top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Luisa Drášilová

Autor(ka):

fakulta:

Luisa

Drášilová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Luisa je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Luisa

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

National University of Ireland, Galway

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Luisa hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní kampus, každá fakulta vypadá odlišně a některé učebny jsou malé a temné, zatímco jiné jsou obrovské posluchárny. Na kampusu jsou jídelny, kavárny a krámky, poblíž jsou koleje a sportovní areály. Je umístěný v centru a přitom poskytuje klidné zázemí se spoustou laviček. Kampus je přizpůsoben pro vozíčkáře a má pro ně dokonce vyhrazenou trasu. Knihovna má otevřeno dlouho do večera včetně víkendů a na kampusu je spousta místností, kde je možnost v klidu pracovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přednášky trvají 45-50 minut a probíhají 2x týdně. Některé předměty zahrnují exkurzi, která obvykle stojí 10 euro. Zkoušky probíhají různě, ale v oboru archeologie jsou vždy ve formě písemných prací. Studium vyžaduje průběžnou přípravu a studium, protože většina písemných prací je zadávána nejen během zkouškového období, ale také během přednášek.

Přednášející jsou přátelští, snaží se vždy vyjít studentům vstříc.

Z hlediska administrativy univerzita studenty pravidelně informuje nejen o praktických záležitostech, ale uděluje rady a informace o událostech pořádaných na kampusu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentům jsou nabízeny volnočasové aktivity, nejrůznější studentské spolky a sportovní kluby. Členství ve studentských spolcích je zdarma a pravidelně pořádají různé akce. Sama členství v takových spolcích doporučuji, je to ideální způsob, jak se pobavit a poznat nové lidi.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V Irsku jsem komunikovala anglicky, je ale možné naučit se trochu irštiny od místních, ale prakticky irštinu nepoužívají, kromě některých oblastí. Všude se ale objevují nápisy v obou jazycích. Univerzita ohledně jazyka nepožaduje žádnou konkrétní úroveň, ale spoléhají se na vlastní uvážení studentů, že zvládnou absolvovat předměty a zkoušky. Na začátku zimního semestru jsem mohla dobrovolně absolvovat zdarma anglické lekce, ve kterých jsem získala cenné informace o psaní písemných prací v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se o menší město s malým centrem. Centrum je po celý rok plné lidí a hudebníků, kteří hrají na ulicích, ale mimo centrum se jedná o poklidné město. Pokud chcete jít na večeři do restaurace, je lepší si předem udělat rezervaci. Hospody a restaurace jsou večer plné lidí a někdy se čeká ve frontě než vás pustí dovnitř. Monroe's Tavern je vyhlášená hospoda, kde mají skoro každý večer živou hudbu. Mě se moc líbila The Front Door Pub a je hned poblíž Pizza & Pasta Napoli, kterou můžu taky doporučit. Tradiční fish and chips jsou skvělý v McDonagh's a zmrzlinu doporučuju v Gino's Gelato. Je tu spousta krásných podniků a krámků, ale centrum je malé, takže se tu po chvíli snadno zorientujete a památky můžete stihnout za odpoledne. Rozhodně doporučuju podívat se po okolí. Úžasný výlet je na Aran Island nebo Connemara National Park.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Upřímně je tu celkem draho, cena v restauraci za jídlo se pohybuje nad 10 euro a pivo stojí obvykle okolo 5 euro. Stipendium mi pokrylo především náklady na bydlení. Musím, ale upozornit, že najít levné ubytování není snadné a doporučuju s hledáním začít dlouho dopředu, protože ho je zde nedostatek a někteří studenti byli nuceni spát v motelu. Měla jsem příležitost cestovat po Irsku a ceny se pohybují všude podobně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ideální je si vařit. Mezi nejlevnější supermarkety patří Aldi, Lidl, Tesco nebo Dunnes. Ušetřit je možné skrz brigádu, cedule s nabídkami jsou často ve výlohách a podle toho, co jsem slyšela tu platí okolo 10 eur/hodinu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ohledně ubytování jsem využila hostingpower.ie a můžu to doporučit, ale ne každému takový typ ubytování vyhovuje. Bydlela jsem v domě v pronajatém samostatném pokoji se sdílenou koupelnou. Někdy nabízejí pokoje s vlastní koupelnou či samostatný byt. Ideální mi to přišlo v tom, že jsem měla danou a neměnnou výši nájemného, měla jsem k dispozici vybavenou kuchyň a pračku se sušičkou. Nicméně musí se předem zaplatit nevratný poplatek, který je celkem vysoký a musí se respektovat určitá pravidla.

Pronájem bytu je zde i podle univerzity riskantní, protože je tu hodně podvodníků a je třeba, aby se takový pronájem prověřil naživo a já jsem si raději sjednala ubytování předem. Koleje jsou tu univerzitní i soukromé a jsou dražší. Nicméně, pokud se nejedná o jednolůžkový pokoj, mohou být ideální.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem getyourguide.com k některým výletům po okolí a byla jsem spokojená. Také jsem si s přítelem zapůjčila auto přes společnost budget.ie a podnikla výlet po Irsku, ze kterého jsem nadšená, protože veřejná doprava zde není ideální a tak bylo možné zastavit i na opuštěných místech. Irsko je nádherná země k cestování.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V Irsku jsem komunikovala anglicky, je ale možné naučit se trochu irštiny od místních, ale prakticky irštinu nepoužívají, kromě některých oblastí. Všude se ale objevují nápisy v obou jazycích. Univerzita ohledně jazyka nepožaduje žádnou konkrétní úroveň, ale spoléhají se na vlastní uvážení studentů, že zvládnou absolvovat předměty a zkoušky. Na začátku zimního semestru jsem mohla dobrovolně absolvovat zdarma anglické lekce, ve kterých jsem získala cenné informace o psaní písemných prací v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Líbilo se mi, že univerzita je otevřená, plná života, akcí a lidé jsou tu velmi přátelští. Nemohla jsem si vybrat lepší místo, kam vycestovat za studiem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Já bych si spíš nebrala tolik věcí. Oblečení se dá v některých levných obchodech jako Dunnes koupit celkem výhodně. Přestože se počasí neustále mění, tak teploty tu jsou v zásadě konstantní. Důležité je pořídit si raining gear.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Není možné jen tak jít za město do přírody. Za hranicemi obce nejsou chodníky ani pěší stezky. Vše je oploceno, protože je to soukromé vlastnictví. Na procházku je možné jít podél pobřeží, do parků nebo do přírodních rezervací.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

National University of Ireland, Galway

Další zprávy z regionu Irsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page