top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matouš Horčička

Autor(ka):

fakulta:

Matouš

Horčička

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matouš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matouš

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

The University of Edinburgh

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matouš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě napadne, je prestiž a historie univerzity. UoE má věhlasné jméno ve světě a její historie je bohatá. Výjimečná pak byla nejen svým postavením v rámci žebříčku světových univerzit, ale i svým zázemím - zejména pak knihovnou (jak prezenční, tak digitální).. Prostory univerzity jsem vzhledem k přísným omezením kvůli pandemii covidu nemohl příliš prozkoumat, ale ty, které jsem navštívil, byly nově opravené a standardně vybavené pro potřeby výuky (projektor, počítač,..).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jelikož UoE v době mého působení realizovala výuku zpravidla distančně, mám pocit, že má odpověď bude spíše irelevantní. Oceňoval jsem však organizaci přednášek a seminářů - přednášky byly nahrány společně s prezentacemi na web a každý se na ně mohl podívat kdykoli se mu to hodilo. Seminář pak probíhal v reálném čase, již před jeho konáním jsme my, studenti, vypracovávali v internetovém diskusním fóru odpovědi na zadané otázky a vzájemně na sebe reagovali.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě, zdá se, je zpravidla bohatý. Kvůli covidu má zkušenost byla sice poněkud chudší, ale i tak jsem využil akcí několika spolků, jichž působí na UoE celá řada, např. Whisky Society (účastnil jsem se velmi zajímavých online degustací skotské whisky s komentářem), Scottish Dance Society (taneční spolek, který přibližuje skotské tradiční tance - zúčastnil jsem se několika online hodin) nebo Mountaineering Society (horolezecký/cestovatelský spolek, u něhož si studenti mohli půjčit například stany a vyrazit do krásných hor Skotska). Je nepochybné, že za normálních okolností bude život na univerzitě velmi zajímavý.

Volitelné předměty, které přibližují skotskou kulturu či vyučují gaelic, skotskou gaelštinu, existují, nicméně během covidu byl způsob zápisu či docházky na dané předměty omezený, tudíž jsem neměl možnost na "Scottish Culture" chodit, ač jsem ji uvedl v seznamu předmětů, které bych rád navštěvoval.

UoE pořádá celou řadu volnočasových aktivit pro své studenty. V době mého pobytu nicméně všechny byly online.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem výhradně v angličtině. Univerzita od studentů očekává, že jejich angličtina bude na úrovni B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Edinburgh je skutečně krásné a příjemné město, které lze charakterizovat jako poklidné a studentské, ale i jako kosmopolitní vzhledem k rozmanitosti obyvatel Britských ostrovů. Kromě historického centra (hrad, galerie, královská cesta,..) lze navštívit i přístav v Leithu, pláž v Portobello či Královskou botanickou zahradu. Zcela výjimečné na procházky či běhání je Holyrood Park s úžasnými kopci Arthur's Seat a Salisbury Crags.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem to bylo těžké - víceméně nepokrylo ani náklady za nejlevnější univerzitní kolej. Ostatní výdaje, tj. jídlo, cestování atd. jsem si hradil sám. To je v zemi jako Velká Británie, která je obecně velmi drahá, pro našince poměrně velký peníz, takže nebýt podpory mých rodičů a úspor z brigád v létě, žilo by se mi skutečně velmi těžko a možná bych ani nic nenavštívil. Díky úsporám a podpoře jsem alespoň mohl občas vyrazit někam na výlet či se účastnit spolkových aktivit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupoval jsem zpravidla ve večerních hodinách, tj. před "zavíračkou" obchodů, kde jsem si koupil to, co bylo zrovna ve slevě kvůli nutnosti spotřeby, a danou potravinu jsem buď rovnou, nebo další den snědl či zpracoval v rámci vlastního vaření. Zároveň musím zdůraznit nemilé zjištění - fast foody jsou na Ostrovech skutečně levné a kolikrát se vyplatí stravovat v nich. Dopady na kondici jsou ovšem nemilé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem si nejlevnější koleje poskytované univerzitou, které nebyly špatné - pokoj byl standardně vybavený, společnou kuchyni a koupelnu jsem pak sdílel s dalšími 4 lidmi. To bylo poměrně v pořádku, akorát závisí, kdo s Vámi bydlí, což ostatně platí vždy a všude. Navzdory tomu si nicméně troufám tvrdit, že nebýt covidu, možná bych zvolil ubytování v soukromí, dle mých rešerší totiž vycházelo trochu levněji, ale na univerzitě jsem měl své místo garantované, nechtěl jsem tedy jít do rizika.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Skotsku a Velké Británii bylo velmi zajímavé a zábavné. Nejlepší zážitky jsem měl pravděpodobně ze skotských hor (trek kolem Ben Nevis), ale i celá řada dalších míst mě zaujala (Trossachs, Stirling,..). Nedoporučuji ovšem cestovat na delší treky během postupujícího podzimu a později - OPRAVDU HODNĚ PRŠÍ A VŠE JE PODMÁČENÉ!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výhradně v angličtině. Univerzita od studentů očekává, že jejich angličtina bude na úrovni B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Výběr UoE byl podmíněn kombinací oboru, který studuji, a zájmu o výjezd do Skotska, jehož kulturu mám rád, tudíž jsem byl šťastný, že jsem toto vše mohl ve svém výjezdu spojit. Své kamarády bych do Edinburghu poslal v momentě, pokud mají zájem zlepšit si angličtinu v pěkném městě se zajímavou kulturou a prestižní univerzitou za předpokladu, že jsou do svého pobytu poměrně dost investovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Florbalku, jelikož rád hraji florbal, ale ve Skotsku samotném existuje jen málo týmů a florbalky se obtížně a draze shánějí. Kvůli covidu se však žádné tréninky nekonaly.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
O nějaké dodatečné podpoře studentů v rámci pobytu Erasmus ve Velké Británii, kdyby bývala byla existovala.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...jsou Skotové tak dobrosrdeční a vřelí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Skotská výslovnost angličtiny bývá občas nesrozumitelná...

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

The University of Edinburgh

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page