top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eva Smržová

Autor(ka):

fakulta:

Eva

Smržová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eva je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eva

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kingston University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eva hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se nachází ve městě jménem Kingston upon Thames, které je vzdáleno asi hodinu cesty hromadnou dopravou od londýnského City.
Sama univerzita je složena ze 4 kampusů (Kingston Hill, Penrhyn Road, Knights Park a Roehampron Vale). Jsou zde 4 fakulty, přičemž výuka zaměřená na umění a design (Kingston School of Art) je soustředěna zejména v Knights Park, ale některé přednášky se pořádají i v Penrhyn Road.
Zázemí je zde moderní - nová budova Town House, kde je umístěna jedna z knihoven, vyhrála v roce 2021 prestižní RIBA Stirling Prize. V knihovnách je k dispozici velká spousta počítačů (s macOS i Windows10- záleží na knihovně), kopírky (včetně velkoformátových, umožňující tisk plakátů), dále jsou zde různé kantýny, poradny pro studenty, klubovny, bary atd.
Kingston university zřizuje i své vlastní školní autobusy, které umožňují spojení mezi jednotlivými kampusy a pro všechny jsou zcela zdarma, aniž by se student musel prokazovat ID kartou.
Pro umělecky založené studenty jsou zde zařízena moderní studia/workshopy, které jsou určeny například k malování, řezbě, tisknu knih, soustružnictví, výrobě digitálních médií, filmů, atd.
Obecně je Kingston University zaměřena na zahraniční studenty, kterých sem dochází velké procento.
K dispozici je zde velké množství spolků a sportovních klubů, za členství v nichž se ovšem musí platit nekolik desítek liber.

Kingstonje považován za jedno nejbezpečnějších míst v Londýně. Lidé jsou zde přívětiví a velmi nápomocní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr zde trvá pouze tři měsíce a na konci nejsou ústní či písemné zkoušeky- atestace se získávají zejména zpracováním projektů a psaním esejí (ty jsou hodnoceny procentuálně s komentářem, nikoli známkou)
Lektoři jsou zde velmi přátelští a se studenty aktivně komunikují a snaží se jim být ve všem nápomocní.
Výuka se skládá kromě přednášek či seminářů také z domácí přípravy, přičemž učitelé využívají tzv. Canvas (https://canvas.kingston.ac.uk/), což je platforma pro učitele i žáky, kde jsou soustředěné informace k danému předmětu, včetně plánu na celý semestr, kam se nahrávají různé komentáře, odkazy i prezentace, které souvisí s probíraným tématem. Zároveň se přes tuto stránku nahrávají vypracované eseje, které jsou zde ohodnoceny.

Prakticky každý spolek, odvětví studia, kantýny atd. zde mají své applikace.

Součástí podpory pro studenty jsou i různé přednášky, týkající se Digital Skills, duševní pohody, vyhledávání informací pro akademické práce, Harvard reference, psaní esejí, kritického myšlení, atd.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita pořáda během roku spoustu akcí, které se týkají sportu, seberozvoje, vzdělání, zdraví, jazykových kurzů atd. (viz https://kuextra.kingston.ac.uk/)

Všichni studenti jsou automaticky členové Union of Kingston Students, která nabízí sudentům podporu v několika ohledech, zakládá a zřizuje sportovní spolky a jiné kluby, odpovídá na dotazy studentů a vydává univerzitní merch. (https://www.kingstonstudents.net/)
Sportovního vyžití je zde velká spousta, přičemž na začátku roku se pořáda tzv. Freshers Fair, kde se většinou studentské spolky představí a nabírají nové členy. (https://www.kingstonstudents.net/sports/a-z-of-sport-clubs) V roce 2021/2022 se povinně platilo za pojištění a vybavení ve spolku 50 liber + dalších 5 za každý klub, do kterého jste se zapojili.

Zajímavým předmětem, o kterém jsme se dozvědeli až na místě byl British Life& Culture pod vedením Elly Bavidge. Jeho součástí bylo 5 výletů za zvýhodněnou cenu (Hampton Court Palace, Tower of London, Romeo&Juliet in The Globe Theatre, Six The Musical, Parliament), z nichž jsme museli sepsat 2 eseje, které byly ohodnoceny. Třetí esej z tohoto předmětu se měla týkat jednoho z témat, které bylo v hodině probíráno, tj. monarchie a královská rodina, společenské třídy, vzdělávací systém v UK, popkultura, divadlo, sport,..
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace zde pochopitelně probíhala výhradně v angličtině.
Univerzita je ovšem velmi vstřícná k lidem, jejichž vyjadřovací schopnosti v anglickém jazyce nejsou na výši. Proto je zde poskytováno hned několik jazykových kurzů, které se zaměřují například na gramatiku, výslovnost, slovní zásobu, angličtinu v akademické sféře, zlepšení prezentačních schopností atd.
Esenciální je zde ale zejména schopnost v anglickém jazyce psát delší smysluplné texty na základě daných pravidel.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kingston není příliž vzdálené od centra Londýna, přesto poskytuje jak skvělou sociální a kulturní vybavenost, tak přírodu. Nedaleko je umístěn obrovský Richmond park a příjemné je i prostředí podél řeky Temže.
Město je převážně pro pěší s nákupní zónou, kde je i velké nákupní centrum (The Bentall Center). Je zde spousta restaurací, starobylý Market Place, kde se pořádají trhy; promenáda podél řeky; cyklotrasy atd. Pro zájemze zde město pořáda i vycházky za historií.
https://www.kingston.gov.uk/things

