top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Pánková

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Pánková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@luciepankovaa

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Prifysgol Aberystwyth University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla od prvního počátku velmi přátelská - nechybělo spousta úvodních informací, které mi pomohly se zorientovat v tom, co bude potřeba zařídit. Nabízí garantované univerzitní ubytování, což usnadní spoustu nervů s hledáním a zařizováním bydlení. Na zahraničním oddělení jsou vždy připraveni pohotově odpovídat na dotazy. Po příjezdu pro nás byly pořádané akce pro zahraniční studenty, avšak výuka probíhala normálně s místními. V Británii jsou časté volnočasové "societes", což jsou univerzitní spolky, které se věnují různým aktivitám od sportu (plavání, koně, tenis, surf....) přes kreativní aktivity (malování, šití...) až po spolek Taylor Swift. Aberystwyth je malé studentské pobřežní město, kde všude dojdete pěšky. Univerzitní prostory jsou moc krásné, mimo nové učebny a velkou knihovnu zde najdete také sportovní areál zahrnující fitko, bazén, saunu a další. To vše přispívalo k velmi přátelskému prostředí, jednoduchosti se začlenit a celkově příjemnému prostředí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je zde o malinko kratší než na UK, což umožňuje zvládnout současně zkouškové na zahraniční i domovské univerzitě. Uprostřed semestru se zpravidla setkáte s reading week, kde výuka také neprobíhá. Přes Vánoce jsou 3 týdny prázdnin a stejně tak přes Velikonoce. Výukových týdnů je tak dohromady cca 10. :) Zpravidla máte 3 předměty po 10 kreditech. Je zde větší důraz na to jít do hloubky v menším počtu předmětů. Výukových hodin může být také méně než u nás, avšak mohou vyžadovat také větší samostudium. Požadavky se však liší předmět od předmětu - některý může být zakončen pouze aktivitami jako esej, prezentace apod, jiné mají i zkoušku. Přístup učitelů je velmi přátelský a všichni byli vždy ochotní pomoci. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jak již bylo zmíněno, na univerzitě fungují spolky všeho druhu - vyberete si tak aktivitu, která vás baví a té se ve spolku můžete po celý semestr či rok věnovat a přirozeně tak z vás vznikne velká parta kamarádů. Spolky většinou mimo danou aktivitu pořádají 1x týdně "socials" = jde se společně večer do hospody. :) Funguje zde i ESN - Erasmus Student Network, spolek pro zahraniční studenty. Malá rozloha města také zaručuje, že se budete potkávat často se stejnými lidmi a univerzitní ubytování je taková studentská vesnice (vlastně by se tak dalo nazvat celé město, tedy alespoň část, kde je kampus). Protože je Aberystwyth ve Walesu, můžete se zde také setkat i s jejich jazykem mimo angličtinu; univerzita nabízí předmět výuky základů jazyka. Většina Britů pocházejících mimo Wales tento jazyk však také neovládá. :-)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Odjížděla jsem s certifikátem z angličtiny B2 a vše bylo v pohodě. Setkáte se zde s lidmi z celé Velké Británie i z celého světa - rozmanitost přízvuků zaručena. :-)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Aberystwyth je malé studentské město, které však dokáže být po večerech, kdy jsou pořádány socials, dokáže být velmi rušné. :) Oproti Praze je opravdu malinké a po stráveném semestru zde budete znát většinu restaurací a barů, avšak to dodává přátelské atmosféře. Co však dělá městečko opravdu kouzelným je příroda a pláž - pokud bydlíte ve měste, bydlíte doslova na pobřeží či max 5 minut pěšky od něj, z kampusu cca 20 min. Milovníci moře si zde tak přijdou na své; po celý rok se zde konají lekce surfu, můžete pozorovat nádherné západy slunce a v létě při troše štěstí uvidíte delfíny. Můžete odsud vyrazit na výlety po Walesu - ať už do měst jako je Cardiff či do přírody a národních parků.