databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
zpět na katalog zpráv

Saint-Louis University, Brussels

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Načeradská

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Načeradská

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

5.0

ubytování

5.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta Marie-Haps je dobře vybavená, ačkoli má spíše menší učebny. Prostory pro odpočinek, studium nebo svačinu se nacházejí v samostatné budově hned v ulici.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je organizován velmi podobně jako u nás, má přibližně stejný počet týdnů a tedy i počet hodin jednotlivých kurzů. Semináře jsou opravdu hodně interaktivní, po studentech je vyžadována maximální spolupráce po celou dobu hodiny. Přednášky i semináře zde trvají 120 minut. Vyučující jsou velmi vstřícní, je možné se na ně kdykoli obrátit. Jako student Erasmu jsem se nezapisovala do předmětů skrze systém, byla jsem tam zapsána automaticky po vyplnění přihlášky a Learning agreementu. Zkoušky probíhají za přísných podmínek, u sebe mohou mít studenti opravdu pouze tužku a pití. Identita žáka se při zkouškách kontroluje pomocí jeho studentské karty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O studenty Erasmu se stará spolek ESN. Ještě před začátkem semestru pro nás připravil "seznamovací týden", kdy jsme měli možnost s nimi projít město, dozvědět se, jak funguje studium, účastnit se workshopu výroby belgických vaflí nebo navštívit botanickou zahradu. Během celého semestru zorganizoval několik akcí jako bowling, karaoke, výlety do okolních měst atd. Těchto aktivit bych uvítala více, ale chápu, že situace byla omezená koronavirem. Pro studenty Erasmu byl vypsán předmět o belgické kultuře, kde jsme se učili o historii země, slavných osobnostech, belgické kuchyni a dalších zajímavostech. Předmět byl veden ve francouzštině.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem používala francouzštinu a pro studium je její alespoň minimální znalost nezbytná. Je ale samozřejmě možné navolit si předměty pouze v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brusel je krásné město. Je velmi multikulturní, ale zároveň vstřícné. Prakticky všude se dá chodit pěšky a městská doprava je velmi dobře zařízena. Stále je v něm co objevovat, je možné navštívit několik muzeí, galerií, chodit do kaváren, hospůdek, vlastně si stačí jen vybrat. Z mého pohledu je také celkem bezpečné, ačkoli samozřejmě záleží na čtvrtích, kde se pohybujete.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ze stipendia jsem pokryla nájem a zbyla mi jen nepatrná částka. Takže nákupy a výlety po Belgii jsem musela platit ze svého. Belgie a především Brusel jsou dražší než třeba Praha, ale v některých aspektech až takový rozdíl nebyl.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ve velkých supermarketech jako Carrefour nebo Delhaize si můžete založit zákaznickou kartičku, která vám zajistí nějaké slevy. Jinak nejlevněji se nakupuje v Lidlu a Colruytu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela ve velkém domě s několika pokoji, sdílenou kuchyní a koupelnou. Spíše doporučuji tento typ ubytování, protože koleje jsou celkem drahé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejvíce jsem cestovala vlakem, který nabízí zlevněné jízdné pro studenty a o víkendech jízdenky za 50%. Pokud jsem tedy cestovala, využívala jsem vlak, který je nejpohodlnější a nejrychlejší. Jela jsem i Flixbusem, ale tam je potřeba počítat s hustou dopravou v Bruselu a kolem něj, což může mít za následek velké zpoždění.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem používala francouzštinu a pro studium je její alespoň minimální znalost nezbytná. Je ale samozřejmě možné navolit si předměty pouze v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je vůči zahraničním studentům velmi vstřícná. Program pro přijíždějící studenty fungoval dobře, vždy bylo na koho se obrátit o pomoc. Navíc Brusel sám je velmi zajímavý a plný možností.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Ještě jeden deštník, který vydrží nápory větru a deště, protože ty jsou v Bruselu celkem časté.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png