top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anton Lypianin

Autor(ka):

fakulta:

Anton

Lypianin

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anton je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anton

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anton hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celkově Univerzita nábízí velice kvalitní výuku a šíroké mořnosti pro získaní dozitivních zkušeností, očekavaných od Erasmus pobytu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Stáže na Institutu Geografie přobíhá intenzívně, ale přátelské atmosféře. Stáže pro doktorandy probíhá formou participace na výzkumných semináčích každe pondělí, kde studenty prezentují a diskutují svojě projekty. Institut Geografie má pobočku v Santiago, Chile, což otevirá velké možnosti pohybu pro studenty a pracovníku obou instatucí. Intstitut nábízí stážístům vlástní pracoviště/kancelář na dobu pobytu, v někteřích kancelářích aobčás chybí Eduroam, což je ale kompenzováno dratovým dostupným přípojením. Velice doporučují tuto Univerzitu, zvlaštně pro ekonomicé a sociální geografové.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Komunikace s kolegy na Institutu Geografie probihála příjemně, což velice umožnílo poznání detailů méstního života. Na konci kalendářního roku měli jsme předvánoční výlet do přirody. Pro studenty 4EU existuje možnost zvolit dva specializované kurzy pro výuku německého jazyka.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V mém případě výuka byla v angličtině (B2), nicméně ználosti němčíny mohou přijít vhod.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je velice poklidné, studentské a docela kosmopolitní město. Dá se tam potkat studenty z různých částí světa. Město nabízí řádu zajímavých atrakcí (hrad, hospody, restaurace, atd). Nábřeží Neckaru je velicé prostore a slouží pěkným méstem pro relaxaci venku. Veřejná doprava ve městě je velice pohodlná - tramvaje a autobusy chodí často. Semestrová jizdenka pro studenty stojí zhruba 180 EUR. Mezi 7 PM a 5 AM, o vikedů a statních svátcích doprava pro studenty Heidelbergské Univerzity v rámci regionu Rhein-Neckar je zdarma - stačí ukázat svoje student ID v případě kontroly. Dopravní infrastruktura velice potěší těch, kdo má rád jezdit na kole. Stravování pro studenty je relativně levné - ve městě jsou dně velké univerzitní menzy - (Marstallhof a Neuhammerfeld). Mezi restaurace/hospody radím VaterRhein, Dubliner Irish Pub, Sahara a také Metropol - pro fanoušký kulečniku.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pří rozumnému využítí financování praktické stáží, stipendium může pokryt 100 procent nákládu na ubytování. Ceny na potraviny jsou jako v Česku, občas dokonce i levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jsou 3 věcí, kteří pomohou úšetřít peníze v Heidelbergu a celkévě v Německu:
a) přípravovat jidlo převážně doma/na koleji
b) udřet se od částých návštěv hospod a restaurací - ceny na alko jsou tak 4-5 krát výšší než v obchodech; pro kuřáky cigaret bude mít cenu přejít na tabák a mnohem lepší tak vůbec přestát kouřít :)
c) seznamit se s (aspoň základními) formálními pravidlami v Německu - pokuty za nedodření pravidel mohou stát stovky EUR.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje jsou komfortní a relativně levné. Před podepsáním smlouvý pro ubytování na kolejí buďte přípravení zaplatit kauce 450 EUR, měsiční za jednolužkový pokoj je cca od 190 do 280 EUR.

Pozor (!!) pro studenty a dokorandy, kteří si chystají do Heidelbergu na 3-měsiční praktickou stáže a planují žít na koleji - smlouva s kolejem automatický je propsáná na 6 měsiců (říjen-březen), a pokud nenájde je náhrada na zbyvajících 3 měsice po vystěhování z koleje bude nutno plátit za pokoj i když na kolejí už faktický ne bydlíte. Proto radím v tomto případě najít místní(ho) studentku/studenta, která(ý) taký jede někam do zahraníčí, např. tady https://www.uni-heidelberg.de/international/erasmus/accommodation/heidelberg.html

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V mém případě výuka byla v angličtině (B2), nicméně ználosti němčíny mohou přijít vhod.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu undefined