top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Blažková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Blažková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Medical University of Graz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Medizinische Universität Graz je moderní lékařská univerzita, která sídlí v hlavní nemocnici LKH Graz. Původně se jednalo pouze o lékařskou fakultu, která byla součástí Universität Graz, nicméně před pár lety došlo k jejímu osamostatnění. Některé budovy (hlavně pro preklinickou výuku) jsou proto bohužel stále v probíhající výstavbě. Já jsem však většinu svého času trávila během výuky buď na pracovištích nemocnice, v Hörsaalzentrum, kde se nacházejí některé přednáškové sály a seminární místnosti a které se nachází v samém centru nemocnice, nebo jsem často ke svému studiu využívala přilehlé knihovny.

Z knihoven mohu doporučit hlavně knihovnu v areálu Universität Graz, kam mají medici také přístup. Její hlavní výhodou jsou lepší atmosféra pro učení a také blízkost všech možných kaváren, restaurací a jiných podniků. Navíc od Med Uni Graz není příliš vzdálená, lze k ní během chvíle dojít pěšky, dojet autobusem nebo na kole.

Kolo je mimochodem hlavní dopravní prostředek v Grazu, dostanete se na něm všude a město je mu velmi přizpůsobeno.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní rok se v Rakousku stejně jako v České republice dělí na dva semestry. Můj letní začínal o něco později, než jsem z ČR zvyklá - až začátkem března. Je nutné ale dodat, že také končí o něco později a to během prvního červencového týdne. Příjemné ale je, že během letního semestru je v Rakousku spousta státních svátků a také Velikonoční prázdniny, které trvají celé dva týdny. Perfektní příležitost pro větší poznávání okolí nebo jako v mém případě pro splnění dvoutýdenní letní praxe v nemocnici.

Další větší změnou pro mě byl také fakt, že většina předmětů je zakončena zkouškou ve formě písemného testu. Doslechla jsem se však, že s novým školním rokem se toto má změnit a všechny předměty zavádějí zkoušky ústní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jediný spolek, který v rámci ještě stále platících určitých covidových opatření fungoval, byl spolek ESN. Propojoval všechny mezinárodní studenty a zhruba každé dva týdny nabízel různé akce od výletů do přírody přes sporty až k ochutnávání jídla v místních restauracích.

Z volitelných předmětů mám zkušenost pouze s kurzy němčiny a s tělocvikem. Němčina byla s příjemnou paní magistrou a hodiny byly velmi uvolněné. I přesto, že se mi výuka líbila, se však v kurzu sešli studenti s různými úrovněmi jazykových znalostí a bylo složité najít cvičení, která by vyhovovala všem.
Tělocvik pak hodnotím výborně, neboť byl široký výběr sportů a já se tak zúčastnila například víkendového kurzu canyoningu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazykem výuky je němčina, která by měla být oficiálně doložena minimálně na úrovni B1. Já osobně trochu bojovala s porozuměním rakouské němčině, ale u té zkrátka záleží odkud hovořící pochází. Naštěstí většina vyučujících hovořila tzv. Hochdeutsch, tedy němčinou, kterou se obvykle cizinci během výuky jazyka učí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Graz je nádherné studentské město. Velké tak akorát a nabízející všemožné vyžití. Nudu je možné zažít jen občas o nedělích, protože je zde kromě kaváren v podstatě vše zavřené.
Za návštěvu rozhodně stojí Schlossberg s Uhrturm, místní botanická zahrada, bazilika Mariatrost nebo zámek Eggenberg. Za kulturou jsem chodila do místní opery či do divadla, nabízejí pro studenty velmi přívětivé ceny a já tak mohla zhlédnout svoji první operu či balet. Z přírodních zajímavostí v okolí Grazu pak doporučuji horu Schöckl, Plabutsch či jezero Grünnersee. A pokud si raději zasportujete, podél řeky Mur je krásná cyklostezka vedoucí přes celé Rakousko. Já po ní absolvovala výlet do Slovinska do města Maribor.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo celý nájem na koleji, ostatní výdaje jsem si z většiny platila sama. Rakousko je mírně dražší než Česká republika, ale myslím, že každý, kdo vyjíždí na Erasmus, počítá s určitými výdaji z vlastní kapsy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny - cena potravin záleží na obchodu. Levnější potraviny lze najít v obchodech jako Lidl, naopak Spar nebo Billa patří v Rakousku k těm dražším. Já osobně často také chodila na jídlo do nemocniční menzy, kde studentský oběd stojí 3,30 euro a zahrnuje malý salát, polévku, hlavní jídlo a dezert/ovoce.

