top of page
Autor(ka):
Anna Zalabáková
Autor(ka):
fakulta:
Anna
Zalabáková
Pedagogická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Anna je k dispozici na sítích:
mali_cek
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Anna
Pedagogická fakulta
2021/2022
Comenius University in Bratislava
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Anna hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studovala jsem na Univerzitě Komenského v Bratislavě, konkrétně jsem byla přítomna na výuce ve dvou budovách Pedagogické fakulty a to v ulici Račianska, kde jsem měla předměty z katedry speciální pedagogiky, a ulici Šoltésovej, kde jsem měla předměty z katedry logopedie. Obě budovy jsou poměrně starší a v porovnání s naší pražskou fakultou mají v Bratislavě opravdu co zlepšovat co se vzhledu a vybavení týče.
Neřekla bych, že má zahraniční univerzita byla něčím vyloženě výjimečná, přeci jenom kultura na Slovensku je velmi podobná té naší. Čekala jsem asi modernější vybavení uvnitř budov, ale jinak mě nic nepřekvapilo.
Vyhovovalo mi umístění obou budov, jelikož mají velmi dobrou dopravní dostupnost buď autobusem nebo tramvají (električkou) a jsou blízko centra města.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Musím říct, že všichni se kterými jsem se setkala na mé zahraniční univerzitě, byli moc milí a ochotní, a to jak vyučující, spolužáci, tak třeba fakultní koordinátorky programu Erasmus+.
Semestr probíhá na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského podobně jako u nás v Praze. Bohužel jsem vyjela ještě za doby, kdy platila na Slovensku opatření proti COVIDU-19, takže část výuky probíhala online formou, což mi zpočátku ztížilo seznamování se spolužáky.
Na začátku každého kurzu jsme dostali sylabus předmětu, kde bylo napsáno, ze kterých částí je složena zkouška (např. eseje, seminární práce, průběžné testy, kazuistiky apod.), což znamená, že člověk musí opravdu pracovat v průběhu celého semestru a nestačí se pouze naučit na závěrečnou zkoušku. Do výsledné známky je započteno prakticky vše, co se v semestru udělá. Všechny kurzy, kterými jsem prošla, mi rozhodně přinesly cenné informace a celkově mi poskytly trochu jiný pohled na danou problematiku. Obecně bych řekla, že se na Univerzitě Komenského hodně dbalo na praxi, měli jsme tak možnost si spoustu věcí vyzkoušet na vlastní kůži a součástí hodin byly běžně i diskuze. Neměla jsem problém s žádným z vyučujících, a i přesto, že někteří byli externisti, na všem se dalo domluvit.
Jakožto studující z České republiky mi bylo také umožněno odevzdávat seminární práce a závěrečné testy psané v češtině, což mi studium ulehčilo. Jinak jsem studovala ve slovenštině, neměla jsem zapsané žádné kurzy pro Erasmus studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na univerzitě mi přišel poněkud nudný co se studentského života týče. Jsem zvyklá z chodeb naší pražské fakulty, že je vždy tematicky vyzdobená a plná překvapení, ale obě budovy v Bratislavě, kde jsem měla výuku, působily velmi stroze a chudě. Na chodbách visely nástěnky, které ale byly poloprázdné, nezaregistrovala jsem aktivní činnost žádných spolků (ani mé tamější spolužačky mi pořádně nedokázaly říct, zda něco takového u nich na Pedagogické fakultě vůbec funguje) a celkově na mě fakulta působila trochu mrtvě. Bohužel.
Fakulta nabízí volitelný kurz slovenského jazyka pro začátečníky, který je ale pro Čechy naprosto zbytečný. Ze zkušeností mých zahraničních kamarádů se v kurzu učí základy jazyka např. to, jak si v restauraci objednat jídlo, jak se představit apod., s čímž podle mě nemáme my studenti z České republiky problém.
Obecně mohu doporučit se zúčastňovat akcí, které pořádá ESN (a že jich v semestru bylo). Mezi nejoblíbenější patří asi různé tematické párty, art walk, mezinárodní piknik, výlety po Bratislavě i za její hranice a mnoho sportovních aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Studovala jsem ve slovenštině, to znamená, že i předměty jsem si vybírala z nabídky klasických studijních plánů, podle kterých jedou studenti tamější Pedagogické fakulty. Neměla jsem tedy nijak osekanou nabídku předmětů pro Erasmus studenty, což považuji za velké plus. Velkou výhodou je, že i když byly přednášky a semináře vedené ve slovenštině, se všemi vyučujícími jsem byla schopna se dohodnout na tom, že seminární práce a písemné testy budu odevzdávat v češtině. To mi studium samozřejmě o něco usnadnilo.
