top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Kučerová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Kučerová

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Trento

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přátelská universita v malém městě Trento. Chaotické přednášky bez předem určených přestávek. Lehce přehnaně snaživí místní studenti. Moderní čtvercová budova zasazená do nádherných hor.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve většině předmětů byl přístup méně osobní. Nebyl moc velký výběr termínů zkoušek, což by mi při běžném množství zkoušek dělalo velké problémy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Dostali jsme možnost chodit do jazykových kurzů a kurzu o Italské kultuře. Jinak škola nemá žádné sportovní kurzy a ani se moc nesnaží studentům moc pomoci se seznamovat.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem na hodinách pouze v angličtině. Celý obor byl vedený v angličtině, ale ve chvíli, kdy na hodinách nebyl jediný mezinárodní student, přednášející přecházeli do italštiny, což u mne vedlo k tomu, že skoro všechny poznámky z hodin, na kterých jsem chyběla byly v italštině, tudíž bylo trochu těžší se z nich učit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo malé, ale rušné a turistické. O víkendech se konaly nejrůznější typy festivalů, při kterých bylo složité prodrat se mezi lidmi, kam potřebuji. Nejvíce svého volného času jsem strávila na okolních skalách, nebo v jednom z menších parků. Kombinace hor a historického města na ulicích způsobila vysokou diverzitu a člověk se mohl cítit dobře v čemkoli při všech možných příležitostech. Ve městě bylo pár míst, o kterých mi bylo řečeno, že se jim mám v noci vyhýbat. Verbální připomínky místních skupinek mužů mi nebyly příjemné.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Moje štěstí bylo, že jsem zvládla najít nejlevnější ubytování, o kterém jsem za celý rok slyšela. Universita bohužel nenabízela koleje studentům Erasmu z Evropy, takže trvalo dost dlouho si něco najít. Za ubytování jsem nakonec zaplatila skoro polovinu stipendia, ale většina ostatních studentů platila klidně o 200 euro víc, než já. Takto jsem v podstatě v klidu přežila a s příspěvkem od rodičů jsem si mohla dovolit i chodit do tělocvičny a jednou za čas do restaurace. Jídlo bylo na začátku 2x dražší, ale potom přišla inflace a ceny se částečně přiblížili.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
To člověk asi musí trochu hledat. V Trentu není dobré nakupovat potraviny v centru. Je lepší si zajet jednou za čas do supermarketu na kraji, ale i tam se liší cena. Slevové kartičky opravdu dělají rozdíl. Občas lze dobrou zeleninu a ovoce najít celkem levně na trzích. Pokud vám chybí nějaké oblečení, funguje tam pofidérně jeden sekáč a nebo můžete počkat na neděli jednou za čtrnáct dní a jít na blešákové trhy na piazza Dante. Vybavení do bytu lze sehnat na marketplace, nebo na erasmových whatsuppových skupinách. To bych chtěla, aby mi někdo řekl dříve.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ve sdíleném pokoji na přistavěné podlážce v hlavní místnosti. Nedalo se tam narovnat a byl spojený se sdílenou místností, takže tam nebylo moc soukromí, ale bylo to nejlevnější možné ubytování a k tomu přímo v centru. Chytla jsem opravdu špatnou spolubydlící, takže to bylo složité, ale nakonac jsem to tam měla docela ráda. Asi bych si příště chtěla připlatit za alespoň uzavřený pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Popravdě jsem necestovala moc daleko. Doprava po Itálii je příšerně drahá. Měla jsem však "lítačku" na okres Trentino a i když autobusy jezdili skutečně málo a o víkendu skoro vůbec, mohla jsem jezdit k nádherným jezerům v okolí a k různým skalám. Je však potřeba si to vždy v Trentinu naplánovat, jinak se jednoduše nedostanete domů.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem na hodinách pouze v angličtině. Celý obor byl vedený v angličtině, ale ve chvíli, kdy na hodinách nebyl jediný mezinárodní student, přednášející přecházeli do italštiny, což u mne vedlo k tomu, že skoro všechny poznámky z hodin, na kterých jsem chyběla byly v italštině, tudíž bylo trochu těžší se z nich učit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mne Trento napoprvé zaujalo množstvím okolních lezeckých lokalit. Pak jsem zjistila, jak je Trentinská universita vyhlášená v oborech informatiky, kryptografie a matematiky a bylo rozhodnuto.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lano a kytaru
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
tam neseženete dobrý čaj
chodit cvičit do parku není v Trentu uklidňující osamělá záležitost. Lidi si vás budou chtít točit, povídat si s vámi a třeba vás i někdo požádá o ruku, což mně teda moc příjemné nepřišlo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
hledání zábavy. Musíte být na začátku (i v průběhu) hodně aktivní a vytvořit si dobré přátele, jinak není v Trentu co dělat. Město je opravdu malé a pokud máte abandonment issues jako já, není kam se schovat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Trento

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page