top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Fialová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Fialová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Otago

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má rozsáhlý kampus, který se skládá z historických budov a novějších věžáků - sice nemáte záruku, že budete studovat právě v těch "hezkých" budovách, ale areál jako takový je vám k dispozici, včetně dobře vybavené a moderní knihovny. Je zde také prostor sedět u řeky nebo na travnaté ploše před hlavní univerzitní budovou. Celkově je kampus moc pěkný, vše je na jednom místě v docházkové vzdálenosti a nedaleko také místní botanická zahrada.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem předměty z různých fakult a oborů, každý z předmětů se tedy přístupem lišil. Maorské předměty mě překvapily velkým množstvím studentů (na jedné přednášce bylo okolo 400 lidí), všechny ostatní probíhaly v relativně komorní sestavě. Celkově hodnotím studium kladně, ale pomohly tomu také online hodiny, jinak by měla výuka podobný ráz jako na domácí univerzitě, tedy memorování informací + psaní esejí. Na rozdíl od domácí univerzity se zde klade větší důraz na skupinové projekty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje mnoho studentských spolků, sama jsem se přidala k Otago Tramping Club, který pořádá výlety nebo jiné sportovní aktivity. Tento spolek bych určitě doporučila, vstupní poplatek byl nízký a ceny výletů jsou také velmi přívětivé, pravděpodobně o dost nižší, než kdyby se člověk vydal na vlastní pěst. Na výlety je potřeba nějaké vybavení, minimálně vhodné sportovní oblečení, hiking boots, spacák, karimatka, ale myslím si, že skoro vše se dá za poplatek vypůjčit, já si půjčovala například krosnu. V univerzitní půjčovně mají i surfařská prkna a věci na lyžování. Účastnila jsem se také skalního lezení, takové aktivity potom fungují na bázi sdílení, tzn. někdo poskytne auto, někdo vybavení a někdo zkušenosti, případně člověk přispěje na benzín. Co se týče předmětů, které přibližují jazyk a kulturu země, je možné si zapsat předměty Conversational Maori a Maori Society, oba dva jsem absolvovala a doporučila bych je, přestože v Maori Society je nejdříve potřeba se prokousat úvodem maorské mytologie, který pro mě byl docela oříškem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině, k přijetí mi stačilo jazykové potvrzení z FSV. Měla jsem sice i zkoušky IELTS, ale už neplatné, naštěstí jsem je nemusela dělat znova.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je kromě několika málo ulic spíše klidné. V bezprostředním okolí Dunedinu se dá najít spousta přírodních krás, zvlášť doporučuji výlety na Otago Peninsula, kde člověk snadno narazí na tuleně/lachtany, na sever od města zase na malé tučňáky. Konkrétně bych doporučila: Tunnel Beach, Long Beach, Allans Beach, Smails Beach, okolí St Clair a St Clair Beach, Mt Cargill, Nichols Falls, Albatross Centre, Waitati, Doctor's Point Reserve, Signal Hill, Lovers Leap, Sandfly Bay. V centru Dunedinuje spousta hip kaváren a restaurací a všechny běžné obchody.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo relativně velkou část nákladů, ale hlavně díky tomu, že jsem nebydlela na koleji a na Nový Zéland přijela v páru, což společně s covidovou situací snížilo cenu nájmu. Můj příklad tedy není univerzální. Řekla bych, že obecně stipendium alespoň z většiny pokryje "pevné" náklady a zbytek se do určité míry dá ovlivnit. Mezi pevné náklady patří cesta (30-35 000 Kč), studentské vízum (5000 Kč), povinné pojištění od univerzity (5000 Kč), ubytování - soukromé (hrubý odhad pro samostatný pokoj 55-60 000 Kč) nebo na koleji (77 000 Kč/semestr). Mezi ostatní náklady potom patří jídlo, auto + benzín + pojištění auta nebo veřejná doprava, výlety, vstupné, novozélandská sim karta a další běžné životní náklady, případné cestování po ostrově. Investice do auta se po prodeji vrátí, nebo alespoň z větší části, ale samozřejmě tuto částku nemá člověk po dobu pobytu k dispozici.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kromě ubytování se dá ušetřit například na jídle, nejlevnější supermarket je Pak'n'save - Countdown a New World jsou pak dražší. V létě si užijte lokální avokádovou sezonu a nedoporučuji kupovat moc importované zeleniny a ovoce, to se pak může člověku prodražit. Další levné obchody jsou K-mart, The Warehouse - domácí a kuchyňské potřeby/oblečení, Mountain Warehouse - turistika, oblečení. Koupit nebo prodat se dá ledacos v různých facebookových skupinách nebo na novozélandské stránce Trade Me. Doporučuji levné obědy na univerzitě od Hare Krishna (v OUSA Clubs and Societies). Občas tam nabízí i nějaké pečivo a ovoce zadarmo. Pokud se člověk rozhodne procestovat Nový Zéland a má větší auto, dá se spát v něm, buď někde u cesty zadarmo nebo v kempu, kde se platí malý poplatek. Benzín brát vždy ve větších městech a dát si pozor na vzdálenosti mezi pumpami, ať nemusíte zbytečně brát drahý benzín v nějaké malé vesnici. Myslím si také, že když se spojí dva nebo více lidí a cestují dohromady, vyjde to levněji, protože můžou sdílet cenu benzínu a pokoje v hostelech. Co se týče jídla v restauracích, řekla bych, že ceny jsou podobné Anglii nebo spíš nižší. Pro zajímavost: cena kávy v kavárnách mi přišla skoro jako v Praze. Využívala jsem také službu Transferwise, kde můžete převádět a posílat peníze z různých měn za nižší poplatky než v normální bance, možná by stálo za to se podívat i na jejich platební kartu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem soukromé ubytování, které má svá pozitiva i negativa. Na začátku školního roku bylo relativně těžké pokoj sehnat, Airbnb jsem měla předplacené jen na 3 dny, což určitě nestačilo, doporučila bych aspoň týden až dva týdny a přijet s dostatečným předstihem, než začne škola. Nakonec se nabídky začaly vynořovat a mohla jsem si i vybírat, ale chce to trochu trpělivosti a nepanikařit. Také je složité objíždět různá místa bez auta, takže pokud si ho neplánujete pořizovat, je lepší zvolit kolej, případně soukromé ubytování, ale v centru města. Pokud naopak auto máte, těsně vedle koleje nebo univerzity ho pravděpodobně nezaparkujete. Záleží tedy na vašich plánech a možnostech, koleje jsou ve velmi rušné ulici (hluk, rozbité sklo), ale jste blízko studentskému životu, spolužákům a centru města, soukromé ubytování zase můžete sehnat v hezké lokalitě za slušnou cenu. Když si vygooglíte, jaké neighbourhoods jsou v Dunedinu nejlepší, jako první vám vyjede St Clair/St Kilda, Opoho, North East Valley a Mornington a myslím si, že to odpovídá. Případně ještě Ravensbourne nevypadalo špatně. Sama jsem bydlela nejdřív v North East Valley a potom se díky online výuce přestěhovala až k pobřeží do Andersons Bay.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nový Zéland je určitě uzpůsobený spíše na cestování autem - pokud se ho rozhodnete koupit, koupě je jednoduchá a stejně tak prodej, ani jedno není zatížené byrokracií, jen si na prodej nechte dostatečné množství času, ať nemusíte jít s cenou moc dolů. Ojeté auto jsem koupila hned po příjezdu v "car dealership", kde mělo několikaměsíční záruku, na konci pobytu jsem ho prodala na Facebook Marketplace skrze prodejní skupinu, protože tam se na rozdíl od Trade Me neplatí poplatky. V samotném Dunedinu se dá obejít bez něj, můžete využívat autobusy, chodit pěšky (ale pozor, kopce tady nejsou žádná sranda) a nebo se na výlety připojit k někomu, kdo auto má. Na výlety do jiných měst se dá jet taky autobusem, případně stopem, je dost možné, že se bez auta seznámíte s více lidmi a budete mít o to bohatší zážitky :) Problém je, pokud chcete procestovat Nový Zéland na začátku nebo na konci pobytu i s vašimi zavazadly, také nevím, jak autobusy jezdí do přírodních oblastí a národních parků. Jsou ale i místa, kde vám auto bude překážet, například Wellington nebo Auckland, tam je lepší ho nechat někde na okraji města a využívat městskou dopravu.

