodraží se i pronájem bydlení přes housing anywhere nebo airbnb. Krom kolejí se dá cenově dostupně bydlení najít přes slovinské realitky (nepremicine.si). Hlavně doporučuju začít hledat opravdu co nejdřív a nenechávat hledání bydlení na měsíc před odjezdem.
Já bydlela v průchozím pokoji se Slovinkami v bytě na kraji Lublaně, dost daleko od centra, a stálo mě 150 euro + poplatky za cca 50 euro každý měsíc. Podle mě jsem měla nejlevnější ubytování hned po kolejích. Sice jsem bydlela dost daleko od centra a neměla jsem moc soukromí, na ten jeden semestr mi to ale vůbec nevadilo a byla jsem ráda, že nemusím být příliš ve stresu kvůli penězům. Pod 200 euro lze jinak najít skoro jenom dvoulůžáky. Pokud tedy chcete samostatný pokoj, bude se cena pohybovat spíš nad 300 euro.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Slovinsko je ráj výletníků! Zaprvé je to odtud blízko do okolních států (výlet do Vídně, Budapeště nebo Záhřebu není problém) ale já osobně opravdu doporučuji procestovat Slovinsko. Je to sice malá země, ale má moře, přenádherné hory, spoustu národních parků, jeskyně, lesy, kopce... rozhodně Slovinsko doporučuji spíše horalům a milovníkům přírody, pro párty lidi to asi není ideální destinace, ale pro někoho, kdo má rád hory? Nejlepší místo!
V horách je i spousta bivaků, takže jsou vhodné i pro odvážlivce na vícedenní pochody. Za krásnou přírodou není ale potřeba jet až do národních parků, stačí si popojet autobusem půl hodinky za Lublaň a už se ocitáte v krásných zalesněných kopcích jako stvořených pro jednodenní pochody.
Místa, která nevynechat: Velika Planina, Dolina Sedmerych Jezer, Slemenova Špica, Jezero Jasna, Piran, Koper, Cerknišsko jezero, Predjamsky Hrad, Vršič Pass, Šmarna Gora, Soča Vintgar, hora Krim a další a další... Už teď mi ta slovinská příroda chybí...
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem anglicky, erasmus koordinátoři umí anglicky perfektně, učitelé většinou také. Na pobytu se mnou byli i studenti, kteří měli angličtinu na poměrně bídné úrovni a i tak studiem prošli bez problémů. Učitelé i koordinátoři byli k našim jazykovým dovednostem dost shovívaví.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na rovinu asi řeknu, že univerzita v Lublani výjimečná není v ničem, co je ale neskutečně úžasné je slovinská příroda a možnost cestování po něm. Slovinsko doporučují spíše milovníkům přírody a výletů než těm, kteří si chtějí užít studentský život, zapařit nebo se akademicky obohatit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Lyže, běžky a celkově lepší oblečení do zimních hor (oteplováky atd.).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si nemám zapisovat předměty jenom ze svojí fakulty, ale i z jiných fakult. Ta moje (pedagogická) nenabízela předměty, které by odpovídali těm, co bych studovala doma. Nechtěla jsem si to ale "komplikovat" a měla proto předměty jen tam, kdybych si ale našla předměty i z jiných fakult, mohla jsem mít mnohem zajímavější a příhodnější skladbu předmětů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Slovinsko má až tak přenádhernou přírodu a míst, kam se dá jet na výlet, je tolik. Zdaleka jsem nestihla navštívit všechna místa, která jsem chtěla.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít ubytování, protože jsem začala hledat až v srpnu, což už bylo pozdě.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Slovinsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page