top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Elisabeth Rollová

Autor(ka):

fakulta:

Elisabeth

Rollová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Elisabeth je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

fabulousduck21

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Elisabeth

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Salerno

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Elisabeth hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na pole univerzity jsem za celý rok nemusela vkročit, vdobě covidové bylo vše online. Podělím se s vámi o tom, co jsem slyšela z vyprávění. Prý je to tam moc hezké a moderní.
Vím také, že univerzita není přímo ve městě Salerno, ale asi 30 minut cesty autobusem ve Fiscianu. Cesta tam je točitá a zrádná, takže doporučuji přibalit kinedryl a to i těm, kteří běžně kinetózou netrpí. Kromě univerzity a IKEI tam není zhola nic.
Většina předmětů je v Italštině, v angličtině je jen několik málo oborů. Nenechte se zmást! To, že je název předmětu v angličtině ještě neznamená, že výuka také probíhá v angličtině. Jediné předměty, které jsou skutečně vyučované v AJ jsou ty, u kterých je v hranatých závorkách [ENGLISH].
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pro české studenty je velmi nezvyklé, že většina zkoušek probíhá ústně. Učitelé byli velmi vstřícní, pro studenty na erasmu mají pochopení.
Když jsem na univerzitu docházela bylo vše online tak se ke způsobu studia nedokážu moc vyjádřit
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Salernu funguje spolek ESN, který bohužel během covidu nebyl příliš aktivní a když už, organizovali spíše akce pro studenty ze Španělka.
Také předem upozorňuji, že většina erasmus studentů v Salernu je ze Španělska (jejich podíl tvoří třeba i 90 %) a tvoří obrovskou uzavřenou skupinu. Neumí anglicky ani italsky tak pokusy o komunikaci většinou nelehnou na úrodnou půdu.

Déle existuje konkurenční spolek AEGEE, který organizuje spíše vzdělávací nebo sportovní akce. Ani s tímto spolkem nemám příliš mnoho zkušenosti, za pandemie také moc nefungovali.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Samozřejmě je lepší italštinu ovládat. Město leží na jihu Itálie, kde se anglicky moc člověk nedomluví. Většina kurzů na univerzitě je v sice v italštině, ale najdou se i kurzy v anglickém jazyce. Univerzita navíc zdarma poskytuje kurzy Italštiny, které vede professoressa Annalisa Pontis. Komunikace s univerzitou probíhala v aj, jsou na erasmáky připraveni.
Já osobně jsem při příjezdu italsky neuměla taky jsem si poradila. Hlavně žádný strach.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Salerno má asi 130.000 obyvatel, takže se spíše řadí mezi menší města. Nějaké části města jsou spíše poklidné, centrum je zase spíše rušné. Je však nutno počítat s tím, že troubení aut uslyšíte všude.
Je to velmi malebné město u moře, kde na stres není prostor ani důvod. Alespoň Italové se tedy určitě nestresují a rozhodně nikam nespěchají. Obecně tedy na mě město působilo velice klidně, protože to je přesně ten životní styl který tam místní vedou.


Kam zajít:
Duomo – kostel v centru města
Pláž Santa Teresa – na koupaní to tam není, voda je docela špinavá. Dobré na večerní posezení
Ristorante Sant’Andrea – za nás to byl studentský hot spot, snad to tak zůstalo. Kousek vedle je bar kde mají panáky za euro a drinky za 3 eura.
Villa comunale di Salerno – hezký park kde je malé jezírko s želvičkami
Castello di Arechi – hrad nad Salernem. Je to hezká procházka s krásným výhledem na konci.
Spritzero – bar který se orientuje jen na Aperol spritz. 2 eura za malý kelímek
Gelateria Nettuno
Přístav – můžete si tam udělat krásnou procházku a sednou si na kamennou zídku
Vietri sul Mare – malá vesnička, asi hodinu pěšky ze Salerna. Také se tam dá dojet vlakem.
Croce – procházka ke kovovému kříži, který je vidět ze Salerna.
Supermarket Deco přímo v kostele – podle mě úsměvná kuriozita
Co se týče pizzy, skoro nikdy nešlápnete vedle a najíte se za levno ale pár doporučení mám.
Pizzeria da Giggino – pizzerie u Vientri sul Mare přímo nad mořem. Lepší si udělat rezervaci.
Gino a Toto Sorbillo – pizzeria v Neapoli
Da Michele – nejstarší pizzeria v Neapoli (Pizza za 5 euro) - fronty se nebojte, ta je do restaurace. Když si chcete vzít pizzu sebou, do 10 minut vám ji přinesou.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Salernu jsou velmi podobné cenám v Česku. Se stipendiem asi je možné vyjít, když se člověk velmi uskromní. Lepší je si najít nějakou brigádu, já jsem v době covidové na dálku obvolávala rizikové kontakty pro Trasovací centrum pro Prahu nebo jsem pracovala jako tazatelka pro výzkumnou společnost. Je to klidná práce z domova, směny jsem si určovala sama a díky těmto brigádám jsem si mohla dovolit cestovat po Itálii.
Nájem jsem platila za pokoj 300 euro měsíčně + energie, které byly dalších 50 euro měsíčně. V našem bytě navíc nebyl internet, takže to bylo dalších 10 euro každý měsíc.