Obecně si myslím, že studium ve slovenštině není pro českého mluvčího po jazykové stránce nijak náročné, zvykla jsem si na jazyk cca po prvním týdnu výuky. Navíc zhruba 50% studijních materiálů v rámci logopedie bylo v češtině.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bratislava je město poměrně poklidné a pro studenty velmi příjemné, řekla bych. V centru se nachází spousta fajn podniků, kam zajít nejen na snídani nebo oběd, ale i za večerní zábavou. V Bratislavě je k vidění také spousta zachovalých historických památek i moderní architektury. Velmi doporučuji projít se na Bratislavský hrad, který je bývalým sídlem panovníků a nynějším sídlem muzea, dále pokračovat k Dómu sv. Martina, což je gotický kostel z 15. století a také bývalý korunovační chrám, a později se vydat do historického centra města. Mezi atrakce ke zmínění paří dozajista Stará radnica, Primaciálny palác, Grasalkovičov palác, Modrý kostolík a Slavín, což je největší vojenský památník ve střední Evropě. Z moderních staveb je určitě dobré zmínit Nábrežie Eurovea a UFO.
Dále si myslím, že v těsném okolí centra Bratislavy stojí za návštěvu ještě hrad Devín, který se nachází nad soutokem řek Dunaje a Moravy a je odtud krásný výhled, vyhliadková veža Devínská Kobyla, Sandberg a Rozhl'adňa Americká lúka.
Petržalská plaváreň se stala místem, kde jsem trávila spoustu volného času, a na odpolední výlet mohu doporučit i moc pěkně upravenou bratislavskou ZOO. Pokud by někdo chtěl také udělat dobrý skutek, tak je pro veřejnost otevřen psí útulek, kde půjčují na vyvenčení pejsky. Za mě moc fajn a zároveň užitečná aktivita.
Jako výhodu bych mohla považovat i to, že do Česka je to co by kamenem dohodil, takže pokud bude něco urgentního, student se může vždy vrátit domů.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně musím říct, že jsem myslela, že je na Slovensku levněji než u nás, ale z omylu mě vyvedl hned první týden v Bratislavě. Ceny potravin, jídel v restauracích i vstupů na památky jsou o něco vyšší než u nás, ale není to zase tak velký rozdíl, na který by se nedalo zvyknout. Se stipendiem se vyjít podle mě dá, hlavně pokud se člověk trochu uskromní a nebude každý den jíst někde venku. I přesto, že jsem se nijak extra nehlídala a dopřála jsem si několikrát týdně plavání na bazéně, brunch s kamarádkami v centru města nebo výlet po Slovensku, se stipendiem jsem vyšla (spolu s nějakým malým kapesným tedy). Chce to jen umět trochu plánovat a finance si pohlídat, ale zvládnutelné to určitě je. Velkou výhodou také je, že v centru Bratislavy se dá všude dojít pěšky, takže jsem nemusela téměř vůbec utrácet za veřejnou hromadnou dopravu. Skvělou vychytávkou je také cestování po Slovensku vlaky zadarmo, když si člověk zařídí kartičku na dopravu. To je určitě velké plus a rozhodně mohu doporučit si to vyběhat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Doporučuji nakupovat v Lidlu nebo Kauflandu, nejblíže koleji jsem měla Billu, ale ta mi přijde stejně jako u nás drahá a nevyhovuje mi ani jejich omezená nabídka. V rámci úspory financí můžu taky doporučit chodit po městě pěšky, kupovat si električenku (kartička na MHD) se mi vyplatilo pouze na jeden měsíc, a to v rámci úspory času ve zkouškovém. Velkým počátečním výdajem je samozřejmě ubytování, za mě můžu doporučit bydlení na koleji. I když to je poměrně problematické a doporučuji začít ubytování zařizovat co nejdříve. Bydlela jsem na soukromé koleji Student Residence, a to mi docela vyhovovalo, minimálně finančně a organizačně to vyšlo lépe než si hledat byt, a zároveň jsem se tam poznala se studenty z celého světa.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na soukromé koleji Student Residence kousek od UFA, hned u řeky. Finančně mohu tuto kolej doporučit, i když mají podle mě poměrně vysoko nastavenou kauci. Vybavení koleje je docela nové, pokoje jsou hezky zařízené, součástí koleje je i prádelna, studovna a posilovna. Bydlela jsem na sdíleném pokoji s jednou spolubydlící a společně jsme ještě sdílely koupelnu s druhým pokojem, kde byla jedna studentka. Kuchyně jsou na této koleji na patře pro dané buňky společné a jsou fajn vybaveny (varná konvice, trouba, mikrovlnka, lednice). Musím ale na druhou stranu uznat, že na koleji nebylo vše úplně růžové a podle mých představ, nějaké mouchy toto ubytování přeci jen mělo. Nevyhovovalo mi osvětlení v pokoji (velmi málo světla!) nebo poměrně málo místa celkově (i úložného prostoru), také hodně dbají na úklid na pokojích a proběhla zde i kontrola. Společná kuchyň je skvělá pro seznamování se s jinými studenty.
