top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šárka Borovská

Autor(ka):

fakulta:

Šárka

Borovská

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šárka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šárka

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šárka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Stirling sídlí v moderním kampusu obklopeném přírodou. V rámci předmětů nabízí zázemí pro realizaci malých výzkumů propojených se závěrečnými pracemi. Mimo studium je zde široká nabídka zájmových spolků a sportovních klubů s možností využívat posilovnu či plavecký bazén. Univerzita má pro studenty propracovaný program podpory, jak v oblasti studia (jazyková podpora, tipy pro psaní esejí apod.), tak v oblasti well-beingu nebo kariérního poradenství. Kampus je zajímavý také svým cirkulárním bezobalovým obchůdkem Green and Blue Space.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka v zimním semestru probíhá od konce ledna do konce dubna, poté následuje měsíc zkouškového období. Je možné zapsat si pouze 2-3 předměty (každý hodnocen 10 kredity) a to z jakékoli oblasti. Teoretické přednášky jsou často nahrané online a prezenční přednášky či semináře se poté více zaměřují na diskuzi, aplikaci poznatků nebo rozvoj kritického myšlení v souvislosti s daným tématem. Část známky často tvoří písemné práce ve formě esejí či výzkumných článků. Všichni zaměstnanci univerzity jsou velmi vstřícní a nápomocní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita mimo studium nabízí mnoho volnočasových aktivity. V průběhu semestru v kampusu pořádá různé tematické týdny a slavnosti. Při univerzitě funguje celá řada studentských spolků s všemožnými zaměřeními (v prostranství univerzity tak může člověk mimo jiné narazit na utkání ve famfrpálu nebo na rytířské klání). Zároveň je na univerzitě i spoustu zajímavých sportovních klubů, které v prvních dvou týdnech nabízí 'Give it a go' lekce na zkoušku. V kampusu je i kino, bar nebo komunitní zahrada.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studenti a často i pedagogové pochází z různých zemí světa, veškerá komunikace probíhá v angličtině, stačit by měla úroveň B2. Na skotský přízvuk si člověk časem zvykne.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Centrum města je od univerzitního kampusu vzdálené přes hodinu pěšky a cca 20 minut autobusem. V centru může být, obzvlášť v porovnání s odlehlým kampusem, celkem rušno, ale pořád má atmosféru spíše malého města. V rámci obchodů je zde dostupné vše potřebné - supermarkety, obchodní dům s oblečením či kosmetikou, kavárny, restaurace, bary i různé pobočky městské knihovny. Hlavní památkou ve Stirlingu je hrad, který je uvnitř ale celkem prázdný (studenti, kteří mají ubytování v centru města mají vstup zdarma). Zároveň jsou ze Stirlingu dobré spoje do Glasgow a Edinburghu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo pouze ubytování na koleji, co se týče jakýchkoli dalších nákladů je tedy nepostačující. Drahá je především veškerá doprava (kterou je často nutné využít i pro nákup potravin), ceny potravin byly nyní jen o něco vyšší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obzvlášť na začátku semestru je možné ušetřit (např. za vybavení kuchyně) v univerzitním cirkulárním obchůdku Green and Blue space, kde je i bezobalová kosmetika a potraviny, učebnice a oblečení. Dál je ve městě také cirkulární obchod Re-use hub, kde se dá sehnat spoustu nádobí nebo i fén. Různé věci a hlavně oblečení jsou levně dostupné v charity shopech. Levné outdoorové oblečení a výbavu mají v Mountain Warehouse.
Jídlo je výhodné nakupovat v Aldi, Lidlu nebo Tescu (obzvlášť s Tesco clubcard aplikací) v centru města, univerzitní obchod Coop je dražší.
Na cestování se dá ušetřit sledováním různých slevových akcí Scotrail; v rámci mountaineering clubu, který podniká túry po Skotsku každý víkend; s cestovkou Unicorn Travel, která pořádá i jednodenní výlety se slevou pro studenty.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučila bych ubytování na kolejích. Bydlela jsem na Alexander Court, kde jsou byty po sedmi studentech se dvěma koupelnami, celkem prostornou kuchyní a obývákem a samostatnými pokoji. Kolej je asi 15 minut pěšky od hlavní budovy, na úplném okraji kampusu i celého města, obklopená přírodou. V okolí bývá opravdu klid, jen přes stěny pokojů je vše slyšet. Dále bylo pro Erasmus studenty k dispozici luxusnější ubytování přímo u hlavní budovy v Juniper Court; v centru města je pak Union Street, ze které je nutné na kampus dojíždět, ale je zde lepší dostupnost obchodů nebo nočního života a vlakové i autobusové nádraží jsou v docházkové vzdálenosti.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava po Skotsku je poměrně náročná, spoje bývají celkem nespolehlivé a drahé, nicméně ze Stirlingu je spoustu možností podívat se po celém Skotsku a ve více lidech se vyplatí i půjčit si auto, se kterým je vše neporovnatelně rychlejší. Nejlepší zážitky ze skotské přírody mám z treků s mountaineering clubem, je ale nutné mít dobré vybavení do různého počasí. Řada míst se dá také poznat např. s cestovkou Unicorn Travel, která pořádá malé (max. 8 lidí) a cenově dostupné zájezdy. Výlety se dají podniknout i v okolí Stirlingu, např. do Alva Glen.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studenti a často i pedagogové pochází z různých zemí světa, veškerá komunikace probíhá v angličtině, stačit by měla úroveň B2. Na skotský přízvuk si člověk časem zvykne.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobyt na University of Stirling bych moc doporučila všem, co se chtějí zlepšit v angličtině (především v porozumění různým přízvukům), zažít jiný styl výuky a zároveň by rádi poznali Skotsko, obzvlášť místní přírodu. Univerzita je zajímavá i svým mezinárodním prostředím, důrazem na udržitelnost a well-being studentů. Je zde také opravdu široké sportovní vyžití.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavé boty, dobrý batoh, čepici a další outdoorové vybavení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
z Edinburghu do kampusu univerzity jede přímý autobus (citylink) a že je dobré hned první den vyrazit do Green and Blue space než se všechno vybavení do kuchyně (které jsou úplně prázdné) rozprodá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
ve Skotsku mimo jiné tolik fouká vítr (na výlety je vhodné se dobře vybavit).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
si po návratu zvyknout na ruch velkých měst.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page