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Velmi záleží, jaké ubytování zvolíte - mně stipendium vystačilo na pokrytí ubytování a letenky. Tuším, že od příštího roku se však ceny univerzitního ubytování budou lehce zvyšovat. Ceny jídla v supermarketu byly po inflaci v ČR velmi srovnatelné s Prahou. V restauraci však utratíte více než v ČR, obzvlášť za alkohol. Rozhodně je tedy potřeba mít našetřeno/mít jiný příjem, avšak si troufám říct, že Aberystwyth je z Velké Británie jedno z finančně dostupnějších míst.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat potraviny se vyplatí v Tescu se zařízenou Clubcard kartou (česká vám fungovat však nebude) a nebo v Lidlu. Na výlety se vyplatí využívat spíše bus, vlaky jsou dražší, avšak po zařízení Rail Card, kterou budete mít díky univerzitě zdarma, budete mít slevy též. Nejlepší je však asi najít si kamarády s autem. :-) V případě alkoholu se vyplatí abstinovat (Cider v průměru v přepočtu min 150 Kč).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji: zvolila jsem takovou, která vypadala jako domečky - Pentre Jane Morgan. PJM je finančně levnější varianta, která poskytuje dostatečný komfort v podobě vlastního pokoje, 2 koupelen (jedna se sprchou, druhá s vanou) a společné kuchyně pro max 6 osob dohromady. Připadáte si tak vcelku jako doma, pokud si sednete se spolubydlícími, pravděpodobně se vám nebude chtít odjíždět zpět domů. :-) Univerzita garantuje umístění na kolejích, pokud si o ně včas zažádáte. Můžete si vybrat i levnější variatnu, než je PJM, avšak na tomto typu ubytování budete velmi pravděpodobně umístěni jen se zahraničními studenty (ti mají toto ubytování zadarmo, pokud tam studují na full time). V PJM je velká šance, že budete bydlet s místními. Je zde i velmi luxusní varianta kolejí, tu by však stipendium pokrylo možná tak z půlky. V ceně univerzitního ubytování je také vstup do sportovního centra. Můžete také zvolit bydlení ve městě - při troše štěstí může být levnější, než koleje, avšak nezahrnuje vstup do sportovního centra, máte to dál do školy (z města na univerzitu je to kopec - velký kopec, opravdu) a budete muset věnovat čas a úsilí hledání. Žádná varianta však nebude špatná. Standart i těch "nejhorších" kolejí v Aberystwythu je pořád vyšší než českých univerzitních kolejí. :) Vždy máte svůj pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji zřídit si studentskou kartu na slevy pro cesty vlakem; levněji však vyjde bus či najít si kamarády s autem. :-) Doporučuji nezůstávat jen v Aberystwythu, ale podívat se i po okolí - Wales je opravdu nádherný. Pláže, hory, města... to všechno vám může nabídnout. Pár tipů na místa v okolí: Borth, Ynyslas, Cadair Idris, Snowdon, New Quay... Rozhodně doporučuji přidat se ke spolku Hiking society, se kterou se na spoustu z těchto míst můžete vydat.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Odjížděla jsem s certifikátem z angličtiny B2 a vše bylo v pohodě. Setkáte se zde s lidmi z celé Velké Británie i z celého světa - rozmanitost přízvuků zaručena. :-)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Velmi přátelské studentské městečko s jedinečnou atmosférou, ideální pro milovníky moře a pro ty, kdo se chtějí naučit surfovat. :-)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, pevné boty, batoh na výlety
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Čím méně věcí s sebou povezu, tím lépe. :D

Pokud si budu chtít pobyt prodloužit, v Británii je to potřeba začít řešit téměř hned po příjezdu (po Brexitu je na celý rok potřeba mít visa, pro jeden semestr není potřeba). Pokud tedy zvažujete, že byste zůstali celý rok, je lepší to tak naplánovat rovnou.
Nejvíc mě překvapilo, že...
To bylo vše super a bez větších komplikací. :-)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Návrat zpět do ČR

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Prifysgol Aberystwyth University

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page