Myslím, že tohle ubytování byla dobrá volba hlavně proto, že jsem se seznámila se spoustou bezva lidí, protože společná kuchyň k tomu prostě vybízí. Dostupnost v rámci města je také moc fajn, do centra se člověk dostane do 20 minut pěšky, nejbližší supermarket je vzdálen 10 minut pěšky, cca za 15 minut jsem se dostala do obchodního centra a kousek od koleje je i autobusová zastávka.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji všema deseti cestovat po Slovensku, co to jen jde a jak vám to studium umožní. Já jsem bohužel i kvůli povinnostem v Česku neměla tolik volného času, ale rozhodně můžu doporučit na výlety Trnavu, Trenčín, Dunajskou Stredu, Piešťany, Čachtický hrad a samozřejmě přilehlé okolí Bratislavy (hrad Devín, Devínská Kobyla, Sandberg). V Bratislavě rozhodně historické centrum, ZOO, Bratislavský hrad.
Pokud budete mít volno je také super chodit venčit pejsky do útulku. Uděláš dobrý skutek a ještě z toho budeš mít dobrý pocit.
Mezi mé nejhezčí cestovatelské zážitky patří určitě to, že je s někým sdílím. Nejde ani tak o to místo, kam jsem se vydala, ale s kým to bylo. Rozhodně doporučuji seznamovat se, co to jde. Ve výsledku můžete narazit na skvělé kamarády, kteří vám vydrží třeba i po návratu domů.
Asi jsem nenarazila na místo, kde by se mi nelíbilo nebo kam bych nedoporučila vyrazit. Z kamarádčiných historek však můžu zmínit město Malacky, kromě kostela u Lidlu tam prý nic není.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem ve slovenštině, to znamená, že i předměty jsem si vybírala z nabídky klasických studijních plánů, podle kterých jedou studenti tamější Pedagogické fakulty. Neměla jsem tedy nijak osekanou nabídku předmětů pro Erasmus studenty, což považuji za velké plus. Velkou výhodou je, že i když byly přednášky a semináře vedené ve slovenštině, se všemi vyučujícími jsem byla schopna se dohodnout na tom, že seminární práce a písemné testy budu odevzdávat v češtině. To mi studium samozřejmě o něco usnadnilo.
Obecně si myslím, že studium ve slovenštině není pro českého mluvčího po jazykové stránce nijak náročné, zvykla jsem si na jazyk cca po prvním týdnu výuky. Navíc zhruba 50% studijních materiálů v rámci logopedie bylo v češtině.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na Slovensko a konkrétně do Bratislavy bych určitě poslala studenty speciální pedagogiky a logopedie, protože si myslím, že naši sousedé nám mají v těchto oblastech co nabídnout a mohou nám rozšířit obzory. Zároveň je pro tyto obory poměrně náročné najít zahraniční univerzitu, která by nám poskytla tolik kurzů, které se nám ke studiu budou opravdu hodit. Je také velká výhoda, že Slovensko je blízko, a pokud budete zároveň studovat některé předměty na PedF UK, tak na zkoušky je vcelku snadné pendlovat mezi těmito dvěma zeměmi.
V Bratislavě jsem měla také skvělou zkušenost s vyučujícími, spolužáky i dalšími zaměstnanci fakulty a celkově na mě toto město působí velmi přátelsky a zanechalo ve mě spoustu dobrých dojmů.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
notebook, nějakou deskovku, spoustu barevných zvýrazňovačů, nějakou českou sladkost jako pozornost v případě, že mám spolubydlící a sluneční brýle.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
i když jsem docela introvert, zvládnu se seznámit se spoustou skvělých lidí, a že Erasmus je opravdu jeden ze zážitků, které chcete prožít.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Bratislava je moc pěkné město, ve kterém bych si dokázala představit strávit i delší čas svého života.
Nejtěžší pro mě bylo....
vyřídit všechny byrokratické věci před odjezdem a po návratu. Tak se tím nenechte zastrašit!
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Comenius University in Bratislava
Další zprávy z regionu Slovensko
bottom of page