top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Slezáková

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Slezáková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sassari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samotná lékařská fakulta v Sassari je spíš menší, nachází se v areálu některých oddělení nemocnice. Já svou stáž trávila na oddělení gynekologie a oftalmologie a budu tedy psát o nich.
Gynekologie se nacházela sice ve starší části nemocnice, zvenku moc dobře nevypadala, ale vybavení jak ambulancí, tak operačních sálů mi přišlo velmi dostačující. Oftalmologie byla v komplexu s dalšími odděleními a tam se jednalo o velmi dobře vybavenou kliniku i sály.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče samotné stáže. V Itálii je zvykem, že ani italští studenti se moc nedostanou k praktickým věcem. Sami mladí doktoři, často třeba prvním/druhým rokem po škole, si výkony zkoušejí sami poprvé a není tolik prostoru ještě pro nás - zahraniční studenty. Praxe byla teda spíše o sledování, povídání a kladení co nejvíce otázek. Přístup lékařů se lišil podle oddělení a taky podle dne. Někteří se snažili sami od sebe něco předávat, někteří ne, ale to je víceméně všude stejné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Požadavky na jazyk dopředu kladené nebyly, ale realita byla taková, že pokud člověk neuměl italsky, domluva byla velmi složitá. Lékaři ani další personál uměli anglicky jen zřídka a i když uměli, nechtělo se jim anglicky mluvit. První měsíc byl velmi těžký, ale aspoň mě to donutilo se velmi rychle naučit aspoň základy italštiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je dost studentské, i přes prázdniny tam bylo studentů dost a pokaždé se našel někdo, s kým se dá jít večer na drink nebo přes den na nějakou akci.
Město samo o sobě je pěkné v noci, úzké italské uličky, spousta zmrzlináren, restaurací, barů.. Město má i průmyslovou zónu, tam jsou všechny obchody, co by jen člověk mohl potřebovat; dále jsou ve městě i různé možnosti pro sport. Co ale nejvíc stojí za vidění je okolí Sassari - dojezddová vzdálenost do 1h autobusem. Městečka Castelsardo, Porto Torres, Alghero, Bosa, Stintino a další určitě stojí za vidění, plus jako bonus má každé nejednu nádhernou pláž.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo dostačující. Měla jsem dražší letenky, ale i tak by se dalo říct, že mi pokrylo jak je, tak nájem, stravu. Něco málo jsem si platila ze svého, ale bylo to kvůli četným výletům autobusem, které samozřejmě jsou na každém, jak se pro co rozhodne.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ideální co se týče potravin je nakupovat v klasických obchodech jako Lidl, Eurospin - to jsou 2 hlavní a cenově podobné ČR.
Co se týče dopravy, pokud je tu člověk jako student na delší dobu, rozhodně se vyplatí vyřídit si studentskou měsíční/roční kartičku na jízdné - vyjde značně levněji.
A jako dobrá úspora, pokud si chce člověk častěji kupovat jídlo z restaurace je, něchat si ho zabalit rovnou s sebou - člověk potom neplatí jejich povinné dýško, které občas není úplně nízké.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem nájem pokoje ve studentském bytě, za mě nejlepší možnost. Člověk má soukromí, ale je v kontaktu i s ostatními. Koleje tady jsou taky ve velmi dobrém stavu a velmi pohodové, nevýhoda je ale ne úplná volnost s návštěvami - jako u nás.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Itálii je dobře fungující MHD a veškerá doprava - využívala jsem hlavě to a bylo to skvělé. Člověk se na hodně míst podívá za malé peníze, bez starostí a většinou velmi pohodlnou přímou linkou.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Požadavky na jazyk dopředu kladené nebyly, ale realita byla taková, že pokud člověk neuměl italsky, domluva byla velmi složitá. Lékaři ani další personál uměli anglicky jen zřídka a i když uměli, nechtělo se jim anglicky mluvit. První měsíc byl velmi těžký, ale aspoň mě to donutilo se velmi rychle naučit aspoň základy italštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jako milovník Itálie bych toto místo doporučila určitě. Miluju mentalitu Italů, italské uličky i jazyk. Dobrá je každá zkušenost v zahraničí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
na léto: velké množství plavek, mini větráček, velkou dávku trpělivosti a flegmatismu
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je dobré se naučit základy italštiny dopředu, připravit si fráze a umět se aspoň představit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nebyla jsem vyloženě překvapená.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Domluva, když jsem neuměla italsky ani jedno slovo. Pocit, že tady není nikdo, kdo by mi se vším pomohl protože ani na studijním neuměli pořádně anglicky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page