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium poskytované programem Erasmus zdaleka nevystačí ani na samoté ubytování.
Ať se rozhodnete pro sdílené ubytování či Vám vyjímečně bude poskytnuto studentské ubytování v rámci univerzity, nájem bude několikanásobně vyšší než je zvykem v České republice. Nejlevnější nájmy v okolí Kingstonu se v roce 2021 pohybovaly kolem £500 za pokoj ve sdíleném ubytování. Student Halls poskytované Kingston University studentům Erasmu (valné většině z nich je ovšem univerzita neposkytla) stojí cca £630 na měsíc (tj. 18 300Kč na měsíc pro jednoho člověka). https://www.kingston.ac.uk/accommodation/halls-of-residence/clayhill/

Další značnou položkou je kromě jídla také doprava, jelikož zde není možné koupit permanentku, za kterou byste neomezeně jezdili po Londýně. Za jednu jízdu autobusem se platí £1.55, za jízdu metrem off peak £2.50 (bez bezkontaktní karty se zde neobejdete).

Obecně jsou jsou zde ceny několikanásobně vyšší než v ČR. Stipendium z Erasmu nepokrylo ani třetinu potřebných výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jistou úsporu financí v Kingstu poskytuje využívání školních autobusů, které jsou zdarma.
Levnější teplá jídla se dají koupit v řetezci restaurací zvaných Wetherspoons (https://en.wikipedia.org/wiki/Wetherspoons).
Nejlevněji se dá pravděpodobně nakupovat v obchodu ASDA.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k ceně ubytování na "koleji" je rozhodně výhodnější poohlédnout se po ubytování soukromém.
Do poslední chvíle ovšem koordinátoři tvrdí, ať si studenti erasmu ubytování nehledají, dokud neobdrží zprávu o přijetí. Ta ovšem přišla až necelý měsíc před odjezdem, kdy je samozřejmě již obtížné hledat vybavený pokoj na poslední chvíli, na poměrně krátkou dobu a navíc bez možnosti prohlídky (maximálně jen virtuálně).
Nejužitečnější při hledání ubytování je Spareroom (https://www.spareroom.co.uk/).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nepočítám-li cestování do centra Londýna (kde je mimochodem mnoho galeriií a muzeí se vstupy zdarma), rozhodně stojí za to se podívat do Windsor Palace, Edinburghu, Hampton Court Palace, Strawberry Hill House, Brighton či Isle of Wight. Příliš nedoporučuji Oxford.
Velmi doporučuji zavítat do Warner Bros Studio in London, pokud jste fanouškem Harryho Pottera.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace zde pochopitelně probíhala výhradně v angličtině.
Univerzita je ovšem velmi vstřícná k lidem, jejichž vyjadřovací schopnosti v anglickém jazyce nejsou na výši. Proto je zde poskytováno hned několik jazykových kurzů, které se zaměřují například na gramatiku, výslovnost, slovní zásobu, angličtinu v akademické sféře, zlepšení prezentačních schopností atd.
Esenciální je zde ale zejména schopnost v anglickém jazyce psát delší smysluplné texty na základě daných pravidel.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tato lokalita je ideální, pokud chcete být blízko Londýna, ale zároveň máte rádi maloměsto a přírodu i dostatečné kulturní vyžití a občanskou vybavenost.
Univerzita svým studentům poskytuje při studiu velkou podporu a hojně využívá moderní technologie.
Nejezděte sem ale, pokud nemáte dostatečně našetřeno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Powerbanku a bezkontaktní kreditní kartu (nejlépe v librách)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Oyster Card není vůbec zapotřebí.
Ubytování musím shánět s větším předstihem, přestože mi to není doporučováno.
V Londýně je na podzim tepleji než v ČR.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Na univerzitě prakticky není žádný rodilý Londýňan.
Nepoužívají se zde popelnice a málokdy se odpad třídí.
Pivo stojí minimálně £5.
Na autobus se musí mávat, aby zastavil na vaši zastávce a při vystupování musíte dát řidiči znamení a pak ideálně poděkovat.
Pobíhá tu volně spousta veverek a lišek.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyjít s penězi.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Kingston University

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page