Ostatní výdaje tvořili od 100 euro za měsíc (když opravdu hodně, hodně šetříte a venku není moc hezky) až po 350 euro, když si žijete spokojeným životem a cestujete low cost (tím myslím stopování a couchsurfing).
Nejvíce v jeden měsíc jsem utratila 650 euro, ale to zahrnuje 7 dní cestování po severní Itálii a lístek na cestu zpět do Prahy.

Doporučuji si dopředu nějaké peníze našetřit, po příjezdu vás čeká hodně výdajů jako nájem, kauce, vybavení internetu, dokoupit něco do kuchyně pokud bude potřeba, ESN kartička a tak dále. Finanční rezerva tedy určitě neuškodí.

Když bych to měla shrnout, každý měsíc mi scházelo asi 150 euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V Salernu je velký farmářský trh, nedaleko stadionu Stadio Donato Vestuti. Už z dálky je slyšet, jak prodejci entuziasticky nabízejí svoje produkty, takže trhy neminete.
Zde jsou ovoce a zelenina mnohem levnější než v supermarketech, když se hezky usmějete, prodejci vám často dají i něco k dobru.
Když navíc dorazíte chvíli před zavíračkou (ta je asi ve 14 hodin), prodejci své produkty skoro rozdávají. Už je ale omezený výběr.
Jen upozorňuji, na trzích se pohybuje velké množství lidí a všichni se navzájem překřikují. Je to velmi autentický zážitek ale pro někoho může být stresující.
Kilo zeleniny, když se poštěstí, stojí i 50 centů. Jinak se ceny pohybují okolo 1 eura za kilo.
Platba možná pouze hotově.

Na jídle je možné ušetřit v supermarketech MD a Eurospin.

Najíst se v restauracích také nemusí být drahé. Nejlevnější pizza kolikrát stojí méně než 2 eura. Pozor ale na coperto! Když si chcete sednout ke stolu, platí se poplatek (coperto), který bývá okolo 1,5 eura. Když si vezmete pizzu sebou, poplatku se vyhnete.
Pokud jde o cestování, vlaky jsou v porovnání s českými cenami poměrně drahé. A navíc se ceny přes den výrazně liší. Proto doporučuji stáhnout si aplikaci Trenitalia a cestu naplánovat dopředu. (Jen pro představu, vlak Salerno – Neapol se pohybuje od 4,70 euro až do 21 euro.)

