top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hana Poskočilová

Autor(ka):

fakulta:

Hana

Poskočilová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hana

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Education Upper Austria

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla postavena v roce 1968, čemuž odpovídá její architektonický styl. Uvnitř je však několik moderních poslucháren a učeben. Na chodbách se nachází několik "boxů" k sezení, které kromě soukromí nabízí i zásuvky pro nabíjení elektronických zařízení.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr zde začíná v říjnu a končí až na konci ledna. Byla jsem překvapena zjištěním, že některé předměty trvají 2 a více hodin. Důvodem však byla snaha pokrýt všechny hodiny daného předmětu do Vánoc. V lednu mi tedy některé předměty ubyly, za což jsem byla ráda. Vánoční prázdniny trvaly 3 týdny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jsou zde nabízeny jazykové kurzy němčiny jak pro úplné začátníky, tak pro pokročilé. Učitelé, kteří mají na starosti přijíždějící studenty a zároveň vyučují několik erasmus kurzů, jsou velice milí, vstřícní a rádi se podělí o zážitky ze života v Linci/Rakousku. Jeden ze zmíněných učitelů je vášnivý turista, který rád pořádá výšlapy s celou erasmus partou po okolí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Předměty pro erasmus studenty byly v angličtině, ostatní v němčině, takže jsem komunikovala oběma jazyky. Vyučovaná úroveň na naší univerzitě je dostatečná pro domluvení se v hodinách.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oproti Praze je Linc spíše studentský, ale za to ceny jsou tu vyšší. Za mě je super okolní příroda (Plesingersee v docházkové nebo dojezdové (MHD) vzdálenosti). Je zde hned několik výškových budov a kopců, ze kterých je krásný výhled do okolí (Pöstlingberg).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak jsem již zmiňovala v předchozí odpovědi, Linc je dražší než Praha. Stipendium mi však hezky vystačilo - samozřejmě záleží jak moc jí člověk venku X vaří, jak moc cestuje po okolí...
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější supermarket je určitě Hofer, Penny nebo Lidl. (Spar a Billa patří naopak mezi ty dražší.) Na začátku pobytu se určitě vyplatí na radnici sjednat Aktivpass (taková naše "lítačka"), se kterým je doprava MHD mnohem levnější (na měsíc 14€ místo 50€). Ve výhodách pasu jsou i slevy do muzeí atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem koleje od Akadermikerhilfe a po porovnání s ostatními spolužáky jsem vybrala nejlépe co jsem mohla. Měsíční nájem mě vyšel na 330€. Měla jsem k dispozici malou posilovnu, 3 studovny, společné místnosti, studentský bar a velká kuchyň. Pokoj jsem měla samotný, ale sdílela jsem malou kuchyň (která mi k vaření stačila) a koupelnu se spolubydlící. 200 metrů od kolejí jsou tramvaje, kterými se do půl hodiny dostaneš na Pädagogische Hochschule Oberösterreich, za cca 10 min do centra a za 20 min na vlakové nádraží.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vlaky jsou dražší než u nás (např. za jízdenku do Salzburgu a zpátkyjsem platila 20€, ale dá se sehnat i za 10€). Spolužáci z Německa přijeli autem, takže jsme se párkrát i složili na benzín, což nás vyšlo levněji. Kvůli covidu-19 jsme cestování měli omezenější, ale i tak jsem se podívala do Salzburgu, Hallstattu, Vídně a Německa. Určitě se dá cestovat víc, avšak to je potom finančně více náročné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Předměty pro erasmus studenty byly v angličtině, ostatní v němčině, takže jsem komunikovala oběma jazyky. Vyučovaná úroveň na naší univerzitě je dostatečná pro domluvení se v hodinách.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita je výjimečná, pokud si chceš vyzkoušet studentský život/život v menším městě v blízkosti hor a přírody (ideální na turistiku). Kromě toho se zde nachází několik muzeí (např. Ars Elektronica a Lentos přímo u mostu k náměstí).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Plavky! (Hned u mých kolejí byl plavecký bazén)
Pokud cestuješ autem, je fajn si s sebou přivézt výbavu do kuchyně (hrnce, talíře, skleničky, příbor, atd.)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak vstřícní učitelé na univerzitě byli. Především tedy ti, kteří zajišťují Erasmus. Docela bych se vsadila, že by jim nevadilo, kdybych zavolala v noci, kvůli nějakému problému.
Rakušáci vám také zastaví na každém přechodu pro chodce, což se v Praze moc často nevidí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Education Upper Austria

Další zprávy z regionu Rakousko

zpět na katalo zpráv
bottom of page