top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matyáš Lamprecht

Autor(ka):

fakulta:

Matyáš

Lamprecht

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matyáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matyáš

Matematicko-fyzikální fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Free University of Bozen-Bolzano

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matyáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se mi moc líbila. Její hlavní budova je v centru města a má zde předměty více oborů. Je zde i Menza a velká knihovna. Takže je super, že se člověk může potkat v Menze na oběd i s lidmi, kteří studují úplně něco jiného, aniž by někdo někam musel jezdit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je koncipovaný v zásadě stejně jako na UK (jedním z důvodů proč jsem si vybral město z Itálie, že tam semestr +- stejně začíná i končí jako na Matfyzu). Co je rozdílné je, že 6 kreditový předmět na Matfyzu je většinou 1x týdně 1,5 hodinová přednáška a 1x týdně 1,5 hodinové cvičení. Zatímco v Bolzanu to probíhalo tak, že je 40 hodin přednášek a 20 hodin cvičení. Vždy se jedná o dvouhodinovky, tedy je 20x 2h přednášek a 10x 2 hodiny cvičení. Přičemž je to rozvrženo tak, že je 2x 2h přednáška týdně a 1x 2h cvičení týdně, což dává týdně 6h na jeden předmět, což je poměrně hodně ve srovnání s 3 hodinami na Matfyzu. Ale je to tak, že je 13/14 týdnů semestru, tedy občas nějaká přednáška/cvičení odpadne nebo se pak končí o dost dříve např. v jednom předmětu mi přednášky končily již na začátku prosince, ale 1. zkoušku jsem měl až 22. ledna. Všechny přednášky a cvičení skončily před Vánoci a po Vánocích jsem se již mohl soustředit na zkoušky či jsem ještě dodělával nějaké projekty.

Ještě je rozdílné, že je pouze 1 pevný termín pro dané zkouškové období. Jsou pak tam ještě další termíny zkoušek, ale ty jsou někdy v květnu, pokud se nepletu, a v září, což pro studenta, který je tam pouze na zimní semestr nedává úplně smysl, tedy já jsem měl pouze jeden pokus na danou zkoušku.

Všichni učitelé byli velice vstřícní a hodní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je super.
Fungují zde studentské spolky, myslím, že jsou 4. Já jsem byl členem sportovního spolku SCUB, nicméně nakonec jsem neměl čas se zúčastnit žádných jejich aktivit (z důvodu svých preferovaných aktivit), ale myslím, že se hrál fotbal, volejbal, jóga, a pak tam byl jeden lyžařský den, nicméně já již jsem měl koupenou celoroční permici v jiném skiresortu, tedy jsem se tohoto také nezúčastnil.

Jsou zde jazykové kurzy, jak italštiny tak i němčíny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině, žádný certifikát potřeba není, ale v prospektech píší, že doporučená úroveň je alespoň B1. Já jsem žádný problém s komunikací neměl.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město samo o sobě je pěkné, ale Praha je hezčí, tedy město jako takové není důvod, proč jsem si Bolzano vybral. Pěkné je historické centrum, ale člověk je schopen si to projít za půl dne. Je zde Otziho muzeum. Jsou zde 2 řeky, kolem kterých jsou pěkné parky, zvláště kolem řeky Talvery. Město má zhruba 100 000 obyvatel, takže patří k menším městům, takže je super, že když jsem vyrazil z jednoho konce města pěšky, tak jsem byl schopen dojít do centra během 45 minut. Na jižní straně Bolzana je hrad, kde je Messner Mountain Museum.
Já jsem si vybral Bolzano kvůli tomu, že je obklopeno horami a člověk nemusí jezdit někam daleko za přírodou, ale za 10 minut je v přírodě. Samozřejmě jsou nedaleko Dolomity, takže také super na pěší turistiku či v zimě na lyžování. A nedaleko jsou i města jako Brixen, Merano, Verona, byl jsem i v Benátkách, ale to již je trochu dál.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Řekl bych, že se stipendiem se úplně vyjít nedá, že by to pokrylo 100% výdajů.
Dostával jsem 600 euro na měsíc, přičemž jsem dával 300 euro měsíčně za ubytování na koleji. Já jsem byl ještě jeden z těch, co se dostali na kolej, když se pak člověk nedostane na kolej, tak může platit i 500 euro měsíčně.
Když by se člověk dostal na kolej, a pak by se fakt hodně snažil šetřit, že by si vařil nějaká levná jídla a nikam by nechodil, tak asi by se dalo vyjít.
Ale já jsem si říkal, že si ten Erasmus chci užít a nechci chodit jen do školy a večer sedět na pokoji, takže mi to pokrylo mi asi 50% výdajů.
Ceny jsou vyšší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Využít studentskou slevu na skipas.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlel na koleji Rainerum a byl jsem velice spokojen. Tato kolej je velice blízko univerzity - cca 2-3 minuty pěšky. Je to v centru. Platil jsem 300 euro za samostatný pokoj s koupelnou. Jediný problém byla velice malá kuchyňka, které byla sdílená pro celé patro. Já nejsem žádný velký kuchař, takže mně to nijak nevadilo. Zase na druhou stranu je to dobrý prostor pro seznámení.
Erasmáci se můžou ještě dostat na jednu kolej, které se jmenuje Univercity, ta je dále od centra, nicméně lidé z Univercity si tam pobyt také pochvalovali.
Jinak pak se samozřejmě dá ubytovat v soukromém bytě, nicméně dostupnost bytů je poměrně malá a cenově se pohybují o něco výše - kolem 500 euro měsíčně za samostatný pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využil jsem. Vyšlápl jsem si na okolní kopce. Poté kopce v Alpách jako je Schlern, dále jsem se byl podívat na jezero Carezza, které je také velice pěkné.
Z měst jsem navštívil Brixen, Veronu, Benátky a Merano, kde bych doporučil hlavně Veronu.
V dosahu z Bolzana je i Lago di Garda, které je také velice krásné, to jsem ovšem nestihl během Erasmu, ale byl jsem tam již o 2 roky dříve. Já jelikož jsem tam již byl, tak jsem se tam nevypravil během Erasmu, ale pár Erasmáků se tam vypravilo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině, žádný certifikát potřeba není, ale v prospektech píší, že doporučená úroveň je alespoň B1. Já jsem žádný problém s komunikací neměl.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita je výjimečná, že se jedná o město, které má univerzitu a je obklopeno Alpami. Tedy je to ideální město pro lidi, kteří mají rádi přírodu, hory, lyžování, pěší turistiku.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
peřinu (pokud bych jel autem).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v Bolzanu poměrně teplo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Free University of Bozen-Bolzano

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page