top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Bártová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Bártová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

bartova.v

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dresden University of Technology, Universitätsklinikum Carl Gustav Carus

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V červenci a srpnu jsem absolvovala praktickou stáž na Uniklinikum Dresden. Moderní areál je tvořen několika budovami, ve kterých se nacházejí různé kliniky. Za zmínku stojí i menza Caruso, kde se dá dobře najíst.
Určitě musím ocenit paní koordinátorku Erasmus programů Kolomiiets, díky které byla organizace o dost jednodušší, jelikož rychle odpovídala na dotazy a pomáhala se všemi problémy, které během zařizování nastaly.

Na začátku stáže mě očekávala paní sekretářka, která mi vše ukázala a potom mě odvedla na oddělení. Dostala jsem vlastní skříňku a čip, který sloužil k získání pracovního oděvu. Jediné na co si můžu postěžovat je, že jsme se my studenti museli převlékat na záchodech.

Celkově byl ale přístup ke studentům a celková organizace skvělá. Hezké prostředí kampusu a přátelská atmosféra mi zlepšovala náladu každé pracovní ráno a odpoledne při odchodu jsem byla vděčná, že jsem se zase něco nového naučila. :)

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Strávila jsem celé 2 měsíce na Klinice gynekologie a porodnictví a program byl předem daný - 3 týdny na gynekologii, poté 3 týdny senologie a poslední 3 týdny na porodnici.

Lékaři mě mile přivítali a zařadili do každodenního provozu. Mezi moje úkoly patřily např. odběr krve, kanylace periferní žíly, ultrazvukování pod dohledem, asistence při operacích. Dále jsem měla možnost pomáhat při příjmu i propouštění pacientů a zapojila se do práce na oddělení. Celkově to bylo velmi praktické, a když měl člověk zájem, mohl si leccos vyzkoušet.

Byla jsem velmi mile překvapena, že téměř všichni lékaři byli extrémně milí, přátelští a chtěli mě něco naučit. Na to nejsem od nás moc zvyklá, proto jsem si toho vážila a využila každou možnost se něco naučit. Chefarzt je na klinice paní Prof. Dr. med. Pauline Wimberger, která může někdy působit přísně a chladně, ale má tolik práce, že jsem se s ní ani moc nesetkala.

Tým lékařů je tam opravdu záviděníhodný a vztahy mají nadstandardní, tudíž můžu Kliniku gynekologie a porodnictví vřele doporučit!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala pouze v němčině, ale nemusíte se bát. Studenti tam jezdí s různou jazykovou úrovní a lékaři jsou na to zvyklí. Nutno ale dodat, že čím více budete umět, tím více toho budete moct dělat a víc se toho naučíte. Každý však někde začínal, i já na první stáži v Německu spíše jenom koukala :D

Univerzita vyžaduje B2 certifikát, já jsem dodala pouze závěrečný test z B2 jazykového kurzu a stačilo to.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Drážďany jsou historické město známé svou velkolepou barokní architekturou, kulturní rozmanitostí a přírodními krásami v okolí Labe.

Staré město s drážďanským zámkem, kostelem Frauenkirche a Zwingerem je působivé. Drážďany nabízí bohaté kulturní dědictví s muzei, divadly a světoznámou Semperovou operou.

Nové město, kde jsem také bydlela, je plné hipsterských kaváren, barů, restaurací a alternativních obchodů. Schází se tam různé subkultury obyvatel a má velmi specifickou atmosféru, kterou člověk musí zažít na vlastní kůži.

Okolní příroda, jako je Labská cyklostezka a Saské Švýcarsko, je ideální pro outdoorové aktivity.

Nejkrásnější byl pro mě výlet na zámek Moritzburg, kde se natáčela Popelka.

Celkově jsem se v Drážďanech cítila bezpečně a líbilo se mi, že se všude dá dopravit na kole.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Drážďany jsou cenově přijatelné, přes WG-Gesucht jsem si našla podnájem bytu za 500€/měsíc. Sdílené byty byly i levnější a také byla možnost ubytování na kolejích nebo ve studentském domě - ten je od Uniklinikum ale trochu daleko a bohužel byl už plný. Proto doporučuji řešit ubytování včas.

Navíc se platí 300€ za Semester-Ticket, ve kterém je mimo jiné zahrnut i kupón na MHD. V případě kratší stáže je možnost požádat o vrácení peněz za měsíce, které jste na univerzitě nestrávili.

Stipendium mi pokrylo asi 70% výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíce se dá dle mého názoru ušetřit na ubytování (koleje, sdílené bydlení) a jídle (supermarkety). Obědy v nemocnici stály do 5€, ale byla možnost si přinést jídlo z domova (lednička -> mikrovlnka).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejdříve jsem myslela, že půjdu do Internationales Gästehaus der TU Dresden, ale jelikož jsem hledání nechala na poslední chvíli, bylo už plno. Poté jsem tedy využila WG-Gesucht, kde jsem našla soukromý byt na podnájem, jelikož paní jela na 2 měsíce na dovolenou. S ubytováním jsem byla spokojená, jelikož raději bydlím sama.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jeden víkend jsem strávila v Berlíně, to byl hezký zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala pouze v němčině, ale nemusíte se bát. Studenti tam jezdí s různou jazykovou úrovní a lékaři jsou na to zvyklí. Nutno ale dodat, že čím více budete umět, tím více toho budete moct dělat a víc se toho naučíte. Každý však někde začínal, i já na první stáži v Německu spíše jenom koukala :D

Univerzita vyžaduje B2 certifikát, já jsem dodala pouze závěrečný test z B2 jazykového kurzu a stačilo to.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Drážďany a konkrétně Kliniku gynekologie a porodnictví na Universitätsklinikum mohu na 100% doporučit. Praktická stáž překonala všechna moje očekávání. Každý den jsem z nemocnice odcházela s úsměvem a dobrým pocitem, že jsem se něco nového naučila a něco zajímavého viděla. Skvělý tým lékařů vytvářel příjemné a podporující prostředí, ve kterém bylo snadné se rozvíjet a zlepšovat. Spolupráce koordinátorky a sekretářky na klinice zajistila hladký průběh stáže od začátku až do konce.

Také pro mě bylo výhodné, že jsem sice byla v Německu, ale stále blízko Prahy. Navíc jsou Drážďany krásné město. Pocit, když jedete na kole kolem Labe při západu slunce, je k nezaplacení :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
- helmu na kolo
- dárek pro zdravotníky na oddělení (u mě zabodovaly lázeňské oplatky)
- (světlé) tenisky místo pantoflí do nemocnice
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
- se během letních prázdnin:
1. asi žádný program pro Erasmus studenty nekoná
2. další Erasmus studenty pravděpodobně nepotkáte (já zastihla jednoho Čecha z 3.LF, který ale zrovna končil, jinak tam ale byla spousta německých studentů), celkově ale byla možnost s někým se seznámit omezená
Nejvíc mě překvapilo, že...
- byli všichni velmi milí a také moderní budova a vybavení
- jsem se mohla tak moc zapojit do práce lékařů
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
- zařídit si rozšířený výpis z rejstříku trestů z Německa, který je nutný pro některé obory (gynekologie, pediatrie,...)
- rozloučit se a odjet

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Německo