top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavla Kabátová

Autor(ka):

fakulta:

Pavla

Kabátová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavla

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universidad de Lima

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Limě je moderní kampus, ve kterém student najde všechno, co potřebuje. Myslím si, že zázemí ( např. jídelna, studijní prostory, knihovna, sportovní vyžití v podobně posilovny, zdravotní centrum atd) je rozhodně více než dostačující. Dalším důležitým bodem je zahraniční oddělení, které funguje také bez problému. Náš studijní koordinátor zvolil osobní přístup a bylo vidět, že o nás má přehled, a pokud bylo potřeba, tak vždy pomohl.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samotné studium je odlišné ve způsobu získání kreditů a plnění předmětu. V Limě se hodnotí většinou dílčí vetší zkoušky v polovině a na konci semestru a k tomu průběžné práce v době semestru, které dohromady tvoří výslednou známku. Navíc je pravidlem, že součástí všech předmětů bývají i skupinové práce. Obtížnost předmětů závisí na tom, do kterého semestru spadá předmět, který si zahraniční student volí. Další důležitou informací jsou i fakulty. Já jako studentka filozofické fakulty jsem musela vybrat z předmětů jiných fakult, které mému oboru byly nejblíže, takže jsem většinu předmětů měnila přímo v Peru. Obecně můžu doporučit předměty z obecných studií (Estudios generales), kde jsem volila "Arte y cultura", "Literatura y sociedad" a "Desarollo personal" (fakulta psychologie.). Předměty byly zajímavé a zkoušky nebo práce v semestru byly časově y obsahově dobře zvladatelné. Hlavně jsem ocenila i přístup profesorů, kteří se mnou otevřeně komunikovali a v případě problému či žádosti se snažili najít vyhovující řešení pro obě strany. Jako poslední informaci bych dodala, že studenti limské univerzity jsou mladší než studenti UK, takže občas si člověk nejen stylem výuky, ale i chováním vyučujících a především studentů připadá jako na střední škole.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Student má možnost se přihlásit ke sportovním i kulturním aktivitám, které univerzita nabízí. Také funguje například večerní divadlo nebo jiné kulturní akce, které pořádá univerzitní kulturní centrum. Zároveň má student možnost využívat všechny volnočasové prostory, které univerzita studentům poskytuje.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Myslím si, že španělština není povinností, ale určitě bych doporučila znát základy. Vyučující ocení i horší španělštinu více než angličtinu, a hlavně většina předmětů je ve španělštině. Já jsem vzhledem k oboru se španělštinou problém neměla, takže jsem pro komunikaci se studenty a profesory používala španělštinu a mnou zvolené předměty se vyučuvaly také ve španělštině, ale pokud by bylo potřeba, tak se dá studium zvládnout asi i s angličtinou. Kvůli zahraničním studentům univerzita nabízí předměty vyučované v angličtině (omezený počet a spíše ekonomického zaměření) a na studijním oddělení samozřejmě komunikují i anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lima je rušné, obrovské a kosmopolitní město. Navíc se člověk nesmí zaleknout sociální nerovnosti, kterou bohužel nelze na ulici přehlédnout. Hlavním problémem je bezpečnost a doprava, což mi nejvíce komplikovalo pobyt. Bezpečnost bych asi shrnula na to, že není možné se pohybovat ve všech čtvrtích a ani není možné se po večerech sám potulovat po čtvrti. Vlastně doprovod kamaradů a skupinový pobyt je skoro pravidlem a člověk nebývá nikde sám. Za bezpečnou a hezkou čtvrť se považuje Miraflores (na pobřeží) a San Borja, která se nachází kousek od univerzity. Pak ještě některé další, ale já osobně už je příliš neznám, protože jsem neměla důvod se v nich pohybovat. Samozřejmě se vyplatí vidět i centrum Limy, které je malé a docela hezké, ale na bydlení nepraktické.. Večerní ruch a zábava je ve čvrti Miraflores. Mně osobně se nejvíce na Miraflores líbilo pobřeží a jeden centrální park s historickou radnicí, kde bývají trhy. Naopak v San Borja je to klidné, bez turistů a večerního ruchu. Výhodou San Borja je velký obchodák poblíž, plavecký bazén, který je v budově Národní knihovny a park, ve kterém se dá alespoň trochu relaxovat. Čtvrť je vhodná na bydlení.