Doprava - pro přepravu po městě většina lidí využívá kolo, což je nejlevnější způsob dopravy. Já to své zakoupila z druhé ruky přes web Willhaben za cca 60 euro a za stejnou cenu na konci semestru ho zase prodala. Osobně jsem ale také často podnikala výlety mimo Graz, a proto jsem si na začátku semestru zakoupila také TopTicket Studierende. Jedná se o semestrální lístek pro studenty platný pro celé Štýrsko pro veškerou MHD dopravu (včetně lanovky na Schlossberg).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pro ubytování existují dvě základní možnosti - studentská kolej či sdílený byt. Graz je studentské město, takže kolejí je zde hned několik a každý si vybere. Mezi koleje s bujarým večerním životem patří například kolej vzdálená jen pár ulic nedaleko od Jakominiplatz, hlavního MHD uzlu v Grazu. Naopak o něco klidnější, ale dál od centra se nachází Johannes Kepler Haus, kde spousta mediků v mém semestru bydlela. Další možností jsou pak koleje společnosti OEAD, kde jsem bydlela i já a byla jsem spokojená.

Pokud by však někdo upřednostňoval život v bytě, je pro hledání dobré využít stránky WG-gesucht. Sama jsem stránky nevyužila, protože jsem o nich do příjezdu do Rakouska nikdy neslyšela. V podstatě si zde najdete byt, který by se Vám líbil a následně po domluvě absolvujete krátký videohovor s Vašimi potencionálními spolubydlícími. Obě strany se pak mohou rozhodnout, zda se ke spolubydlení přikloní či nikoliv.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky své poloze je Graz výborným výchozím bodem k navštívení jak zbytku Rakouska, tak hlavně jižních zemí na Balkáně. Já osobně vyrazila na výlet do Slovinska a na pár dní jsem byla také v Chorvatsku. Po Rakousku jsem pak podnikla s kamarády autovýlet.

Jinak obecně v rámci dopravy v Rakousku je výhodnější pohybovat se autem. Vlaková doprava je zde sice velmi pohodlná, ale přeprava bývá zdlouhavá a nejkrásnější přírodní oblasti jsou obvykle dosažitelné pouze automobilem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazykem výuky je němčina, která by měla být oficiálně doložena minimálně na úrovni B1. Já osobně trochu bojovala s porozuměním rakouské němčině, ale u té zkrátka záleží odkud hovořící pochází. Naštěstí většina vyučujících hovořila tzv. Hochdeutsch, tedy němčinou, kterou se obvykle cizinci během výuky jazyka učí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože místní lékařská univerzita je moderní a otevřená všem studentům z celého světa. Moc jsem si užívala atmosféru celého místa a obecně se mi líbil fakt, o jak moc věkově mladé město se jedná. Navíc jsem měla to štěstí, že jsem potkala spoustu milých lidí, kteří moji Erasmus zkušenost a zážitky udělali nezapomenutelnými.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník nebo pláštěnku! Graz je sice na jihu Rakouska, ale až překvapivě často zde pršelo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že existuje WG-gesucht pro hledání spolubydlení. Studentské byty v Grazu jsou opravdu krásné (nepřeháním) a občas mi bylo opravdu líto, že jsem bydlela na koleji. Navíc díky spolubydlícím člověk pozná nějaké další místní studenty a také se lépe aklimatizuje do koloběhu města. Dostane doporučení, na jakou akci zajít, kam se podívat nebo kde se dobře najíst. A také stále procvičuje němčinu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, jak často jsem narážela na slova, která byla podobná českým výrazům.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na rakouskou němčinu, jejich přízvuk je někdy opravdu hodně silný.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Medical University of Graz

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page