Samozřejmě nechci nikoho nabádat k alkoholu, ale musím zmínit, že v Neapoli jsou bary, kde dělají aperol za 1 euro. Všechny najdete ve Španělské čtvrti. (Nejlepší jsou Pisadog 19, Cammarota Spritz nebo Il rifugio Wine bar).
Nejlepší pizzu v Neapoli seženete v L’antica Pizzeria Da Michele – je to nejstarší pizzerie v Neapoli. Dlouhé fronty se nelekejte, ta je do restaurace. Pokud chcete jídlo sebou, stačí vejít dovnitř a do 10 minut vám ji přinesou. A kolik taková tradiční pizza může stát? celých 5 euro.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela ve sdíleném bytě společně s dalšími studentkami, erasmu. Byt byl pěkný, čistý a zařízený. Toto je podle mého ideální možnost pro někoho, kdo si chce prožit ryzí erasmus život. Náklady na bydlení tvořil: nájem – 300 euro e energie – 50 euro, internet – 10 euro.
Pokud do Salerna jedete za univerzitou, které chcete věnovat většinu svého času a energie tak asi doporučuji koleje ve Fiscianu. Počítejte však s tím, že poslední autobus ze Salerna do Fisciana jede asi v 8 večer, takže nočního života si moc neužijete. Také bych ráda zmínila že ve Fiscianu bydlí hodně studentů z mimo evropských zemí, protože jim náklady na bydlení na kolejích částečně hradí univerzita. Nájem tam stojí tušim 250 euro.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Salernu je nejlepší doprava po svých. Je to malé město a všude se dostanete do půl hodinky. Do okolních měst je to horší. Autobusům v jižní Itálii je radno se vyhnout, jelikož na ně není nikdy spoleh. Jezdí pozdě, brzo nebo vůbec, a když je plný, ani nezastaví a musíte doufat, že další pojede ještě dnes. Vlaky naopak šlapou jako hodinky, jezdí poměrně často, jsou velmi pohodlné a lístek lze zakoupit buď na nádraží v automatu nebo v aplikaci Trenitalia. Pokud jste však zvyklý na české ceny, budete nemile překvapeni, za vlak si maličko připlatíte.
Není možné nedoporučit výlet na pobřeží Amalfi. Tam je možná cesta pouze autobusem, proto doporučuji jet mimo sezónu. Opravdu krásná je pláž Fiordo di Furore, mezi skalami které spojuje most. Tam je potřeba správné načasování, sluníčko tam moc dlouho nevydrží protože je pláž z obou stran schovaná skalami.
Při hezkém počasí doporučuji celodenní výlet pře Sentiero degli Dei – je to krásná tůra nad mořem a pod citronovými stromy.
O čem se ale mluví méně je druhá strana od Salerna – Cilento. Podle mnohých ještě krásnější než Amalfi, za to není tak turistické. Dalšího výhoda je že se dostanete vlakem. Moc krásná je pláž a město Ascea, nebo o kousek dál Palinuro
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Samozřejmě je lepší italštinu ovládat. Město leží na jihu Itálie, kde se anglicky moc člověk nedomluví. Většina kurzů na univerzitě je v sice v italštině, ale najdou se i kurzy v anglickém jazyce. Univerzita navíc zdarma poskytuje kurzy Italštiny, které vede professoressa Annalisa Pontis. Komunikace s univerzitou probíhala v aj, jsou na erasmáky připraveni.
Já osobně jsem při příjezdu italsky neuměla taky jsem si poradila. Hlavně žádný strach.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vhledem k tomu, že je Salerno menší město, vaše náklady na život budou také menší (v porovnání třeba s Římem nebo Milánem). Má však svoje kouzlo a vzbuzuje v člověku štěstí a klid. Město je u moře a je obehnáno krásným pohořím. Každý si tedy najde to svoje, ať je to relaxování na pláži, cestování po nedalekých městech nebo túry po horách.

Není tomu ani rok co jsem Salerno byla nucena opustit a už se tam jedeme znovu podívat podruhé. Někteří moji erasmus spolužáci tam dokonce zůstali - to myslím mluví za vše.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Letní věci! Měla jsem v Salernu pobýt jen po dobu zimního semestru, musela jsem však svůj pobyt prodloužit, jelikož jsme si Salerno zamilovala.
Sportovní boty. Kolem Salerna je krásná příroda a krásné počasí, akorát na turu mezi citrónovníky, podél hor nad mořem.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
- Už se nebudu chtít vrátit do Česka.
- Jestli neumíte Italsky, jako jsem neuměla já tak to vůbec nevadí. Všechno dobře dopadne.
- pravděpodobně bude většina vašich erasmus-spolužáků perfektně ovládat Italštinu
Nejvíc mě překvapilo, že...
Tak malé město dokáže tolik oslnit. Někteří spolužáci, které jsem v Salernu poznala už tam zůstali, protože se jim tam tolik zalíbilo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Salerno opustit. Městečko jsem si nadevše zamilovala a rvalo mi srdce opustit po roce svůj druhý domov.
A také vypořádat se s post-erasmus depresí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Salerno

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page