Přestože jsem se na cestu po Zélandu vydala v zimě a navíc v době, kdy naprostá většina turistů zemi opustila a přijíždět žádní nemohli, ani tak nebyla nejznámější turistická místa prázdná. Bez ohledu na vytíženost si ale myslím, že za návštěvu stojí Aoraki/Mt Cook National Park (Hooker Valley Track), Waiotapu Thermal u města Rotorua, Moeraki Boulders, Arthur's Pass nebo národní park Fiordland. V hlavní letní sezoně bych se možná snažila držet více "low key" míst, aby se člověk vyhnul davům lidí. Pokud se chcete vydat na nějaké ambicióznější výpravy, doporučuji stránku Department of Conservation, kde najdete aktuální informace o oblasti, náročnost výletů a další doporučení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině, k přijetí mi stačilo jazykové potvrzení z FSV. Měla jsem sice i zkoušky IELTS, ale už neplatné, naštěstí jsem je nemusela dělat znova.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nový Zéland je krásná země, a to především z hlediska přírody - nahrává sice milovníkům outdoorových aktivit, které pro mě byly občas docela challenge, ale myslím si, že zdejší scenerie ocení i městský člověk a najde si tu své.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kšiltovku nebo klobouk, lehkou fleecovou mikinu, pohodlné trekové boty, powerbanku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dunedin není žádný konec světa, pokud něco zapomenete, dá se tu sehnat v podstatě všechno, co by člověk mohl potřebovat :)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Se v Dunedinu člověk moc nesetká s maorskou kulturou. Město na mě působilo zjednodušeně řečeno jako velmi "bílá" část země. Maoři totiž historicky obývají spíše severní ostrov. Maorskou kulturu jsem tedy poznávala spíše skrze teorii a v muzeích. Univerzita si ale zakládá na podpoře maorských studentů, například všechny nápisy jsou jak v maorštině, tak v angličtině. Na poloostrově přidruženém k městu se nachází Ōtākou Marae, takže maorská kultura tu nějaké zastoupení má.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zařizování života v nové zemi, veškeré organizační záležitosti po příjezdu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Otago

Další zprávy z regionu Nový Zéland

bottom of page