top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matouš Čihák

Autor(ka):

fakulta:

Matouš

Čihák

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matouš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matouš

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ruhr-Universität Bochum

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matouš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rúrská univerzita je jednou z nejkvalitnějších a největších vysokých škol v Německu. Založená byla v roce 1962 a rozsáhlý kampus s 21 fakultami navštěvuje v současnosti cca 40 tis. studentů. Některé univerzitní budovy procházely během mého pobytu rekonstrukcí. Moje praktická stáž v rámci doktorandského studia probíhala na Fakultě biologie a biotechnologie na katedře Aplikované mikrobiologie ve výzkumné skupině Prof. Dr. Julie Bandow. Výzkumná skupina koordinuje Center for System-based Antibiotic Research. Mikrobiologické laboratoře i kanceláře byly vybavené moderními přístroji (LC-MS/MS, preparativní chromatografie, NMR, aj.).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako stážista jsem se bez nějakých omezení zapojoval do řešení výzkumného projektu se zaměřením na scale-up antibiotické produkce bakteriemi rodu Streptomyces. Byl mi přidělen supervizor (postdoktorand), se kterým jsem řešil otázky organizace stáže, experimentální práce, konzultoval výsledky aj. Všechno probíhalo v přátelském prostředí a doporučil bych toto místo dalším stážistům. Každý pátek se konaly společné snídaně s kolegy. V úterý a pátek jsme navštěvovali přednášky studentů (bakaláři, diplomanti, doktorandi) a měl jsem tak možnost seznámit se s různými výzkumnými tématy řešenými na fakultě. Na konci pobytu jsem prezentoval výsledky vlastní experimentální práce na studentském semináři
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nemohu na základě krátké praktické stáže posoudit. Nicméně v kampusu se konají různé akce (např. kulinářské) organizované jednotlivými fakultami nebo studentskými spolky.


Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině a němčině. Optimální je úroveň aspoň B1 (CEFR). Protože město i univerzita jsou značně kosmopolitní, člověk si s těmito dvěma jazyky vystačí ve většině situací.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?

Bochum je poměrně kosmopolitní město v Severním Porýní – Vestfálsku, které leží v Porúří mezi městy Essen a Dortmund. Žije zde přibližně 360 tis. obyvatel. Má svoje rušná místa (Bermuda3Eck, centrum města), ale i klidná (botanická zahrada, parky). Město nabízí řadu možností, jak trávit volný čas (muzea, galerie, sport, kultura, ZOO aj.). Zaujalo mě Deutsches Bergbau-Museum, městské muzeum (volně přístupné) a čínská zahrada, která je součástí botanické zahrady a nachází se v blízkosti kampusu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V případě úsporného pobytu stipendium pokryje větší část nákladů na ubytování a cestu tam a zpět. Stravování a dopravu po městě je potřeba zajistit z vlastních zdrojů. Stejně tak vstupy do muzeí, výlety po okolí, zdravotní pojištění a pojištění odpovědnosti.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevněji vychází cesta do Bochumu autobusovou dopravou v časy, které jsou méně žádané (většinou cesta přes noc). Na autobusovou dopravu je také možné si zažádat o příspěvek v rámci Green ERASMUS.

Ubytování je nejlevnější u soukromých pronajímatelů na delší dobu (cca 40 €/noc) a v blízkosti kampusu, aby člověk ušetřil na dopravném po městě. Ideální jsou apartmány vybavené kuchyní, kde je možné si připravovat vlastní jídlo.

Stravování v menze vychází pro hosty na cca 5-8 €. V obchodech s potravinami (EDEKA, REWE, Netto, Penny, Lidl) bývají slevové akce, nicméně ceny běžných produktů nejsou výrazně dražší v porovnání s ČR.

V případě muzeí a galerií je možné uplatnit studentskou ID kartu a mít tak levnější vstupné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování bylo s ohledem na kratší délku pobytu (měsíc) řešeno přes Booking.com v hotelech (acora Bochum Living the City, B&B Hotel Bochum City, Wald & Golfhottel Lottental, Rittergut Haus Laer). Ubytování v hotelech můžu doporučit, např. acora Bochum Living the City nabízí pokoje s kuchyní, je v centru města a blízko stanice U-Bahn. Levnější ubytování, příp. v blízkosti Uni, je možné asi řešit ubytováním v soukromí. Pronájem nebo žádost o kolej se asi vyplatí řešit až na dobu delší 6 měsíců, ale je potřeba řešit s předstihem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cesta do Bochumu je možná přímým autobusem z Prahy (FlixBus) nebo vlakovou dopravou (ČD, DB). Cesta zabere 8-10 hodin. Letecky je možné se dopravit do Düsseldorfu, odkud se dá dostat do Bochumu cca za hodinu. Městská doprava v Bochumu zahrnuje linku U-Bahn, která má stanici v blízkosti kampusu, dále S-Bahn a autobusy. Jízdenky je možné koupit v automatech ve stanicích, a kromě jednotlivých jízd (3,20 €) jsou k dispozici i jízdenky s delší platností (30 dnů).

Navštívil jsem v rámci jednodenních výletů Kolín nad Rýnem a Münster, které můžu vřele doporučit. Vlaky DB zabere cesta cca hodinu. Nicméně v dosahu jsou i další zajímavá města jako Düsseldorf, Dortmund, Essen, Duisburg nebo Cáchy. Fotbaloví fanoušci mohou v této spolkové zemi zažít Bundesligu v Bochumu, Dortmundu, Leverkusenu, Kolíně nad Rýnem, Gelsenkirchenu (FC Schalke 04) nebo Mönchengladbachu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině a němčině. Optimální je úroveň aspoň B1 (CEFR). Protože město i univerzita jsou značně kosmopolitní, člověk si s těmito dvěma jazyky vystačí ve většině situací.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je výjimečná svou velikostí a přítomností řady výzkumných týmů, které pracují na zajímavých tématech z mnoha oborů. Laboratoře jsou moderně vybavené a je mnoho příležitostí získat nové zkušenosti a kontakty. Město Bochum a celá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko působí moderně, mají rozvinutý průmysl, zajímavou historií, kulturní památky a nabízí řadu atraktivních možností pro trávení volného času.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vlastní notebook, protože jsem nemusel čekat na přidělení univerzitního PC.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
…druhý víkend mého pobytu bude končit Bundesliga a ubytování tak bude hůře dostupné 😊 Jinak mi všichni poskytli důležité informace před odjezdem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
…všechno probíhalo bez komplikací a bylo perfektně organizované.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se v první dny v univerzitním kampusu, který je obrovský. Nicméně první den mě na stanici U-Bahn vyzvednul můj supervizor a vytisknul mi také plánek kampusu, takže všechno bylo méně náročné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o