top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Darjaninová

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Darjaninová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

darjaninova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Liège

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita měla kampus mimo město, ale atmosféra tam byla moc příjemná. Bylo to takové malé městečko, kde bylo úplně všechno (včetně obchodů). Výuka byla poměrně náročná a zkouškové období bylo daleko těžší než v ČR. Ale moc se mi líbil školní press, kde se dalo koupit úplně všechno a školní systém, který byl o dost přehlednější, než náš SIS.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Musim říct, že přístup vyučujících nebyl zas tak jiný od Česka a všichni byli ochotni.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bylo super, že moc dobře tam fungovalo ESN, takže ze začátku to všem moc pomohlo v orientaci a k nalezení přátel.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Osobně jsem zvolila studium ve francouzštině (na můj obor ani nebyla jiná možnost), ale nezačlenila jsem se úplně do kolektivu ve škole, takže moji přátelé byli taky na Erasmu a mluvili jsme anglicky. Plus jsem navštěvovala 2x týdně kurzy francouzského jazyka.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Upřímně Liege nebylo ničím zajímavé kromě schodů a barevného nádraží. Všechno bylo v rekonstrukci a město bylo rozkopané kvůli výstavbě tramvaje. Autobusové doprava fungovala dost náhodně. Každopádně divným způsobem mi to město přirostlo k srdci, ale znovu bych si hi nevybrala. Zároveň z Liege bylo blízko do Nizozemí a i do jiných měst, takže pro cestování jinam mělo ideální polohu.
Jedná se o studentské město, zároveň je tam jedna čtvrť, kam večer vyrazit a na 100% někoho potkáte.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium vyjde tak na nájem a možná jednu návštěvu hospody. Určitě je nutná další finanční podpora pokud chce člověk někam jet a vidět něco jiného, než je centrum města. Ceny jsou o trochu vyšší než momentálně v Praze, co se týče jídla v supermarketu, ale venku se člověk pod 8-10€ v podstatě nenají. (Našli jsme nudle v centru za 5.50€) Alkohol je na to dost cenově hrozně, ale zároveň belgické pivo je silnější, takže vy výsledku člověk za ten večer utratí tak stejně jako když jde v Praze ven.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já jsem chodila v neděli na trhy, kde zelenina a ovoce byly trochu levnější než v supermarketu, ale nemám moc tipy. Maso jsem z jídelníčku v podstatě vyřadila. Ale ve školní restauraci bylo přijatelné a za dobré peníze, takže určitě to. A nejlepší supermarket byl ALDI, který cenami byl o dost jinde než Delhaize (jídlo bylo nejkvalitnější, v Česku to dřív byla Delvita?) a Carrefour.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Moje ubytování bych nedoporučuje ani svému největšímu nepříteli, zvolila jsem špatnou lokalitu (Seraing) a poslední autobus mi jel v 23 hodin večer a další v 6 ráno a pěšky to bylo 3 hodiny přes industriální oblast. Každopádně kamarádi bydleli v centru města za podobné peníze jako já (fb stránky) a zvolili dobře. Koleje v kampusu Sart Tilman nebyly taky nejlepším řešením.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Liege bylo velmi dobře situované a po Belgii jsem byla snad všude ve větších městech. Často jsme navštěvovali Maastricht, který byl kousek a naprosto jsme si to městečko zamilovali a navíc doprava tam nebyla vůbec drahá. Jeli jsme i do Německa a do Amstrdamu a Rotterdamu. Cestování vnitrostátně bylo levné, takže to mohu jenom doporučit. Také Antverpy byly krásné. Doporučuji si koupit 10 jízd jízdenku po Belgii. Taky jezdí flixbus, ale z poloviny případů (asi 6x) se stalo, že nepřijel nebo měl zpoždění 3 hodiny:). Takže i když je to levnější varianta, tak pokazí celý výlet.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Osobně jsem zvolila studium ve francouzštině (na můj obor ani nebyla jiná možnost), ale nezačlenila jsem se úplně do kolektivu ve škole, takže moji přátelé byli taky na Erasmu a mluvili jsme anglicky. Plus jsem navštěvovala 2x týdně kurzy francouzského jazyka.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celou dobu jsme měla pocit, že tam všichni zmíněné dohromady. Protože jak jsme všichni žili samotní nebo se spolubydlícími, tak jsme pořádali večeře a mezinárodní ochutnávky a všechno možné. Bylo to malé městečko a tím, že nebylo nějak skvělé, tak nás to spojovalo více dohromady. Nevím, jestli bych tam poslala svoje kamarády, spíš bych jim vybrala v Belgii jiné město.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
chleba a flašku tvrdého alkoholu na případ nouze a možná nějaké typické české věci - sladkosti.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
si mám dávat pozor na to, kde bydlím.
Nejvíc mě překvapilo, že...
škola byla docela náročná.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
jezdit místním MHD.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Liège

Další zprávy z regionu Belgie

zpět na katalo zpráv
bottom of page