Ohledně počasí doporučuji jet spíše v letním semestru. Léto začíná až v polovině listopadu do června. V období zimy, tedy srpen až říjen, bylo počasí neustále stejné a ne příliš přívětivé. Zataženo, ale nepršelo, takže pořád šedá obloha, poměrně zima a velká vlhkost.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Na život v Limě mi stipendium vystačilo asi akorát, pokud počítám jednoduchý pokoj s koupelnou ve sdíleném bydlení ( 250 dolarů/ měsíc), jídlo a dopravu po městě. Ceny letenek jsem do stipendia už nezapočítala. Obecně bych řekla, že jídlo a oblečení je v průměru cenově na stejné úrovni. Například ovoce levnější, maso a máslo srovnatelné ceny. Doprava je levněšjší v přepočtu na jednotlivé jízdy, ale celkově se to také příliš lišit nebude. Navíc hodně záleží, jestli člověk jezdí ve skupině s kamarády nebo se přepravuje sám. Divadelní vystoupení pořádané školou bylo 30 solů. Vstupy do muzea v centru Limy jsou také placené a stejně tak bazén. (okolo 20 solů v průměru)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat na trhu, protože to bývá levnější než v obchoďáku. Samozřejmě ověřit, jak vypadá konkrétní zboží, protože je potřeba být z higienických důvodů trošku opatrnější. Zejména ovoce a maso jsem nakupovala přímo čerstvé a stojí to za to. Obědy jsem většinou měla ve školní jídelně, kde mají dobrý výběr, normální cenu (20 solů), velkou a dobrou porci. Večeři jsem si vařila nebo jsem opět jedla ve škole. Jídelny fungují dlouho, protože přednášky jsou až do 10 do večera. Nevýhodou je, že chybí pitná voda, takže se vyplatí jednou za čas jet taxíkem na velký nákup koupit barely vody a trvanlivé věci, a pak dokupovat jen běžné potraviny poblíž bydliště. Finance jsem nejvíce potřebovala na taxíky a na jídlo. Určitě se vyplatí využívat taxi aplikace a jezdit ve skupině. Druhou variantou jsou pak červené autobusy (státní), kde jedna jízda stojí 2soly.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Miraflores je oblíbenou čtvrtí Limy, a tak si mnoho zahraničních studentů hledá ubytování právě zde, ale z mého pohledu je to daleko od univerzity. Autobusem hodinu až hodinu a půl a taxíkem okolo 40 minut. Druhá čtvrť, kde jsem bydlela, se jmenuje San Borja. Ubytování jsem si zde vybrala, protože autobusem je to do školy ve špičce 20 minut a taxíkem 10 minut. Navíc se jedná o klidnější čvrť, ve které bydlí spíše místní. V dochozí vzdálenosti je park, obchody, restaurace atd. Já jsem se v této čtvrti cítila dobře a můžu jen doporučit. Také se považuje za jednu z těch bezpečných. Bydlela jsem s peruánci na sdíleném bytě a pan domácí byl super. Ráda předám kontakt, pokud bude zájem. Určitě bych volila variantu sdílenéh bydlení,aby člověk získal kamarády. Školní koleje příliš neznám a většina mých kamarádů si stejně jako já hledala pronájem ve sdíleném bytě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Druhý nejběžnější problém je městská hromadná doprava, která nijak systémově nefunguje, a tak se často z místa na místo jezdí taxíkem. Jedinou přes den trošku spolehlivou linkou jsou červené autobusy, kterými jsem jezdila do školy.
Cestování do větších provincií letecky nebo autobusy. Já osobně jsem volila variantu do 12 hodin nočním autobusem ( bus - cama), což je autobus, kde si člověk skoro lehne a docela pohodlně se vyspí. Společnosti Cruz del Sur, Flores, Allin bus, Julio Cesar atd). Delší vzdálenosti se vyplatí koupit letenky v ranních nebo nočních hodinách. Cena nočního autobusu okolo 80-90 solů delší vzdálenosti.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Myslím si, že španělština není povinností, ale určitě bych doporučila znát základy. Vyučující ocení i horší španělštinu více než angličtinu, a hlavně většina předmětů je ve španělštině. Já jsem vzhledem k oboru se španělštinou problém neměla, takže jsem pro komunikaci se studenty a profesory používala španělštinu a mnou zvolené předměty se vyučuvaly také ve španělštině, ale pokud by bylo potřeba, tak se dá studium zvládnout asi i s angličtinou. Kvůli zahraničním studentům univerzita nabízí předměty vyučované v angličtině (omezený počet a spíše ekonomického zaměření) a na studijním oddělení samozřejmě komunikují i anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Peru bych doporučila, protože je to krásná země a celý pobyt je jedno velké dobrodružství a určitě zážitek. Nejvíc se mi líbila příroda, která je v každé části jiná a každý si určitě vybere buď pobřeží, hory nebo prales. Samotná peruánská kultura je opravdu ruznorodá a nepodobá se ničemu, co by člověk znal. Jejich myšlení, život, tradice nemají s Evropou příliš společného. Peruánci jsou milý a srdeční lidi. Nemůžu si stěžovat ani na jejich kuchyni, i když rýže už bylo na konci pobytu opravdu dost. Zároveň si myslím, že i život ve velkoměstě je specifická zkušenost, která se jednou může hodit, i když to pro mě asi byla ta nejobtížnější část celého pobytu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení a deku na noční přejezdy autobusem
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
všechno trvá daleko delší dobu
Nejvíc mě překvapilo, že...
lidi vypadají opravdu jinak
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
naučit se neustále něco plánovat i v běžných záležitostech

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universidad de Lima

Další zprávy z regionu Peru

zpět na katalo zpráv
bottom of page