top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Branda

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Branda

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Autonomous University of Madrid

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na rozdíl od UK se madridská UAM nacházela v rozsáhlém kampusu až za městem.
S tím souvisel i větší klid, člověk si mohl třeba hned před knihovnou sednout v parku na lavičce a mezi jednotlivými budovami se nemusel prodírat davy turistů. Většina univerzitních budov sice nevypadala zvenku tak reprezentativně jako budovy UK, ale uvnitř byly poměrně moderní. V každé knihovně a většinou i na chodbách se nacházel skener a kopírka, kromě toho bylo v budově Facultad de humanidades kopírovací centrum.
Knihovna facultad de humanidades, kde jsem většinou studoval, se nacházela hned u zastávky vlaku a obsahovala poměrně dost knih ve volném výběru, ani objednávání ze skladu nebylo o moc složitější než v knihovnách UK a vždy probíhalo do druhého dne. Jen tam bylo oproti knihovnám UK poměrně málo počítačů, je tedy vhodné brát si s sebou vlastní notebook. Je třeba také počítat s tím, že knihovna je samostatná budova a např. kvůli přestávce na oběd musíte projít kampusem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ze zkušenosti mohu říct, že vedení kurzů je hodně podobné jako na UK. Předměty jsem plnil formou závěrečné zprávy, proto ale nemůžu posoudit průběh ústních zkoušek.
Ohledně administrativy je rozdíl v tom, že např. zahraniční oddělení je společné pro všechny fakulty univerzity. Pokud je tedy třeba něco vyřídit na zahraničním a na příslušné fakultě, musí člověk oběhnout několik budov v kampusu.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na uvítacím dni univerzity se zmiňovaly různé studentské spolky a zájmové organizace (sportovní nebo hudební), stejně jako jazykové kurzy. Žádného z nich jsem se ale neúčastnil, proto je nemohu posoudit.
Kromě klasické výuky pořádala univerzita také různé volně přístupné přednášky a akce, např. veřejná čtení Dona Quijota během dnů španělské literatury.

Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem ve španělštině, už jen kvůli úřadům a snažší domluvě v běžných situacích. Na univerzitě se všeobecně s alespoň základní znalostí španělštiny počítá, ale patrně by bylo možné se ve většině situací domluvit i anglicky (určitě minimálně na zahraničním oddělení). I když knihovna nabízí řadu knih v angličtině (zejména v elektronických zdrojích), většina zdrojů je ve španělštině, takže i pro studium je tento jazyk potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je pochopitelně velké a rušné město, zvlášť ve srovnání s Prahou. Je ale nutné počítat s tím, že univerzita leží až za městem a do centra Madridu se tedy člověk musí dostávat cca 30 minut příměstským vlakem. Vlak ale jezdí po 10-15 minutách a cestování je poměrně pohodlné. V Madridu jako takovém je spousta kaváren a restaurací, stejně jako muzeí, takže město má rozhodně co nabídnout. V Madridu je i celá řada parků (Casa del campo, Retiro). Rozhodně stojí za to navštívit Prado nebo Museo de la reina Sofia (galerii moderního umění).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium v mém případě pokrylo cca pětinu veškerých nákladů za pobyt, takže jsem si musel značnou část pobytu hradit ze svého. S výjimkou ubytování ale nejsou základní životní náklady o tolik vyšší než v ČR a není nutné během pobytu úplně na všem šetřit. Výjimkou je jen MHD, která je několikrát dražší než v Praze (cca 64 eur za měsíční permanentku).

Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je možné se poměrně levně stravovat v některém z mnoha univerzitních bufetů a jídlo přitom nebývá vůbec špatné. Pokud máte tu možnost, pak je pochopitelně taky výhodné vařit si doma a nakupovat ve slevách (např. síť samoobsluh Mercadona je poměrně levná). Pokud bydlíte v Madridu jako takovém nebo se tam chystáte jezdit, pak se vyplatí koupit si permanentku na MHD, která platí jak v celém Madridu, tak pro cestu na univerzitu a do prvního příměstského pásma (jednorázový poplatek 4 eura za zřízení karty+cca 64 eur za každý měsíc).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v soukromém bytě a mám s ním dobré zkušenosti, Byt byl na dobrém místě, cca 35 min od univerzity a 20 min. od centra Madridu. Cena byla pochopitelně vyšší (cca 1500 eur měsíčně), ale měl jsem klid na práci, vlastní kuchyni a koupelnu. Navíc šlo o poměrně klidnou a bezpečnou čtvrť. Na rozdíl od ubytování přímo v kampusu je také výhodou snažší dostupnost dalších knihoven mimo univerzitu (např. Národní knihovny, která se nachází v centru města).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem cestoval jen po Madridu, kde existuje poměrně dobře fungující síť metra, autobusů a příměstských vlaků. Všechny druhy dopravy včetně příměstských vlaků je přitom možné využívat na jednu průkazku, pokud si zařídíte měsíční permanentku.
Jen se v příměstských vlacích (mj. linka z Madridu na univerzitu) a někdy i v metru objevují žebráci, což docela obtěžuje.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem ve španělštině, už jen kvůli úřadům a snažší domluvě v běžných situacích. Na univerzitě se všeobecně s alespoň základní znalostí španělštiny počítá, ale patrně by bylo možné se ve většině situací domluvit i anglicky (určitě minimálně na zahraničním oddělení). I když knihovna nabízí řadu knih v angličtině (zejména v elektronických zdrojích), většina zdrojů je ve španělštině, takže i pro studium je tento jazyk potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nemohu srovnávat s jinými španělskými univerzitami, ale v Madridu bylo velice příjemné studijní prostředí a milí lidé. Navíc se mi zdálo, že ve srovnání s UK existovalo více kurzů praktických studijních dovedností (jak používat knihovnu a elektronické zdroje, jak správně prezentovat svůj výzkum). Bonusem je i spousta zeleně v kampusu nebo poměrně moderní knihovny a studovny.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Letní oblečení (v Madridu je i v březnu a dubnu poměrně dost teplo).

king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Pro vystavení měsíční permanentky na MHD je nutné si cca 3 týdny dopředu domluvit termín u dopravních podniků.
Nejvíc mě překvapilo, že...
I po ukončení studia na univerzitě lze stále používat průkaz UAM (používání knihovny, kopírování).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřídit veškeré formality ohledně studia (madridské zahraniční oddělení nereaguje úplně nejrychleji a není jasné, co vyřizuje příslušná fakulta a co se vyřizuje přes centrální zahraničním oddělení).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Autonomous University of Madrid

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page